•                  
پنج شنبه , ۲۰ مرداد , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, آگوست 11

ده نفر از فعالان کارگری بازداشت شده در روز جهانی کارگر آزاد شدند

0
859

در ساعات پایانی امروز شنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۸, ده نفر از بازداشت شدگان تجمع اعتراضی به مناسبت روز جهانی کارگر, در مقابل مجلس در تهران با تودیع قرار کفالت از زندان تهران بزرگ«فشافویه» آزاد شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, در ساعات پایانی امروز شنبه ۱۴ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸, مهدی فخری، ماهان صالحی، کامیار فکور، محمدعلی طاهری، علی یاور، محمد اصلاغی، افشین میرزاخانی، سهیل خدابخش، محمدرضا پناهی و محمد عادل فر فعالان کارگری بازداشت شده در تجمعات اعتراضی روز جهانی کارگر در مقابل ساختمان مجلس در تهران با تودیع قرار کفالت از زندان تهران بزرگ«فشافویه» آزاد شدند. کماکان سایر افراد در بازداشت ارگانهای امنیتی بسر میبرند. 

جملگی  ده نفر این افراد  ساعت ۲۰/۴۰ عصر امروز شنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ از زندان تهران بزرگ«فشافویه» آزاد شدند.

همچنین برای “ناهید خداجو” از اعضای هیأت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران علیرغم صدور قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی  در بند ۲۰۹ زندان  اوین برای ادامه بازجویی محبوس می باشد. همچنین “هادی سلیمانی” و “فرهاد شیخی” از اعضای اتحادیه آزاد کارگران ایران نیز قرار کفالت صادر شده که فردا یکشنبه ۱۱ اردیبهشت, روند آزادی وی از سوی خانواده و بستگان پیگیری خواهد شد. 

وضعیت نسرین جوادی, دیگر شهروند بازداشت شده نیز هنوز در حاله ای از ابهام قرار دارد.

خانواده بازداشت شدگان به همراه سایر فعالان کارگری و دانشجوئی از ساعات اولیه صبح امروز در مقابل زندان اوین در اعتراض به تداوم بازداشت این افراد تجمع کرده بودند. 

لازم به ذکر است که در تاریخ ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۸, همزمان با روز جهانی کارگر و برگزاری تجمعات اعتراضی گسترده در شهرهای ایران, در تهران در مقابل ساختمان مجلس  تجمع اعتراضی فعالان کارگری به خشونت کشیده شد و ماموران امنیتی اقدام به بازداشت ۴۵ تن از فعالان کارگری و تجمع کنندگان معترض کردند. این افراد پس از طی مراحل اولیه در بازداشتگاه پلیس امنیت تهران واقع در خیابان وزراء و گیشا  به بند ۲۰۹ زندان اوین جهت بازجوئی, زندان فشافویه« تهران بزرگ» و زندان قرچک ورامین منتقل شده بودند. 

همچنین تا آخر وقت اداری ۱۲ اردیبهشت ماه, ۴ نفر از بازداشت شدگان بنامهای “نرگس شجاع” و “علی مریخی” و “اسدالله سلیمانی” و نفر چهارم فردی با هویت نامشخص آزاد شدند.

آزادی این افراد در حالی است که هنوز سه نفر از بازداشت شدگان تجمع اعتراضی ۶ اردیبهشت ماه در پارک جهان نما حدفاصل اتوبان تهران – کرج به اسامی پروین محمدی و علیرضا ثقفی و هاله صفرزاده همچنان در بازداشت ارگانهای امنیتی بسر میبرند و بازپرس پرونده هیچگونه اطلاعاتی از روند پرونده ایشان به خانواده ها ارائه نمیدهد و خانواده این دستگیرشدگان را به ده روز آینده برای پیگیری آزادی ایشان حواله داده است.

سرکوب فعالان کارگری و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

 همچنین بازداشت خودسرانه افراد بدون تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

برگزاری تجمعات اعتراضی بدون حمل سلاح از جمله حقوقی است که در اصل ۲۷ قانون اساسی ایران که حکومت جمهوری اسلامی مدعی عمل به آن را دارد نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما تفسیرهای متفاوتی که ارگانهای امنیتی به نفع خود و در جهت ایجاد محدودیت و سرکوب شهروندان در ایران بر قانون اساسی میکنند زمینه این سرکوبها را برخوردهای امنیتی را فراهم میکند. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: