•                  
جمعه , ۲۱ مرداد , ۱۴۰۱
جمعه, آگوست 12

سه تن از فعالان مدنی بازداشت شده در جریان میتینگ پارک لاله با تودیع وثیقه آزاد شدند

0
620

حقوق بشر در ایران – ساعاتی پیش, “رضا حضرتی”, “زهرا رفیعی” و “عشرت بستجانی”, سه تن از ۶ فعال مدنی بازداشت شده در جریان تجمع اعتراضی مدنی موسوم به میتینگ پارک لاله بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از زندان اوین آزاد شدند. همچنین در ساعات پایانی روز گذشته ماموران امنیتی با یورش به منزل راحله راحمی پور اقدام به تفتیش منزل وی کرده و برخی لوازم شخصی وی را نیز ضبط کردند. از سوی دیگر “حشمت الله طبرزدی”, که در مسیر برای حضور در این تجمع بازداشت شده بود در ساعات پایانی روز گذشته آزاد شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران, در ساعات پایانی امروز چهارشنبه ۲۲ آبان ماه ۱۳۹۸, “رضا حضرتی”, “زهرا رفیعی” و “عشرت بستجانی” سه تن از ۶ فعال مدنی بازداشت شده در جریان تجمع اعتراضی روز گذشته موسوم به “میتینگ پارک لاله” با توجه به اتمام مراحل بازجوئی هر یک با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۳۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شدند. همچنین ساعت ۱۱:۴۵ دقیقه شب گذشته “ژیلا مکوندی” و “راحله راحمی پور” پس از بازداشت و انتقال به بازداشتگاه نیروهای امنیتی مجددا با دستبند و پابند به منزل “راحله راحمی پور” یورش بردند و اقدام به تفتیش منزل این فعال مدنی کرده و برخی لوازم شخصی از قبیل چند جلد کتاب را ضبط کرده و به همراه این ۲ فعال مدنی با خود به زندان اوین منتقل کردند و روز جاری برای آزادی این ۲ فعال مدنی قرار وثیقه ای با مبالغ ۲۰۰ میلیون تومان صادر شد. همچنین “حشمت الله طبرزدی”, فعال سیاسی و دبیر جبهه دموکراتیک ایران هم در ساعات پایانی روز گذشته آزاد شد.

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ “زهرا رفیعی”, “رضا حضرتی” و “عشرت بستجانی” در حالی هر یک با تودیع قرارهای وثیقه با مبالغ ۳۰ میلیون تومان آزاد شدند که طی روز جاری پس از انتقال به شعبه ۱ بازپرسی دادسرای امنیت تهران مستقر در زندان اوین توسط بازپرس شعبه مذکور از بابت اتهام “اخلال در نظم عمومی”  تحت بازجوئی قرار گرفته و تفهیم اتهام شدند.

این منبع مطلع همچنین پیرامون “ژیلا مکوندی” و “راحله راحمی پور”, دو تن دیگر از فعالان مدنی بازداشت شده در جریان “میتینگ پارک لاله” گفت؛ پرونده این ۲ فعال مدنی هم توسط شعبه ۱ بازپرسی دادسرای امنیت به ریاست “علی قناعت کار”, تحت بررسی می باشد و هر ۲ نفر این افراد روز جاری پس از انتقال به شعبه مذکور با صدور قرار وثیقه ای به مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان برای هر یک از این فعالان مدنی روانه بند زنان زندان اوین شدند.

لازم به ذکر است؛ در تاریخ ۲۱ آبان ماه ۱۳۹۸, “راحله راحمی پور”, “رضا حضرتی”, “حشمت الله طبرزدی”, “عشرت بستجانی”, “ژیلا مکوندی”, “اسماعیل مفتی زاده” فعالان مدنی مشارکت کننده در جریان دیداری موسوم به میتینگ پارک لاله در پی یورش ماموران امنیتی بازداشت شده بودند. بازداشت این فعالان مدنی در جریان برگزاری این تجمع اعتراضی که با شعار نه به فقر، نه به جنگ, نه به دیکتاتوری در فضای رسانه ای به صورت گسترده منتشرشده بود و از شهروندان خواسته شده بود که در تاریخ ۲۱ آبان ماه ۱۳۹۸ در آن حاضر شوند صورت گرفت.

بازداشت شهروندان به دلیل بیان انتشار افکار و عقاید آنها ناقض اصل آزادی بیان و همچنین اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند.

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مورد تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد.

“ابراهیم رئیسی”, رئیس قوه قضائیه, در تاریخ ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۸,  با حضور در جلسه شورای عالی حقوق بشر در جمهوری اسلامی که با حضور “علی شمخانی” و “غلامحسین محسنی اژه ای” دو تن دیگر از اعضای ارشد در قوه قضائیه و شورای عالی امنیتی ملی جمهوری اسلامی برگزار شده بود از حکومت جمهوری اسلامی با عنوان حکومتی یاد کرد که در ریشه و بطن ساختاری برابری کامل با اصول حقوق بشر دارد!

همچنین علی خامنه ای, رهبر جمهوری اسلامی, به دفعات در صحبتهای خود ادعا کرده که در ایران هیچ شهروندی به صرف انتقاد مورد پیگرد قضائی و بازداشت قرار نمی گیرد که اینگونه رفتارهای قهرآمیز حقیقت ماجرا از سرکوب و گسترش فضای امنیتی در ایران را نشان می دهد و گویای این امر است که حاکمان جمهوری اسلامی اساتید بزرگ در سفسطه, مغالطه و تفسیر به رای هستند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: