•                  
یک شنبه , ۱۴ آذر , ۱۴۰۰
دوشنبه, دسامبر 6

مدافعان حقوق بشر در جهان با تهدیدات جدی روبرو هستند؛ در سال گذشته حداقل ٣١٢ تن از آنان کشته شده‌اند

0
453

مدافعان حقوق بشر در بسیاری از کشورهای جهان به سبب فعالیت‌های خود در این زمینه، با تهدیدات جدی، خشونت‌های خطرناک و تعقیب و مجازات روبرو هستند.

به گزارش حقوق بشر در ایران, تنها در سال ٢٠١٧ میلادی، حداقل ٣١٢ تن از فعالان حقوق بشر در کشورهای مختلف جهان کشته شده‌اند. یادآوری این حقایق در «همایش جهانی مدافعان حقوق بشر» که در سه روز پایانی ماه اکتبر در پاریس برگزار شد، یکبار دیگر لزوم توجه به تامین امنیت حقوقی و حقیقی مدافعان حقوق بشر را به رهبران کشورها و مقامات نهادهای بین‌المللی گوشزد کرد. بیست سال پس از تصویب «اعلامیۀ جهانی حقوق بشر»، بیش از ١۵٠ تن از آنان از ١٠۵ کشور جهان در روزهای ٢٩ تا ٣١ اکتبر در پاریس گردآمدند تا با بررسی و ارزیابی تهدیداتی که علیۀ کنشگران مدافع این حقوق در جهان وجود دارد، یک «طرح اقدام تاریخی» به منظور تامین امنیت و حفاظت آنان تدارک بینند. این طرح در دسامبر آینده به سازمان ملل متحد ارائه خواهد شد. این همایش که به ابتکار هشت انجمن غیردولتی بین‌المللی و از جمله «عفو بین‌الملل»، «فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های دفاع از حقوق بشر»، «سازمان جهانی مبارزه با شکنجه» و «حفاظت مدافعان» برگزار شد، در جلسات عمومی و نشست‌های موضوعی «سازوکارهای منطقه‌ای و بین‌المللی» و نیز «حقوق زیست محیطی» را مورد بررسی قرار داد و بویژه به ارزیابی «حملات فزاینده علیۀ مدافعان حقوق بشر در سراسر جهان» پرداخت.

این ارزیابی سخت نگران کننده و فاجعه بار است. در سال ٢٠١٧ حداقل ٣١٢ تن از مدافعان حقوق بشر در جهان کشته شدند که این شمار دو برابر قربانیانِ دو سال پیش از آنست.

کومی نَیدو، دبیر کل عفو بین‌الملل، در این همایش تاکید کرد که «میزان خطرات علیۀ مدافعان حقوق بشر به حدِ وخیمی رسیده است و هر روز شهروندان تنها به سبب دفاع از حقوق و باورهای خود تهدید می‌شوند، مورد شکنجه قرار می‌گیرند، به بند می‌افتند و حتی به قتل می‌رسند».

هدف از «طرح اقدام تاریخی» تدارک سازوکارهای حقوقی و عملی کارآ برای تضمین امنیت آنان به نحوی است که بتوانند فعالیت اساسی و حیاتی خود را در دفاع از حقوق بشر دنبال کنند.

شرکت کنندگان در این همایش همچنین از مقامات کشورهای مختلف خواستار تدارک طرح‌های ملی برای اجرای قوانین حفاظت کننده از مدافعان حقوق بشر شدند.

نشست پایانی این گردهمائی در کاخ «شایو» در پاریس، محلی که ٧٠ سال پیش «اعلامیۀ جهانی حقوق بشر» در آن به تصویب رسیده بود، برگزار شد.

اگر خانم میشل بَشله، کمیسر عالی سازمان ملل متحد برای حقوق بشر در نشست گشایش این گردهمائی خواستار «بسیج همه برای دفاع از حقوق خود و حقوق دیگران» شد، خانم حنا جیلانی، رئیس سازمان جهانی مبارزه با شکنجه، در نشست پایانی تاکید کرد که «جامعۀ مدنی به یُمن مدافعان حقوق بشر از فضائی برای فعالیت برخوردار است». وی با تاکید بر اینکه «مدافعان حقوق بشر، هرگز چون امروز، جنبشی این چنین جهانی نبوده‌اند»، نسبت به آینده ابراز خوشبینی کرد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: