•                  
چهارشنبه , ۲۹ دی , ۱۴۰۰
پنج‌شنبه, ژانویه 20

حسین موسی خانی, زندانی سیاسی بطور مشروط آزاد شد

0
664

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۱۴ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, حسین موسی خانی زندانی سیاسی که از تاریخ ۱۶ اسفند ماه سال گذشته در پی شیوع ویروس کرونا به مرخصی اعزام شده بود پس از مراجعه به شعبه ۱ اجزای احکام دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان شهریار نامه آزادی مشروط خود را دریافت کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز یکشنبه ۱۴ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, حسین موسی خانی, فرزند: شاه علی, متولد: ۱۳۵۶, دارای مدرک تحصیلی کارشناسی زبان و ادبیان زبان انگلیسی از دانشگاه سراسری و شهروند ساکن شهرستان شهریار, زندانی سیاسی محبوس در تیپ ۵ اندرزگاه ۴ سالن ۲ زندان تهران بزرگ که از اسفند ماه سال گذشته پس از شیوع ویروس کرونا به مرخصی اعزام شده بود متوجه شد که با اعطای مرخصی منتهی به آزادی مشروط آزاد شده است. 

در توضیحاتی بیشتر پیرامون اعطای مرخصی و سپس آزادی مشروط به این زندانی سیاسی لازم به ذکر است, در تاریخ ۱۶ اسفند ماه ۱۳۹۸, حسین موسی خانی, فرزند شاه علی, ساکن شهرستان شهریار, متولد ۱۳۵۶, که در حال تحمل دوران محکومیت حبس ۸ ماهه خود از بابت اتهام “توهین به رهبری” بود پس از تودیع قرار کفالت به مرخصی اعزام شده بود. 

حسین موسی خانی, در تاریخ ۲۶ دی ماه ۱۳۹۸, از زندان اوین به همراه جمعی دیگر از زندانیان سیاسی به تیپ ۵ سالن ۴ سالن ۲ منتقل شده بود. 

در تاریخ ۱۱ آذر ماه ۱۳۹۸, پس از ابلاغ اجرائیه حکم صادره توسط دادگاه تجدیدنظر, توسط شعبه ۴ اجرای احکام کیفری دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان شهریار, پس از بازداشت به قرنطینه زندان اوین منتقل شد و پس از ۳ روز به اندرزگاه ۸ سالن ۹ این زندان منتقل شد و پس از آن به اندرزگاه ۷ سالن۱ منتقل شد. 

در فروردین ماه ۱۳۹۷, توسط شعبه ۴ دادگاه انقلاب شهرستان شهریار از بابت اتهام “توهین به رهبری در فضای رسانه ای”, مورد محاکمه قرار گفت و به تحمل ۸ ماه حبس تعزیری محکوم شد. این حکم پس از ارجاع پرونده وی به دادگاه تجدید نظر عینا مورد تائید قرار گرفت. 

حسین موسی خانی, در تاریخ ۲۱ بهمن ماه سال ۱۳۹۶, به اتهام شعارنویسی در سطح شهرستان شهریار و توهین به رهبری و سایر فعالیتهای مدنی توسط ماموران پلیس امنیت شهرستان شهریار بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات این شهرستان واقع در شهرک اندیشه منتقل شد و پس از اتمام مراحل بازجوئی و با تودیع قرار کفالت بطور موقت از بازداشت آزاد شده بود. 

حسین موسی خانی, پیش از این در تاریخ ۱۵ خرداد ماه سال ۱۳۸۷ نیز در جریان برگزاری تجمع اعتراضی که همزمان با نشست محمود احمدی نژاد با جمعی از کشورهای حوزه خلیج فارس برگزار شده بود توسط ماموران امنیتی و لباس شخصی پس از ضرب و شتم بازداشت و به بازداشتگاه اداره آگاهی در چهارراه شاپور تهران منتقل  و پس از ۳ روز به سلول انفرادی در بند ۲۴۱ قوه قضائیه منتقل شد و پس ۱۰ روز بازجوئی و انگشت نگاری و اخذ تعهد کتبی مبنی بر عدم حضور در تجمعات اعتراضی آزاد شده بود. 

زندانیان سیاسی  در زندانهای ایران با کلکسیونی از  موارد گسترده نقض حقوق بشر دست و پنجه نرم میکنند. از یک سو محرومیت آنها از حق دادرسی عادلانه که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است و از سوی دیگر بیماریها و آسیب های جسمی گوناگون که میتوان گفت اکثر این افراد این بیماریها را از زمانی که در زندان محبوس گردیده اند به آن مبتلا شده اند اما مسئولان قضائی و امنیتی در زندانهای ایران از این مسئله بعنوان یک اهرم فشار در جهت تفهیم نظریات و یا اتهامات وارده بر افراد استفاده میکنند که این مورد ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: