•                  
جمعه , ۰۱ بهمن , ۱۴۰۰
جمعه, ژانویه 21

حامد آئینه وند, زندانی سیاسی بطور مشروط آزاد شد

0
1159

حقوق بشر در ایران –  امروز سه شنبه ۳تیر ماه ۱۳۹۹, حامد آئینه وند, روزنامه نگار و فعال سیاسی محبوس در اندرزگاه ۴ سالن ۳ زندان اوین پس از تحمل ۴۸ ماه از مجموع حبس تعزیری ۵ خود بطور مشروط آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز سه شنبه ۳تیر ماه ۱۳۹۹, حامد آئینه وند, فعال سیاسی و روزنامه نگار محبوس در اندرزگاه ۴ سالن ۳ زندان اوین بطور مشروط آزاد شد. این زندانی سیاسی در مجموع به تحمل ۶ سال حبس محکوم شده بود که ۵ سال آن اجرائی شده بود و پس از تحمل ۴۸ ماه از مجموع ۵ سال بطور مشروط از زندان اوین آزاد شد. 

در تاریخ ۱۹ مردادماه ۱۳۹۸, حامد آئینه وند, توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران, به ریاست احمد زرگر از بابت اتهامات؛ “تبلیغ علیه نظام” و “اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی” در مجموع به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم شده بود و با اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی مدت ۵ سال حبس تعزیری با احتساب ایام بازداشت برای وی لازم الاجراء شده بود. 

حقوق بشر در ایران در تاریخ ۳۰ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸, با انتشار گزارشی, تعیین جلسه دادرسی بر پرونده حامد آئینه وند را اطلاع رسانی کرده بود. 

این فعال سیاسی و روزنامه نگار منتقد در تاریخ ۲۰ آبان ماه ۱۳۹۷, توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “محمد مقیسه” از بابت اتهامات “تبلیغ علیه نظام” و “اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی”  مورد محاکمه قرار گرفت و طی حکمی که در تاریخ ۵ دی ماه همان سال به حسین بیات وکیل حامد آئینه وند ابلاغ شد این فعال سیاسی و روزنامه نگار منتقد به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. 

حامد آئینه وند؛ در تاریخ ۷ تیرماه ۱۳۹۷ توسط نیروهای اطلاعات سپاه در تهران بازداشت شد و پس از انتقال به زندان اوین به بند ۲ الف سپاه در این زندان منتقل شد و به مدت ۴۴ روز را در سلول انفرادی زندان اوین سپری کرد و پس از اتمام مراحل بازجوئی به اندرزگاه ۴ سالن ۳ در این زندان منتقل شد. 

حامد آئینه‌وند فعال سیاسی، روزنامه نگار و دانشجوی دکترای روابط بین الملل واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی است. وی همچنین نامزد رد صلاحیت شده انتخابات مجلس شورای اسلامی از حوزه انتخابی تویسرکان نیز بوده است.

بازداشت و سرکوب و رفتارهای قهرآمیز با فعالان رسانه ای و مطبوعات در ایران در حالی صورت میگیرد که با توجه به گزارش سالیانه سازمان گزارشگران بدون مرز, ایران در بین ۱۸۰ کشور در زمینه آزادی مطبوعات و رسانه ها رتبه ۱۷۰ را در جهان دارا میباشد. 

سرکوب مطبوعات و فعالان رسانه ای ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید شده است نیز میباشد. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

برچسب هانقض حقوق بشر در ایرانآزادی مشروطآزادی مشروط زندانیآزادی مشروط زندانیان سیاسی در ایرانآزادی پس از اتمام حبس تعزیریآزادی زندانی سیاسیاندرزگاه 4 زندان اویناندرزگاه 4 سالن 3اندرزگاه ۴ زندان اویناندرزگاه ۴ سالن ۳ زندان اویناندرزگاه۴ زندان اویناندرزگاه۴ سالن۳اندرزگاه۴سالن۳حامد آیینه وندحامد آیینه وند زندانی سیاسیحامد آئینه وندحامدآیینه وندحامدآئینه ونددرخواست آزادی مشروطدرخواست آزادی مشروط زندانی سیاسیزندان اوینزندانی سیاسیزندانی سیاسی در ایرانزندانی سیاسی زندانی عقیدتیزندانیان سیاسی زندان اوینسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایرانشعبه ۲۸شعبه ۲۸ دادگاه انقلابشعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهرانشعبه ۲۸ دادگاه انقلاب در تهرانشعبه ۲۸ دادگاه اتقلابشعبه ۲۸دادگاه انقلابشعبه اول بازپرسی دادسرای مقدسشعبه سی و شش دادگاه تجدیدنظر استان تهرانشعبه۲۸دادگاه انقلاب تهرانشعبه۳۶دادگاه تجدیدنظر استان تهرانعفو مشروط زندانیان سیاسی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: