•                  
دوشنبه , ۱۶ تیر , ۱۳۹۹
دوشنبه, جولای 6

صدور قرار تعلیق تعقیب برای حسنا ویژه, از بازداشت شدگان روز جهانی کارگر / سند

0
271

حقوق بشر در ایران – طی روزهای پایانی تیرماه سالجاری, حسنا ویژه, از بازداشت شدگان تجمع اعتراضی اردیبهشت ماه سالجاری در مقابل ساختمان مجلس در تهران, به مناسبت روز جهانی کارگر, توسط بازپرس شعبه ۳ بازپرسی دادسرای امنیت تهران « دادسرای مقدس» با تعلیق قرار تعقیب به مدت ۱ سال مواجه شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از اتحادیه آزاد کارگران ایران, روز شنبه ۲۹ تیرماه ۱۳۹۸, حسنا ویژه, فعال کارگری بازداشت شده در جریان تجمعات اعتراضی به مناسبت روز جهانی کارگر در مقابل ساختمان مجلس در تهران, از بابت اتهام ” اخلال در نظم عمومی” توسط بازپرس شعبه ۳ بازپرسی دادسرای امنیت تهران « دادسرای مقدس» با قرار تعلیق تعقیب به مدت ۱ سال از بابت اتهام مطروحه مواجه شد. وی در اردیبهشت ماه سالجاری در جریان تجمع اعتراضی به مناسبت روز جهانی کارگر در مقابل ساختمان مجلس در تهران بازداشت و پس از اتمام مراحل بازجوئی با تودیع قرار کفالت بطور موقت آزاد شد. 

براساس این گزارش, احمد حسینی, بازپرس شعبه ۱ بازپرسی دادسرای مقدس با صدور قرار منع تعقیب برای حسنا ویژه, از بازداشت شدگان تجمعات کارگری به مناسبت روز جهانی کارگر وی را از بابت اتهام “اخلال و در نظم و امنیت عمومی” به مدت ۱سال تعلیق کرد. 

حسنا ویژه, در جریان تجمع اعتراضی ۱۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸, به مناسبت روز جهانی کارگر در مقابل ساختمان مجلس در تهران به همراه بیش از ۴۰ تن دیگر از فعالان کارگری و مدنی بازداشت شده بود. 

این فعال کارگری, در تاریخ ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۸, پس از اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه با تودیع قرار کفالت بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از زندان قرچک آزاد شد. 

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه, در تاریخ ۴ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸, با انتشار فراخوانی از کارگران خواسته بود که روز چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت همزمان با روز جهانی کارگر در تجمع اعتراضی در برابر مجلس شورای اسلامی حضور یابند.

لازم به ذکر است در تاریخ ۲ مردادماه ۱۳۹۸, اتحادیه سندیکاهای کارگری فرانسه, با صدور بیانیه ای از مقامات ایران خواست تا نسبت به رفع فشار و صدور قرار منع تعقیب برای “بازداشت شدگان روز جهانی کارگر در مقابل ساختمان مجلس در تهران” و همچنین “بازداشت شدگان تجمعات اعتراضی کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه” اقدام کنند. 

سرکوب فعالان کارگری و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

برگزاری تجمعات اعتراضی بدون حمل سلاح از جمله حقوقی است که در اصل ۲۷ قانون اساسی ایران که حکومت جمهوری اسلامی مدعی عمل به آن را دارد نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما تفسیرهای متفاوتی که ارگانهای امنیتی به نفع خود و در جهت ایجاد محدودیت و سرکوب شهروندان در ایران بر قانون اساسی میکنند زمینه این سرکوبها را برخوردهای امنیتی را فراهم میکند. 

 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: