•                  
شنبه , ۰۳ آبان , ۱۳۹۹
شنبه, اکتبر 24

اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸: محکومیت امیرمحمد شریفی به تحمل حبس تعزیری

0
164

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۱۰ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری, با صدور دادنامه ای امیرمحمد شریفی, دانشجوی دانشگاه تهران را به تحمل ۳ ماه حبس تعزیری محکوم کرد. این حکم روز گذشته به وکیل مدافع این شهروند ابلاغ شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز سه شنبه ۹ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, امیرمحمد شریفی, دانشجوی دانشگاه تهران و از بازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸, از بابت اتهام تبلیغ علیه نظام توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری به تحمل ۳ ماه حبس تعزیری محکوم شد. 

علی مجتهدزاده, وکیل دادگستری, با انتشار یادداشتی در صفحه شخصی خود ضمن اعلام این خبر نوشت: “امیرمحمد شریفی, دانشجوی دانشگاه تهران و از بازداشتی هایی آبان از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران از اتهام تمرد ‌در برابر مأمورین تبرئه و بابت اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام به تحمل ۳ ماه حبس تعزیری محکوم شد”. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران: “جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات امیرمحمد شریفی,  در تاریخ ۲ اردیبهشت ماه سالجاری توسط شعبه دادگاه انقلاب تهران برگزار شده بود”. 

لازم به ذکر است, در تاریخ ۲۰ بهمن ماه ۱۳۹۸؛ امیرمحمد شریفی مقدم؛ دانشجوی رشته نقشه برداری دانشگاه تهران توسط ماموران امنیتی این شهر بازداشت و به جهت بازجوئی به بازداشتگاه منتقل شد. این دانشجوی دانشگاه تهران چندی بعد با توجه به اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهامات تمرد ‌در برابر مأمورین و بابت اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام با تودیع قرار کفالت و بطور موقت از بازداشت آزاد شد. 

در توضیحات بیشتر پیرامون این تجمعات اعتراضی لازم به ذکر است از روز جمعه ۲۴ آبان ماه ۱۳۹۸ و پس از اعلام افزایش ۵۰ درصدی قیمت بنزین این دور از تجمعات اعتراضی گسترده در استانها و شهرهای ایران آغاز شد شهروندان معترض بسیاری از سوی نیروهای امنیتی و انتظامی با رفتارهای قهرآمیز و خشن سرکوب شدند که از جمله می توان به استفاده از سلاح گرم و شلیک مستقیم به سوی شهروندان از پشت بام ساختمانهای دولتی بر شهروندان اشاره کرد که منجر به کشته و زخمی شدن بسیاری از شهروندان معترض شد.

همچنین حقوق بشر در ایران با ارائه ۶ گزارش بصورت جداگانه و در تاریخ های مختلف از زمان آغاز این دور از تجمعات اعتراضی اسامی کشته شدگان را اطلاع رسانی کرده است. نکته حائز اهمیت این است که با توجه به عدم شفافیت در گردش آزاد اطلاعات در ایران و سرکوب گسترده آزادی بیان و قطع شدن اینترنت, محیط امنیتی حاکم بر کشور یقینا تعداد شهروندان کشته شده در این دور از تجمعات اعتراضی به مراتب بیش از این ارقام میباشد.

همچنین با توجه به تائید سازمان عفو بین الملل, در جریان این تجمعات اعتراضی بیش از۳۰۰ نفر از شهروندان در شهرهای مختلف کشور در پی شلیک مستقیم ماموران امنیتی کشته شدند. همچنین گزارشهای بسیاری از آمار بالای افرا زخمی شده در شهرها و مناطق گوناگون کشور توسط ماموران امنیتی و انتظامی در گزارش سازمان عفو بین الملل مورد تائید قرار گرفت. 

این سازمان مدافع حقوق بشر, در گزارشی که در تاریخ ۱۳ اسفند ماه ۱۳۹۸, منتشر کرد از کشته شدن دستکم ۲۳ کودک در جریان تجمعات اعتراضی آبان ماه سالجاری خبر داد. این سازمان بین المللی مدافع حقوق بشر در این گزارش از مسئولان امنیتی و قضائی جمهوری اسلامی خواسته تا نسبت به چرائی کشتن این شهروندان که افرادی غیرمسلح و از رهگذران کوچه و خیابان بودند پاسخگو باشد. 

“ابراهیم رئیسی”, رئیس قوه قضائیه, در تاریخ ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۸,  با حضور در جلسه شورای عالی حقوق بشر در جمهوری اسلامی که با حضور “علی شمخانی” و “غلامحسین محسنی اژه ای” دو تن دیگر از اعضای ارشد در قوه قضائیه و شورای عالی امنیتی ملی جمهوری اسلامی برگزار شده بود از حکومت جمهوری اسلامی با عنوان حکومتی یاد کرد که در ریشه و بطن ساختاری برابری کامل با اصول حقوق بشر دارد!

مجموعه دلایل بازداشت فعالان مدنی در ایران, در زمره اتهامات مرتبط با سرکوب آزادی بیان و عقیده  میباشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶به صراحت بر حق افراد بر برخورداری از آن تاکید شده است. اما از آنجائی که حکومت جمهوری اسلامی تاب شنیدن انتقادات شهروندان را ندارد فقط وانمود به احترام اصل آزادی بیان و قلم میکند ولی در اصل مطلب به طور سیستماتیک اقدام به سرکوب گسترده شهروندان در زمینه آزادی بیان و قلم میکند.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بی طرف و با حضور هیئت منصفه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

برچسب هاحبس تعزیرینقض حقوق بشر در ایرانصدور حکم حبسعلی مجتهدزادهدانشجویان در ایرانسرکوب دانشجویان در ایراندانشگاه تهراناعتراضات شهروندان در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایرانتظاهرات اعتراضی شهروندان در ایرانسرکوب اعتراضات مدنی در ایرانسرکوبء دانشجویان در ایرانسرکوب دانشجویاندبیر شورای صنفی مرکزی دانشجویان دانشگاه تهرانسرکوب ازادی بیان در ایرانسرکوب فعالان دانشجوئیسیدعلی مجتهدزادهعلی مجدمصدور حکم حبس تعزیریسرکوب فعالان دانشجوییسرکوب فعالان دانشجوئی در ایرانسرکوب دانشجویان ایرانسرکوب فعالان دانشجویی در ایرانسرکوب جنبشهای دانشجوئی در ایراندانشجویان دانشگاه تهرانعلی مجتهد زاده وکیل دادگستریاعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸آبان ماه۱۳۹۸آبانماه ۱۳۹۸اعتراضات گرانی بنزینتظاهرات آبان مان ۱۳۹۸تظاهرات آبان ماه ۱۳۹۸ در ایرانتظاهرات اعتراضی در ایرانآبان۱۳۹۸شعبه 26 دادگاه انقلابسرکوب جنبش‌های دانشجوئینقض حقوق دانشجویان در ایرانآبان ماه ۱۳۹۸آبانماه۱۳۹۸آبان ۱۳۹۸کشته شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸اعتراضات آبان ماه سال ۱۳۹۸تظاهران دانشجویان در ایرانآبان 1398سرکوب دانشجو در ایرانآبان ماه سال ۱۳۹۸بازداشت دانشجویان دانشگاه تهرانحبس تعزیری زندانیان سیاسیتظاهرات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی آبان ۱۳۹۸تظاهرات دانشجویان ایرانبازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸اعتراضات آبان ۱۳۹۸تظاهرات آبان ۱۳۹۸تظاهرات آبان ماه ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی آبان ماهآبان ماه 1398دانشجویان دانشگاه صنعتی شریفاعتراضات دانشجویانتظاهرات دانشجویان در ایراناعتراضات دانشجویان در ایرانتظاهرات دانشجویاناعتراضات آبانتظاهرات اعتراضی دانشجویان دیماه ۱۳۹۸تظاهرات آبان ماه سال ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی آبان ماه سال ۱۳۹۸تظاهرات آبان ماه سالاعتراضات آبانماه سال ۱۳۹۸شعبه 26 دادگاه انقلاب تهرانسرکوب تجمعات دانشجویانتظاهرات آبانماه سال ۱۳۹۸سرکوبهای آبان ماه سال ۱۳۹۸بازداشت شدگان تظاهرات آبان ماه ۱۳۹۸اعتراضات آبان آبان ماه سال ۱۳۹۸تظاهرات آبانسرکوب تشکلهای دانشجویی در ایرانتظاهرات دانشجویان آبان ماه ۱۳۹۸امیرمحمدشریفی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: