•                  
یک شنبه , ۰۴ آبان , ۱۳۹۹
یکشنبه, اکتبر 25

رضا محمدحسینی, زندانی سیاسی: صدور احکام حبس نشان ضعف و ترس حاکمیت است

0
320

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۳ خرداد ماه ۱۳۹۹, رضا محمدحسینی, زندانی سیاسی محبوس در اندرزگاه ۴ سالن ۴ زندان اوین در واکنش به تائید احکام حبس تعزیری ۱۰ تن از فعالان مدنی در مجموع به بیش از ۹۹ سال حبس تعزیری ضمن محکومیت صدور و تائید این احکام تداوم مطالبه گری شهروندان ایران را تا دستیابی به نتیجه مطلوب خواستار شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز جمعه ۳ خردادماه ۱۳۹۹, با توجه به تائید احکام حبس تعزیری ۱۰ تن از فعالان مدنی در مجموع به بیش از ۹۹ سال حبس تعزیری رضا محمدحسینی, زندانی سیاسی محبوس در اندرزگاه ۴ سالن ۴ زندان اوین که خودش از متهمان این پرونده است در نامه ای سرگشاده صدور احکام حبس و اعمال فشارهای امنیتی بر شهروندان را نمادی از ضعف قدرت در حکومت حال حاضر ایران دانست. 

این زندانی سیاسی که اخیراً توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران از بابت اتهامات تبلیغ علیه نظام, اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور, توهین به رهبری, تمرد از دستور ماموران در حین انجام وظیفه, خروج غیرقانونی از کشور و ورود غیرقانونی به کشور در مجموع به تحمل ۱۶ سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شده در بخشی از نامه خود نوشت: “پشتوانه صبر و متانت ما در مبارزات خشونت پرهیزانه نه تنها ترس نیست که خون هزاران مبارز و جانهای شیفته ای است که بیش از ۱۰۰ سال برای استقرار دموکراسی دست از جان شسته اند و سرکوب نشانه بلاهت مسئولان و کارگزارانی است که تصور می کنند با ارائه این روند توانائی خود در حفظ قدرت را افزایش خواهند داد. 

متن نامه سرگشاده این زندانی سیاسی در اختیار حقوق بشر در ایران قرار گرفته در ادامه می آید: 

با درود به هموطنان 

“در هفته جاری, حکم محکومیت تعدادی از فعالان سیاسی مشروطه خواه در بی‌دادگاه انقلاب به بیش از ۹۹ سال حبس تعزیری قطعیت یافت بی آنکه این بیگناهیان سلاح حمل کرده باشند, اموال عمومی را به غارت برده تخریب کرده و یا به آتش کشیده باشند, جرم آنها زبانه کشیدن آتش وجودشان از ظلم و بی قانونی و تورم فساد لجام گسیخته بود. 

بی شک افکار عمومی هوشیارتر از آن است که ستم پیشگان توان فریب آنها را داشته باشد. این احکام ظالمانه بیش از آنکه صبر و استقامت و اراده ما را برای آزادی از چنگال خونین فرقه تبهکار نشانه بگیرد به خوبی گویای وحشت و ترس حکومت جمهوری اسلامی در ایران است. که روند فروپاشی در عرصه های مختلف را روزانه سپری می کند و فقدان زندانی سیاسی در ایران را ابلهانه تکرار می کند. 

پشتوانه صبر و متانت ما در مبارزات خشونت پرهیزانه نه تنها ترس نیست که خون هزاران مبارز و جانهای شیفته ای است که بیش از ۱۰۰ سال برای استقرار دموکراسی دست از جان شسته اند و سرکوب نشانه بلاهت مسئولان و کارگزارانی است که تصور می کنند با ارائه این روند توانائی خود در حفظ قدرت را افزایش خواهند داد. 

ما به آنها توصیه می کنیم از مطالعه تاریخ غفلت نکنید”.

رضا محمدحسینی / ۳ خردادماه ۱۳۹۹ / اندرزگاه ۴ زندان اوین 

در توضیحاتی بیشتر پیرامون احکام صادره بر علیه ۱۰ تن از فعالان مدنی, در تاریخ ۲۷ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, علی اصغر حسنی راد, همایون پرهیزگار, امیرپورنگ سرمدی, مریم سامقانی, علیرضا حاتمی, عطالله رضائی, ساسان نیک نفس, علی مطلبی, یاسین جمالی و سعیده قربانعلی, ده تن از فعالان شبکه های اجتماعی که پیشتر با اتهامات توهین به رهبری, توهین به روح الله خمینی, توهین به مقدسات, اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور, فعالیت تبلیغی علیه نظام و توهین به مسئولان توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ریاست احمد زرگر و مستشار دادگاه قاضی اوزان, بدون تشکیل جلسه دادرسی با استناد به ماده ۴۵۰ از قانون مجازات اسلامی مبنی برعدم ضرورت تشکیل جلسه تجدیدنظر در مجموع به تحمل ۹۹ سال و ۴ ماه حبس تعزیری, محکوم شدند. همچنین سعیده قربانعلی, متهم ردیف ۱۰ این پرونده علاوه بر تحمل حبس تعزیری, به ۲ سال محرومیت از عضویت در احزاب و گروههای اجتماعی و ۲ سال محرومیت از فعالیت در فضای مجازی و ۲ سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شد. 

همچنین در تاریخ ۳۰ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, رضا محمدحسینی و خالدپیرزاده, دو تن دیگر از متهمان این پرونده توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران بدون تشکیل جلسه دادرسی در مجموع به تحمل ۲۳ سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شدند. در دادنامه صادره از سوی دادگاه تجدیدنظر, خالد پیرزاده, زندانی سیاسی محبوس در اندرزگاه ۴ سالن ۴ زندان اوین از بابت اتهامات تبلیغ علیه نظام و اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور در مجموع به تحمل ۷ سال حبس تعزیری محکوم شد. همچنین رضا محمدحسینی هم توسط شعبه مذکور از بابت اتهامات تبلیغ علیه نظام, اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور, توهین به رهبری, تمرد از دستور ماموران در حین انجام وظیفه, خروج غیرقانونی از کشور و ورود غیرقانونی به کشور در مجموع به تحمل ۱۶ سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد. این حکم با استناد به ماده ۴۵۰ از قانون مجازات اسلامی که “برعدم ضرورت تشکیل جلسه تجدیدنظر با حضور متهم و وکیل مدافع وی تاکید می کند” صادر شد. با اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی رضا محمد حسینی و خالد پیرزاده هر یک مجبور به تحمل ۵ سال حبس تعزیری هستند. 

مجموعه دلایل بازداشت شهروندان در ایران, در زمره اتهامات مرتبط با سرکوب آزادی بیان و عقیده  میباشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶به صراحت بر حق افراد بر برخورداری از آن تاکید شده است. اما از آنجائی که حکومت جمهوری اسلامی تاب شنیدن انتقادات شهروندان را ندارد فقط وانمود به احترام اصل آزادی بیان و قلم میکند ولی در اصل مطلب به طور سیستماتیک اقدام به سرکوب گسترده شهروندان در زمینه آزادی بیان و قلم میکند.

زندانیان سیاسی در زندانهای ایران با کلکسیونی از  موارد گسترده نقض حقوق بشر دست و پنجه نرم میکنند. از یک سو محرومیت آنها از حق دادرسی عادلانه که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است و از سوی دیگر بیماریها و آسیب های جسمی گوناگون که میتوان گفت اکثر این افراد این بیماریها را از زمانی که در زندان محبوس گردیده اند به آن مبتلا شده اند اما مسئولان قضائی و امنیتی در زندانهای ایران از این مسئله بعنوان یک اهرم فشار در جهت تفهیم نظریات و یا اتهامات وارده بر افراد استفاده میکنند که این مورد ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

 

 

برچسب هافعالیت تبلیغی علیه نظامفعالان مدنی در ایرانقاضی احمدزرگرمحکومیت به حبس تعزیریمحاکمه زندانیان سیاسیمریم سامقانینامه رضا محمدحسینینامه رضامحمدحسینیهمایون پرهیزگارآزادی پس از اتمام حبس تعزیریامیرپورنگ سرمدیاندرزگاه 4 زندان اویناندرزگاه 4 سالن 3اندرزگاه چهار زندان اویناندرزگاه ۴ سالن ۴ زندان اویناجرای حکم حبس تعزیریاحمدزرگرتبلیغ علیه نظامحقوق بشر در ایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیحقوق شهروندی در ایرانحبس تعزیریحبس تعزیری زندانیان سیاسیدادگاه انقلاب تهراندادگاه تجدیدنطردادگاه تجدیدنظردادگاه تجدیدنظر استان تهراندادسرای امنیت تهرانرضا محمدحسینیرضا محمدحسینی زندانی سیاسیرضامحمدحسینیرضامحمدحسینی زندانی سیاسیزندانیان زندان اوینزندانیان سیاسیزندانیان سیاسی و عقیدتیزندانیان سیاسی در ایرانزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامیزندانیان سیاسی زندان اوینساسان نیک نفسسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب زندانیان سیاسی در ایرانسعیده قربانعلیشعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظرشعبه۳۶دادگاه تجدیدنظر استان تهرانصدور احکام حبسصدور احکام حبس تعزیریصدور حکم حبس تعزیریصدور حبس تعزیریصدورحکم حبس تعزیریصدر حکم حبس تعزیریعلی مطلبیعلی اصغر حسنی رادعلیرضا حاتمیعطالله رضاییعطالله رضائیعطاالله رضایی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: