•                    
  •                  
پنج شنبه , ۲۰ بهمن , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, فوریه 9

محمد خنیفر, فعال کارگری با قرار وثیقه آزاد شد

0
447

محمد خنیفر، فعال کارگر و از شاغلین شرکت مجتمع نیشکر هفت تپه که روز شنبه ۶ بهمن‌ ماه در پی احضار به ستاد خبری اداره اطلاعات شوش بازداشت شده بود، امروز سه‌شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۷ با قرار وثیقه و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، به نقل از صدای آمریکا، امروز سه‌شنبه ۹ بهمن‌ماه ۹۷، محمد خنیفر، از کارگران شرکت مجتمع نیشکر هفت تپه با تودیع قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شد. محمد خنیفر، روز شنبه ۶ بهمن‌ماه ۹۷، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود. به گفته منابع محلی نزدیک به این کارگران، بازداشت آقای خنیفر در پی احضار وی و تعداد دیگری از کارگران این مجتمع به ستاد خبری اطلاعات شوش و به دلیل اعتصاب چند ساعته روز جمعه کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه صورت گرفته بود. گفته می‌شود کارگران بخش‌هایی از این مجتمع روز جمعه ۵ بهمن‌ماه در اعتراض به بازداشت مجدد اسماعیل بخشی و انتشار خبری مبنی بر حضور اسدبیگی در محل شرکت، ساعاتی دست به اعتصاب زدند. لازم به ذکر است محمد خنیفر پیشتر نیز در تاریخ ۲۸ آبان ماه سال جاری در جریان تجمعات کارگری این مجتمع همزمان با تعدادی دیگر از کارگران این مجتمع از جمله اسماعیل بخشی بازداشت شده بود  و در تاریخ ۱ آذرماه آزاد شده بود.

این فعال کارگری پیش‌تر نیز در فروردین ماه سال جاری، پس از تجمع کارگران نیشکر هفت تپه در مقابل فرمانداری به دادستانی شهرستان شوش احضار شد و صبح روز شنبه ۱۱ فروردین پس از مراجعه به دادستانی به وی و سایر کارگران احضار شده گفته شد که امروز تعطیل رسمی است و دادستانی تعطیل است؛ نهایتا ساعت ۱ بعد از ظهر روز شنبه نیروهای انتظامی همراه با نیروهای امنیتی اقدام به بازداشت وی و تعداد دیگری از کارگران کردند.

لازم به یادآوری است کارگران کشت و صنعت نیشکر هفت تپه در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق و مزایا و نیز برای مطالبه بازگشت این واحد به بخش دولتی طی ماه‌های اخیر اقدام به برپایی تجمعات اعتراضی کرده بودند.
کشت و صنعت هفت تپه، قدیمی‌ترین کارخانه تولید شکر از نیشکر در کشور است که نیم قرن از تاسیس آن می‌گذرد و طبق اصل ۴۴ قانون اساسی اواخر سال ۱۳۹۴ از سوی سازمان خصوصی سازی از چرخه دولتی خارج و به بخش خصوصی واگذار شد.

حدود چهار هزار نفر به صورت رسمی، قراردادی و پیمانکاری در بخش های مختلف این شرکت بزرگ تولید شکر مشغول کار هستند.

شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه در ۱۵ کیلومتری شهر شوش در شمال خوزستان واقع است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.