•                  
چهارشنبه , ۳۱ شهریور , ۱۴۰۰
چهارشنبه, سپتامبر 22

غلامعلی حسین قلیزاده, فعال ملی مدنی جهت اجرای حکم حبس بازداشت شد

0
515

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۳۰ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, غلامعلی حسین قلیزاده مهر عیسی کان, فعال ملی مدنی اهل شهرستان ارومیه جهت اجرای حکم حبس تعزیری ۱ سال خود بازداشت و به زندان مرکزی ارومیه منتقل شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز دوشنبه ۲۹ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, غلامعلی حسین قلیزاده مهر عیسی کان, فرزند باقر, فعال ملی مدنی ساکن شهرستان ارومیه پس از مراجعه به شعبه ۹ اجرای احکام کیفری دادسرای عمومی و انقلاب این شهرستان جهت اجرای حکم ۱ سال حبس تعزیری بازداشت و به زندان مرکزی ارومیه منتقل شد. این فعال ملی مدنی در مرحله بدوی توسط دادگاه انقلاب ارومیه به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد که این حکم پس از ارجاع به شعبه تجدیدنظر به ۱ سال حبس تعزیری کاهش پیدا کرد. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: “با توجه اینکه شعبه ۱ دادگاه تجدیدنظر استان آذربایجان غربی اخیراً حکم صادره توسط دادگاه انقلاب ارومیه بر علیه غلام قلی زاده را از ۵ سال به ۱ کاهش داد و از وی خواسته شده بود برای اجرای حکم به واحد اجرای احکام مراجعه کند لذا پس از مراجعه این فعال ملی مدنی وی را بازداشت و برای تحمل حبس به زندان ارومیه منتقل کردند”. 

در تاریخ ۱۱ مهر ماه ۱۳۹۸, غلامعلی “حسین قلی زاده”, فعال ملی مدنی ساکن ارومیه که پیش از این توسط شعبه ۳ دادگاه انقلاب این شهرستان به ریاست قاضی “رضا نجف زاده”, از بابت اتهام “عضویت در گروههای معاند نظام” مورد محاکمه قرار گرفته بود به تحمل ۵ سال حبس تعزیری از بابت اتهام مذکور محکوم شد. این حکم پس از ارجاع به شعبه ۱ دادگاه تجدیدنظر استان آذربایجان غربی به ریاست حسین حقی و مستشار شعبه روح الله محبوبی به ۱ سال حبس تعزیری کاهش پیدا کرد. 

غلامعلی حسین قلی زاده, در تاریخ ۱۴ تیر ماه ۱۳۹۷, در شهرستان کلیبر, واقع در استان آذربایجان شرقی و در جریان مراسم قلعه بابک توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد و در زمان دستگیری ماموران امنیتی این فعال ملی مدنی را مورد ضرب و شتم شدید قرار داده بودند و  پس از انتقال به زندان مرکزی ارومیه ۱ روز پس از بستری در بهداری این زندان به بند عمومی در همین زندان منتقل شد.

این فعال ملی مدنی, پس از گذشت ۲۵ روز از بازداشت، پس از طی مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده با تودیع قرار وثیقه بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد. 

غلام قلی زاده فعال ملی و مدنی ارومیه چندین بار به علت فعالیت های مدنی و اجتماعی از طرف اداره اطلاعات استان آذربایجان غربی بازداشت شده بود. 

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک‌زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

همچنین سرکوب فعالان ملی مدنی در ایران ناقض اصل آزادی بیان است که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی آنها تاکید شده است. 

برگزاری تجمعات اعتراضی بدون حمل سلاح از جمله حقوقی است که در  ماده ۲۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و حتی در اصل ۲۷ قانون اساسی ایران که حکومت جمهوری اسلامی مدعی عمل به آن را دارد نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما تفسیرهای متفاوتی که ارگانهای امنیتی به نفع خود و در جهت ایجاد محدودیت و سرکوب شهروندان در ایران بر قانون اساسی میکنند زمینه این سرکوبها را برخوردهای امنیتی را فراهم میکند. 

برچسب هافعال ملی مدنیفعال ملی مدنی آذربایجانیفعال ملی مدنی در ایرانفعال ملی مدنی غلام قلی زادهفعال ملی مدنی غلام قلیزادهفعال ترک آذریفعال ترک آذری در ایرانفعال ترک آذربایچانیفعال ترک آذربایجانفعال ترک آذربایجانیفعال ترک آذربایجانی در ایرانفعال ترک اذربایجانیقاضی حسین حقینقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق شهروندان در ایراناجرای احکاماجرای احکام کیفریاجرای حکماجرای حکم حبسبازداشت شهروندان آذری در ایرانحقوق بشر در ایراندادگاه انقلاب ارومیهدادگاه تجدیدنظر استان کردستانزندان مرکزی ارومیهزندان ارومیهزندان ارومیه در ایرانزندانیان سیاسی در زندان ارومیهسرکوب فعالان ملی مدنیسرکوب فعالان ملی مدنی در ایرانسرکوب فعالان ملی مدنی در جمهوری اسلامیسرکوب فعالان مدنی در ایرانسرکوب شهروندان آذریسرکوب شهروندان آذری در ایرانسرکوب شهروندان آذری زبان در جمهوری اسلامیسرکوب شهروندان ترک در ایرانسرکوب شهروندان ترک زبانشهروندان آذریشهروندان آذری در ایرانشهروندان آذری در جمهوری اسلامیشهروندان آذری زبان در ایرانشهروندان شهرستان ارومیهشعبه 9 اجرای احکامغلام قلی زادهغلام قلی زاده فعال ملی مدنیغلام قلی زاده فعال ترکغلام قلی زاده فعال ترک آذربایجانیغلام قلیزادهغلام قلیزاده فعال ملی مدنیغلامعلی حسین قلی زادهغلامعلی حسین قلیزادهغلامعلی حسینقلی زادهغلامعلی حسینقلیزاده

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: