•                  
جمعه , ۰۱ بهمن , ۱۴۰۰
جمعه, ژانویه 21

گزارشگران بدون مرز: خطر اعدام, روح الله زم, را تهدید می کند

0
593

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۲۵بهمن ماه ۱۳۹۸, سازمان گزارشگر ان بدون مرز, که در زمینه آزادی مطبوعات و روزنامه نگاران و حق آزادی بیان فعالیت میکند نگرانی عمیق خود را از احتمال صدور حکم اعدام برای روح الله زم, موسس و سردبیر وبسیات و کانال تلگرامی خبری آمدنیوز که طی هفته جاری پس از اعزام به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران با ۱۷ اتهام مورد تفهیم اتهام قرار گرفت ابراز کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز جمعه ۲۵ بهمن ماه ۱۳۹۸, سازمان گزارشگران بدون مرز که از جمله سازمانهای بین المللی مدافع حقوق بشر در دفاع از آزادی بیان و مطبوعات فعالیت می کند با انتشار گزارشی نسبت به احتمال صدور حکم اعدام بر علیه روح الله زم, موسس و سردبیر وبسیات و کانال تلگرامی خبری آمدنیوز که در تاریخ ۲۱ بهمن ماه سالجاری, از بابت ۱۷ اتهام امنیتی و سیاسی از جمله “جاسوسی” و “افساد فی الارض”,  که می تواند برای این فعال رسانه ای و روزنامه نگار مجازات اعدام در پی داشته باشد نگرانی عمیق خود را اعلام کرد و خواستار توجه جهانی برای دفاع از حق آزادی بیان در ایران شد. 

این سازمان بین المللی مدافع حقوق بشر, در ادامه همچنین اعلام کرد: “گزارشگران بدون مرز (RSF) نگرانی خود را از روند محاکمه روح‌الله زم, مدیر سایت آمد نیوز که از تاریخ ۲۱ بهمن ۱۳۹۸ در تهران آغاز شده است اعلام می‌کند. در کیفرخواست ۱۷ اتهام علیه او اعلام شده است از این میان «مفسد فی الارض» و « جاسوسی» که در قانون مجازات اسلامی می توانند مجازات اعدام در پی داشته باشند.
گزارشگران بدون مرز در ادامه همچنین اعلام کرد: “محاکمه روح‌الله زم که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به تاریخ ۲۲ مهر ۱۳۹۸ از عراق ربوده بود، به تاریخ ۲۱ بهمن در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران آغاز شد. عکس‌های منتشر شده از رسانه‌های نزدیک به حکومت که در دادگاه اجازه حضور پیدا کرده بودند، چهره‌ای درهم و خسته‌ای از وی در میان ماموران امنیتی که چهره‌شان پوشیده شده است نشان می‌دهد”.

وی در برابر قاضی ابوالقاسم صلواتی نشسته است، که سال‌هاست که به جلادی برای روزنامه‌نگاران و وب نگاران بدل شده است. در تصاویر و گزارش‌های منتشر شده اشاره‌ای به حضور وکیل برای متهم نشده است. در کیفرخواست ۱۷ اتهام بر او وارد شده است از این میان «مفسد فی الارض» و جاسوسی که در قانون مجازات اسلامی برای آن مجازات مرگ در نظر گرفته شده است.

رضا معینی مسئول دفتر ایران و افغانستان گزارشگران بدن مرز در این باره گفت: “جان روح‌الله زم در این دادگاه ناعادلانه و مغایر با قانون در داخل کشور و موازین حقوق جهانی در خطر است. گزارشگران بدون مرز,  از گزارشگر ویژه سازمان ملل برای اعدام‌های غیر قضایی انیس کلامرد، رئیس کارگروه در باره بازداشت‌های خودسرانه سه اونگ فیل اونگ، و جاوید رحمان گزارشگر ویژه شورای حقوق بشر برای وضعیت حقوق بشر در ایران می‌خواهد در این باره به فوریت اقدام کنند”.

لازم به ذکر است, ساعت ۸ صبح روز دوشنبه ۲۱ بهمن ماه ۱۳۹۸؛ روح الله زم, پس اعزام به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران؛ به ریاست ابوالقاسم صلواتی از بابت اتهامات: “افساد فی الارض, تشکیل و اداره کانال آمدنیوز و صدای مردم با هدف برهم زدن امنیت کشور, جاسوسی به نفع سرویس اطلاعاتی اسرائیل به واسطه سرویس اطلاعاتی یکی از کشورهای منطقه, جاسوسی به نفع سرویس اطلاعاتی کشور فرانسه, همکاری با دولت متخاصم آمریکا علیه جمهوری اسلامی, اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرایم علیه امنیت داخلی و خارجی کشور, مشارکت در فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی ایران و به نفع گروه‌ها و سازمان‌های مخالف نظام به طور گسترده, عضویت و مدیریت پایگاه خبری معاند سحام نیوز با هدف برهم زدن امنیت کشور, مشارکت در اغوا و تحریک مردم به جنگ و کشتار به قصد برهم زدن امنیت کشور, مشارکت در جمع‌آوری اطلاعات طبقه‌بندی شده به قصد ارائه به دیگران با هدف برهم زدن امنیت کشور, مشارکت در نشر اکاذیب به طور گسترده, تحریک موثر نیروهای رزمنده و اشخاصی که به نحوی در خدمت نیروهای مسلح هستند به عصیان، فرار، تسلیم یا عدم اجرای وظایف نظامی, توهین به مقدسات اسلام, توهین به روح الله خمینی و علی خامنه ای, توهین به مقامات و مأمورین در حال انجام وظیفه یا به سبب آن, تحصیل مال از طریق نامشروع جمعاً به میزان ۱۳۹۷ هزار و ۵۵۰ یورو, شکایت برخی اشخاص حقوقی و حقیقی”, در کیفرخواست صادره از سوی دادستانی تهران مورد تفهیم اتهام قرار گرفت”. 

پیش از این و در تاریخ ۱۵ بهمن ماه ۱۳۹۸؛ غلامحسین اسماعیلی, سخنگوی قوه قضائیه, در نشست خبری با رسانه های داخلی در مورد پرونده روح الله زم اعلام کرده بود که شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتی بعنوان مرجع رسیدگی به درخواست کیفرخواست صادره از سوی دادستان عمومی و انقلاب بر پرونده این فعال رسانه ای و روزنامه نگار تعیین شده است. 

در تاریخ ۱۴ بهمن ماه ۱۳۹۸, علی القاصی مهر, دادستان عمومی و انقلاب تهران اعلام کرده بود که ” کیفر خواست پرونده روح الله زم صادره شده و دادگاه وی هفته آینده تشکیل خواهد شد”. 

لازم به ذکر است؛ در تاریخ ۲۱ مهر ماه ۱۳۹۸, روح الله زم, سردبیر و موسس وبسایت خبری آمد نیوز پس از مسافرت از کشور فرانسه به عراق و ربوده شدن این فعال رسانه ای توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران به ایران منتقل شد. 

جمهوری اسلامی ایران در رده‌بندی جهانی آزادی رسانه‌ها در سال ۲۰۱۹ میلادی که توسط گزارشگران بدون مرز تهیه و تنظیم شد از میان ١٨٠ کشور جهان در رده ۱۷۰ قرار گرفت. 

سرکوب مطبوعات و فعالان رسانه ای ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید شده است نیز میباشد. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

برچسب هاحقوق بشر در ایرانروزنامه نگارابوالقاسم صلواتیدادستاندادگاه انقلاب تهرانمطبوعات در ایراندادگاه مطبوعاتنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشرگزارشگران بدون مرزسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانمطبوعاتشعبه ۱۵ دادگاه انقلابسرکوب مطبوعات در ایرانفعالان رسانه‌ایفعالان رسانه ایآزادی مطبوعات در ایرانفعال رسانه ایسازمان گزارشگران بدون مرزآمدنیوزسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب روزنامه نگاران در ایرانسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایرانوبسایت آمد نیوزروزنامه نگاران در ایرانسرکوب آزادی عقیده در ایرانقاضی ابوالقاسم صلواتیآمد نیوزصدور کیفرخواستکیفرخواستعلی القاصی مهرروزنامه نگاریفعال مطبوعاتیسرکوب مطبوعاترضا معینیشعبه۱۵ دادگاه انقلابشعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهرانحق دادرسی عادلانهابلاغ کیفرخواستحقوق شهروندی در جمهوری اسلامیسرکوب آزادیسرکوب روزنامه نگارانفعالان رسانه ای در ایرانروزنامه نگارانروح الله زمروزنامه نگاری در ایرانروزنامه نگاران ایرانمطبوعات ایرانسرکوب مطبوعات ایرانآزادی بیان در مطبوعاتوبسیات آمدنیوزسرکوب روزنامه نگاران در جمهوری اسلامیسرکوب آزادی مطبوعات در ایرانوب سایت آمدنیوزروح الله زم روزنامه نگاراتهامات روح الله زم

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: