•                  
چهارشنبه , ۲۹ دی , ۱۴۰۰
چهارشنبه, ژانویه 19

پنج زندانی سیاسی محبوس در زندان مراغه آزاد شدند/ سجاد شهیری, فعال ملی مدنی با تودیع قرار وثیقه آزاد شد

0
741

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۲۷ اسفند ماه ۱۳۹۸, حکیمه احمدی, ابوالفضل فکوری, غلامرضا رشیدی, محرم خوشنام, محمد قلی سیفی, زندانیان سیاسی محبوس در زندان مراغه آزاد شدند. همچنین در ساعات پایانی روز چهارشنبه ۲۸ اسفند ماه ۱۳۹۸,  سجاد شهیری, فعال ملی مدنی محبوس در زندان تبریز پس از اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده با تودیع قرار وثیقه و بطور موقت تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد.  

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز چهارشنبه ۲۸ اسفند ماه ۱۳۹۸, سجاد شهیری, فعال ملی مدنی محبوس در زندان مرکزی تبریز پس از اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شد. همچنین روز سه شنبه ۲۷ اسفند ماه ۱۳۹۸, حکیمه احمدی, ابوالفضل فکوری, محمد قلی سیفی, محرم خوشنام, غلامرضا رشیدی, زندانیان سیاسی محبوس در زندان مراغه آزاد شدند. 

لازم به ذکر است, در تاریخ ۶ آبان‌ ماه ۱۳۹۷، غلامرضا رشیدی، شهروند ساکن تبریز توسط نیروهای امنیتی بازداشت و جهت بازجوئی به بازداشتگاه اداره اطلاعات سپاه تبریز منتقل شده بود. 

همچنین در تاریخ ۷ آبان ماه ۱۳۹۸, ابوالفضل فکوری نیز در تاریخ ۷ آبانماه ۱۳۹۷, در شهر تبریز و توسط نیروهای نیروهای امنیتی بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات سپاه در این شهرستان منتقل شده بود. 

 در تاریخ ۱۹ آبان ماه ۱۳۹۷، محرم ولی پور « خوشنام » توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به بازداشتگاه اطلاعات سپاه تبریز منتقل شده بود.

پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام به ابوالفضل فکوری, غلامرضا رشیدی, محرم خوشنام, این چهار فعال ملی مدنی در تاریخ ۲۴ آذر ماه ۱۳۹۷, از بازداشتگاه این ارگان امنیتی به بند قرنطینه زندان مرکزی تبریز منتقل شدند. این فعالان ملی مدنی پس از طی مراحل دادرسی و در زمان ابلاغ حکم حبس تعزیری به زندان مرکزی مراغه منتقل شدند. 

لازم به ذکر است, در تاریخ ۱۲اسفند ماه ۱۳۹۸, سجاد شهیری, فعالان ملی مدنی ساکن شهرستان نقده از توابع استان آذربایجان غربی پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام “عضویت در گروههای تجزیه طلب”, با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان به بند قرنطینه زندان تبریز منتقل شده بود. 

سجاد شهیری, فعال ملی مدنی, در تاریخ ۲۶ دی ماه ۱۳۹۸, در حالی که در خیابان با خودروی خود در حال تردد بود توسط نیروهای امنیتی لباس شخصی بازداشت و در همان روز از  شهرستان سولدوز « نقده », به بازداشتگاه اداره اطلاعات تبریز منتقل شده بود. 

این فعال مدنی پیش از این و در تاریخ ۱۳ شهریور ماه ۱۳۹۸, به همراه میرموسی ضیا گرگری, از دیگر فعالان ملی مدنی ساکن شهرستان نقده, توسط شعبه ۱۰۳ دادگاه کیفری ۲ شهرستان نقده, از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام” به تحمل ۱ سال حبس تعزیری از نوع درجه ۸ محکوم شده بودند. 

در آن پرونده اتهام سجاد شهیری, در مراحل بازجوئی “عضویت در تشکیلات گاماج” و همچنین ” تبلیغ علیه نظام از طریق ایراد سخنرانی در مراسم شهدای سولدوز و منزل عباس لسانی” عنوان شده بود که در طی روند بازپرسی ۲ اتهام از پرونده ایشان حذف شد و هر ۲ نفر این افراد فقط از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام” مورد محاکمه قرار گرفتند. 

سجاد شهیری, پیش از این هم در تاریخ ۱ تیرماه ۱۳۹۸, در هنگام تردد در خیابان توسط ماموران امنیتی شهرستان نقده بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات در ارومیه منتقل شده بود و پس از ۲۵ روز بازداشت با توجه به تمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه  با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۸۰ میلیون تومان موقتا آزاد شده بود. 

همچنین پیرامون حکیمه احمدی, فعال ملی مدنی که روز سه شنبه هفته جاری با تودیع قرار وثیقه از زندان مرکزی مراغه آزاد شد لازم به توضیح است, در تاریخ ۴ اسفند ماه ۱۳۹۸, توسط دادگاه انقلاب مراغه از بابت اتهامات “تبلیغ علیه نظام” و “اقدام علیه امنیت ملی”, در مجموع به تحمل ۲ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. 

این فعال ملی مدنی, در اعتراض به آنچه که بلاتکلیفی وی در بازداشت و همچنین رفتار نامناسب مسئولان این زندان با وی در خصوص گزارشاتی که مسئول دارالقرآن این زندان بر علیه وی داده بود در تاریخ ۲۲ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ دست به اعتصاب غذای اعتراضی زده بود و پس از گذشت ۱ هفته در تاریخ ۳۰ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۸، به دلیل خشکی بیش از حد کبد که باعث بروز بیماری در وی شده بود به اعتصاب غذای خود پایان داد. 

لازم به ذکر است که نیروهای امنیتی در زمان بازداشت حکیمه احمدی  با توسل به زور و رفتار خشونت آمیز پس از ورود به منزل وی همسر حکیمه احمدی را با سلاح تهدید کرده بودند و بدون ارائه هیچ توضیحی پس از تفتیش کامل منزل و ضبط برخی لوازم شخصی اقدام به بازداشت حکیمه احمدی کرده بودند. 

احمدی در پی مضروب شدن در بازداشتگاه و آسیب دیدن دنده‌ها و انگشتان در تاریخ ۸ آبان ماه ۱۳۹۷ به بیمارستان منتقل شده و در تاریخ ۱۱ آبان ماه ۱۳۹۷ مجددا به بازداشتگاه اداره اطلاعات در مرند بازگردانده شده بود.

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مورد تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

همچنین سرکوب فعالان مدنی در ایران ناقض اصل آزادی بیان است که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی آنها تاکید شده است. 

همچنین بازداشت خودسرانه افراد و عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

برچسب هافعال ملی مدنیفعال ملی مدنی آذربایجانیفعال ملی مدنی در ایرانفعال ملی مدنی سجاد شهیریفعال ملی مدنی سجادشهیریفعال آذربایجاننیفعال آذربایجانیفعال ترکفعال ترک آذریفعال ترک آذری در ایرانفعال ترک آذربایچانیفعال ترک آذربایجانفعال ترک آذربایجانی در ایرانفعال ترک اذریفعال ترک اذربایجانیفعال ترک ترک آذربایجانیفعال ترک در ایرانفعال ترک زبانفعال ترک شهرستان اردبیلفعالان ملی مدنیفعالان ملی مدنی در ایرانفعالان ملی مدنی در جمهوری اسلامیفعالان آذربایجانی در ایرانفعالان ترکفعالان ترک آذبایجانی در ایرانفعالان ترک آذریفعالان ترک آذری در ایرانفعالان ترک آذربایجانیفعالان ترک آذربایجانی در ایرانفعالان ترک آذربایجانی در جمهوری اسلامیفعالان ترک اذربایجانیفعالان ترک در ایرانفعالان ترک زبان در ایرانقرنطینه زندان مراغهمحمدقلی سیفیمحرم خوشناممرخصیمرخصی زندانیمرخصی زندانی سیاسیمرخصی زندانیانمرخصی زندانیان سیاسینقض حقوق بشر در ایرانآزادی با تودیع قرار وثیقهآزادی با تودیع وثیقهابوالفضل فکوریاخبار نقض حقوق بشر در ایراناعطای مرخصیبند قرنطینه زندان مرکزی تبریزبند قرنطینه زندان مراغهبند زنان زندان مراغهبازداشت فعالان ملی مدنیبازداشت فعالان ترک آذربایجانیبازداشت سجاد شهیریتودیع قرار وثیقهحق مرخصی زندانیان سیاسیحکیمه احمدیحکیمه احمدی فعال ملی مدنیزنان زندانی سیاسیزنان زندانی سیاسی در ایرانزندان مراغهزندانی سیاسی در ایرانزندانیان سیاسی در ایرانزندانیان سیاسی زندان مراغهسجاد شهیریسجاد شهیری فعال ملی مدنیسرکوب فعالان ملیسرکوب فعالان ملی مدنیسرکوب فعالان ملی مدنی در ایرانسرکوب فعالان ملی مدنی در جمهوری اسلامیسرکوب فعالان ترکسرکوب فعالان ترک آذریسرکوب فعالان ترک آذربایجانی در ایرانسرکوب فعالان ترک در ایرانسرکوب زندانیان سیاسی در ایرانغلامرضا رشیدی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: