•                  
چهارشنبه , ۰۱ بهمن , ۱۳۹۹
چهارشنبه, ژانویه 20

حکیمه احمدی, فعال ملی مدنی با تودیع وثیقه آزاد شد

0
141

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۱۶ مرداد ماه ۱۳۹۹, حکیمه احمدی, فعال ملی مدنی و از بازداشت شدگان اعتراضات اخیر در تبریز پس از اتمام بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز پنجشنبه ۱۵ مرداد ماه ۱۳۹۹, حکیمه احمدی, فعال ملی مدنی ساکن مراغه, پس از اتمام بازجوئی و تفهیم ۲ اتهام با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان تا اتمام مراحل دادرسی از بند زنان زندان مرکزی تبریز بطور موقت آزاد شد. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با حقوق بشر در ایران: “اتهاماتی که حکیمه احمدی بابت آنها بازجوئی شده “اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی” و ” اخلال در نظم عمومی ” می باشد و این فعال ملی مدنی آذربایجان, امروز ظهر با تودیع وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی بطور موقت آزاد شد”. 

در تاریخ ۲۶ تیر ماه ۱۳۹۹, در پی فراخوانی که در فضای مجازی منتشر شد فعالان ملی مدنی در حمایت از کشور جمهوری آذربایجان در مقابل حملات نظامی ارمنستان به آن کشور تجمعات اعتراضی را در تبریز, تهران و ارومیه در مقابل کنسولگری آذربایجان برگزار کردند که تعداد بسیاری از این فعالان از جمله حکیمه احمدی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. 

حکیمه احمدی, فعال ملی مدنی اهل مرند, در تاریخ ۴ اسفند ماه ۱۳۹۸, در حالی که به دلیل عدم توانائی مالی در تامین وثیقه در زندان مراغه محبوس بود توسط دادگاه انقلاب این شهرستان “تبلیغ علیه نظام” و “اقدام علیه امنیت ملی”, در مجموع به تحمل ۲ سال حبس تعزیری محکوم شد. این فعال ملی ملی مدنی, در تاریخ  ۲۷ اسفند ماه ۱۳۹۸, در راستای اعطای عفو و تخفیف در مجازات زندانیان سیاسی و امنیتی از زندان آزاد شد. 

این فعال ملی مدنی, در اعتراض به آنچه که بلاتکلیفی وی در بازداشت و همچنین رفتار نامناسب مسئولان این زندان با وی در خصوص گزارشاتی که مسئول دارالقرآن این زندان بر علیه وی داده بود در تاریخ ۲۲ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ دست به اعتصاب غذای اعتراضی زده بود و پس از گذشت ۱ هفته در تاریخ ۳۰ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۸، به دلیل خشکی بیش از حد کبد که باعث بروز بیماری در وی شده بود به اعتصاب غذای خود پایان داد. 

لازم به ذکر است که نیروهای امنیتی در زمان بازداشت حکیمه احمدی  با توسل به زور و رفتار خشونت آمیز پس از ورود به منزل وی همسر حکیمه احمدی را با سلاح تهدید کرده بودند و بدون ارائه هیچ توضیحی پس از تفتیش کامل منزل و ضبط برخی لوازم شخصی اقدام به بازداشت حکیمه احمدی کرده بودند. 

احمدی در پی مضروب شدن در بازداشتگاه و آسیب دیدن دنده‌ها و انگشتان در تاریخ ۸ آبان ماه ۱۳۹۷ به بیمارستان منتقل شده و در تاریخ ۱۱ آبان ماه ۱۳۹۷ مجددا به بازداشتگاه اداره اطلاعات در مرند بازگردانده شده بود.

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مورد تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

همچنین سرکوب فعالان مدنی در ایران ناقض اصل آزادی بیان است که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی آنها تاکید شده است. 

همچنین بازداشت خودسرانه افراد و عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

 

برچسب هافعال ترکفعال ترک آذریفعال ترک اذریفعال ترک اذربایجانیفعال ترک زبانفعالان ملی مدنیفعالان ملی مدنی در ایرانفعالان ملی مدنی در جمهوری اسلامیفعالان ملی مدنی در شهرستان نقدهفعالان ملی مدنی شهرستان مراغهفعالان ترکقرنطینه زندان مرکزی تبریزنقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق شهروندان ترک زبان در ایرانبند زنان زندان مرکزی تبریزبازداشت شهروندان آذری در ایرانتودیع قرار وثیقهتودیع قراروثیقهحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی در جمهوری اسلامیحقوق شهروندی درایرانحکیمه احمدیحکیمه احمدی فعال ملی مدنیحکیمه احمدی فعال ملی مدنی آذربایجانحکیمه احمدی فعال مدنیحکیمه احمدی فعال مدنی تبریزحکیمه احمدی فعال آذربایجانیحکیمه احمدی فعال ترکحکیمه احمدی فعال ترک آذریحکیمه احمدی فعال ترک آذربایجانیزندان مرکزی تبریزسرکوب شهروندان آذری در ایرانسرکوب شهروندان آذربایجانیسرکوب شهروندان ترکسرکوب شهروندان ترک در ایرانسرکوب شهروندان ترک زبانسرکوب شهروندان ترک زبان ایرانسرکوب شهروندان ترک زبان در ایرانسرکوب شهروندان در ایرانسرکوب شهروندان شهروندان آذربایجانی در ایرانشهروندان آذری در ایرانشهروندان آذربایجانی در ایرانشهروندان ترک در ایرانشهروندان ترک زبانشهروندان ترک زبان در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: