•                  
پنج شنبه , ۱۴ مرداد , ۱۴۰۰
پنج‌شنبه, آگوست 5

تداوم بلاتکلیفی حسین ریحانی, زندانی سیاسی متهم به محاربه در زندان تهران بزرگ

0
651

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۲۱ تیر ماه ۱۳۹۹, حسین ریحانی, زندانی سیاسی محبوس در تیپ ۵ اندرزگاه ۲ سالن ۲ زندان تهران بزرگ و از بازداشت شدگان آذر ماه ۱۳۹۸, بطور بلاتکلیف در این زندان بسر می برد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز شنبه ۲۱ تیر ماه ۱۳۹۹, حسین ریحانی, متولد: ۱۳۶۶, فرزند: یدالله, ساکن اسلامشهر و متاهل در آذر ماه ۱۳۹۸ در پی یورش ماموران سازمان اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت و پس از طی مراحل بازجوئی های فشرده و تفهیم اتهام محاربه و انتقال به تیپ ۵ اندرزگاه ۲ سالن ۲ زندان تهران بزرگ در وضعیت بلاتکلیف بسر می برد. 

در تاریخ ۱۳ آذر ماه ۱۳۹۸, در پی یورش ماموران سازمان اطلاعات سپاه پاسداران پس از ضرب و جرح بازداشت و به بند امنیتی ۲الف این ارگان امنیتی در زندان اوین منتقل شد و پس از آن به بند ۲۴۱ حفاظت اطلاعات قوه قضائیه انتقال داده شد و طی این مدت تحت شدیدترین رفتارهای خشن و قهرآمیز قرار گرفت. پس از تفهیم اتهام محاربه که به دلیل ارسال یک پیامک به وی تفهیم شد حسین ریحانی, اواسط دی ماه ۱۳۹۸ به زندان تهران بزرگ منتقل شد. 

در ادامه روند دادرسی بر پرونده حسین ریحانی به شعبه دادگاه انقلاب اسلامشهر با اتهام محاربه ارجاع شد اما به دلیلی اعلام عدم صلاحیت در رسیدگی به اتهام مذکور توسط دادگاه انقلاب پرونده وی به دادگاه کیفری تهران ارجاع شد. ارجاع پرونده حسین ریحانی به دادگاه کیفری با اتهام محاربه « دشمنی با خدا » در حالی صورت گرفته که احتمال صدور حکم اعدام برای وی دور از ذهن نیست. 

حسین ریحانی با انتشار نامه ای سرگشاده به شرح وضعیت خود پرداخته که در ادامه می آید: 

می دانم که بی گناه هستم و هیچ جرم و خطایی مرتکب نشدم. از شماست که با قلمتان صدای افرادی باشید که برای عدالت جنگیده اند.

سلام به کسانی که صدای مرا می شنوند. من حسین ریحانی, فرزند: یدالله,  متولد ۱ مرداد ۱۳۶۶ متاهل، و نان آور خانواده. شاید خنده دار باشد که جرم من فقط یک اس ام اس است که آن را هم برای دوستم فرستادم، وقتی حضور مردم را در خیابانها دیدم هیجان زده شدم و گفتم که مردم در خیابانها جمع شدند. 

 بعد از ۱۸ روز یعنی در تاریخ ۱۳ آذر ماه ۱۳۹۸,  توسط اطلاعات سپاه به طور وحشیانه ای دستگیر شدم. آنها به طور وحشیانه ای به خانه ما حمله کردند و مرا به زندان اوین منتقل کردند.

ابتدا بسیار وحشت زده بودم و نمی‌دانستم چرا دستگیرم کردند و عاقبت چه خواهد شد؟ من در زندان اوین بارها و بارها شکنجه روحی، روانی شدم. پنج روز در اتاق سفید بودم. سیزده روز در انفرادی و خلاصه بعد از مدت یک ماه مرا به زندان تهران بزرگ آوردند.

خودم هم نمیدانم چرا و چگونه به خاطر یک اس ام اس حکم محاربه به من دادند و محکوم به اعدام شدم؟ تا به امروز فقط به خاطر اینکه مادرم حکمم را نفهمد ساکت مانده ام و صدای خود را در نیاوردم، چند روز پیش هم نامه طلاق همسرم به دستم رسید و دیگر هیچ چیز برایم مهم نیست و هیچ چیز دیگری برای از دست دادن ندارم. از ۸ ماه بلاتکلیفی و سایه شوم اعدام خسته شده ام و طاقت حبس کشیدن آن هم در اینجا که می بینم مال مردم خورها را آزاد می کنند را ندارم. فقط به خاطر یک اس ام اس…

بنده تا الان نه وکیلی اجازه داده اند که داشته باشم نه از وضعیت پرونده ام باخبرم، فقط تنها چیزی که می دانم این است که پرونده ام در دیوان عالی کشور است و می دانم که بی گناه هستم و هیچ جرم و خطایی مرتکب نشده ام. از شماست که با قلمتان صدای افرادی باشید که برای عدالت جنگیده اند.

حسین ریحانی/ ۲۱ تیر ماه ۱۳۹۹/ تیپ ۵/ اندرزگاه ۲/ سالن ۲ زندان تهران بزرگ

در تاریخ ۷ خرداد ماه ۱۳۹۹, حقوق بشر در ایران, با انتشار گزارشی به لیست اسامی زندانیان سیاسی بازداشت شده در جریان اعتراضات آبان و دی ماه ۱۳۹۸ محبوس در تیپ ۵ اندرزگاه ۲ سالن ۲ زندان تهران بزرگ را منتشر کرده بود و در آن گزارش به شرح وضعیت حسین ریحانی در این زندان پرداخته بود. 

در گزارش مذکور یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران اعلام کرده بود: “بازداشت شدگان تجمعات اعتراضی آبان و دی ماه ۱۳۹۸,  پس از انتقال به بازداشتگاههای اطلاعات سپاه پاسداران و یا خانه های امن ارگانهای امنیتی بخصوص آن دسته افرادی که توسط بازجویان اطلاعات سپاه پاسداران تحت بازجوئی قرار گرفتند به شدت به شدت مورد ضرب و جرح قرار گرفتند و بازجوئی و اخذ اقرار از آنها با شکنجه همراه بوده است. در میان افراد بازداشت شده افرادی هستند که به قصد اعلام اسامی سایر نفرات حاضر در تجمعات اعتراضی آبان ماه به شدت تحت شکنجه و ضرب و جرح قرار گرفتند و این افراد برای رهائی از ضرب و جرح مجبور به اعلام اسامی غیر واقع می شدند و اسامی افرادی را اعلام می کردند که فرد مطلقاً در تجمعات حاضر نبود”.

مجموعه دلایل بازداشت فعالان مدنی در ایران, در زمره اتهامات مرتبط با سرکوب آزادی بیان و عقیده  میباشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶به صراحت بر حق افراد بر برخورداری از آن تاکید شده است. اما از آنجائی که حکومت جمهوری اسلامی تاب شنیدن انتقادات شهروندان را ندارد فقط وانمود به احترام اصل آزادی بیان و قلم میکند ولی در اصل مطلب به طور سیستماتیک اقدام به سرکوب گسترده شهروندان در زمینه آزادی بیان و قلم میکند.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بی طرف و با حضور هیئت منصفه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: