•                  
چهارشنبه , ۱۵ تیر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, جولای 6

اعتصاب غذای مصطفی سبزی زندانی سیاسی محبوس در زندان ارومیه

0
974

حقوق بشر در ایران امروز دوشنبه ۱ دی ماه ۱۳۹۹، مصطفی سبزی، زندانی سیاسی محبوس در زندان ارومیه در اعتراض به محرومیت از حق اعطای مرخصی اعلام اعتصاب غذا کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز دوشنبه ۱ دی ماه ۱۳۹۹، مصطفی سبزی – اهل شهرستان ماکو، زندانی محبوس در زندان شهرستان ارومیه در اعتراض به محرومیت از حق اعطای مرخصی برای شرکت در مراسم ترحیم برادرش که بر اثر ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست داده اعلام اعتصاب غذا کرد. این زندانی سیاسی در حال سپری کردن حبس تعزیری ۱۵ ساله خود از بابت اتهامات مرتبط با « عضویت در احزاب کورد مخالف نظام »است. این زندانی سیاسی به دفعات در اعتراض به تحمل حبس وی در تبعید و دوری از شهرستان محل زندگی خود و خانواده اش دست به اعتصاب غذا زده بود اما هر بار مسئولان زندان با وعده وی را ناگزیر به ترک اعتصاب غذا کردند. 

براساس این گزارش، اعلام اعتصاب غذای مصطفی سبزی اعتراض وی به ممانعت و کارشکنی قاضی ناظر بر زندان مرکزی ارومیه در دادسرای این شهرستان برای تودیع وثیقه درخواستی با مبلغ ۱ میلیارد تومان برای شرکت مصطفی سبزی در مراسم ترحیم برادرش که اخیراً بر اثر ابتلا به ویروس کرونا جان باخته صورت گرفته است. مسئولان قضائی از تودیع وثیقه و موافقت برای اعزام به مرخصی این زندانی سیاسی سر باز می زنند.

لازم به ذکر است، مصطفی سبزی، پیش از این نیز در تاریخ ۱۲ اسفند ماه ۱۳۹۸, در دورانی که در زندان شهرستان خوی به سر می برد در اعتراض به عدم انتقال وی به زندان ماکو که محل زندگی وی است و همچنین اعتراض به محرومیت از حق اعطای مرخصی دست به اعتصاب غذا زده بود. این زندانی سیاسی چندی پیش مجددا به زندان ارومیه بازگردانده شد. 

حقوق بشر در ایران, در تاریخ  ۷ آذر ماه ۱۳۹۸, با انتشار گزارشی, از انتقال مصطفی سبزی از زندان مرکزی ارومیه به زندان شهرستان ماکو اطلاع رسانی کرده بود که ظاهراً پس از چند روز با توجه به عدم قبول مسئولان زندان ماکو این زندانی سیاسی به زندان شهرستان خوی منتقل شد. 

این زندانی سیاسی، پیش از این هم در تاریخ  ۲۶ شهریور ماه ۱۳۹۸, در دورانی که در بند ۱۲ زندان مرکزی ارومیه بسر می برد در اعتراض به عدم موافقت مسئولان این زندان با انتقال وی به زندان محل سکونت وی در ماکو اعلام اعتصاب غذا کرده بود.

همچنین مصطفی سبزی,  در تاریخ ۱ مردادماه ۱۳۹۸, در اعتراض به عدم موافقت مسئولان اجرای احکام کیفری و زندان مرکزی ارومیه با انتقال وی به زندان ماکو دست به اعتصاب غذا زده بود و پس از گذشت بیش از ۱ ماه در تاریخ ۲ شهریور ماه ۱۳۹۸, با وعده مساعدت مسئولان نسبت به رسیدگی به خواسته اش به اعتصاب غذای خود پایان داده بود.

مصطفی سبزی، ۲۴ ساله، اهل شهرستان ماکو واقع در استان آذربایجان غربی, در خرداد ماه سال ۱۳۹۳ در یکی از روستاهای حومه شهرستان ارومیه توسط اطلاعات سپاه پاسداران از بابت اتهام “عضویت در حزب حیات آزاد کردستان موسوم به پژاک, بازداشت شد و به مدت ۲ ماه در بازداشتگاه اطلاعات سپاه ارومیه تحت بازجوئی قرار گرفت.

این فعال سیاسی, پس از اتمام دوره بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه به زندان مرکزی ارومیه منتقل شد و پس از چند ماه بلاتکلیفی در این زندان توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب ارومیه از بابت اتهام “عضویت در حزب حیات آزاد کردستان موسوم به پژاک” به تحمل ۱۵ سال حبس تعزیری محکوم شد. 

با ارجاع پرونده “مصطفی سبزی” به دادگاه تجدید نظر حکم صادره توسط دادگاه بدوی عینا به تائید دادگاه تجدیدنظر رسید.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی, بازجو و بازپرسی بیطرف از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هااعتصاب غذازندانیان سیاسیمصطفی سبزیاسامی زندانیان سیاسی زندان ارومیهبند ۱۲ زندان ارومیهگارد زندان ارومیهاندرزگاه 1 سالن 2 زندان ارومیهزندانیان سیاسی و عقیدتیاعتصابزندانیان سیاسی زندان مرکزی ارومیهزندانیان سیاسی زندان اوینشورش در زندان ارومیهسلول انفرادی در زندان ارومیهاعتصاب غذای خشکاخبار زندانیان سیاسیاعتصاب غذای زندانیسلول انفرادی زندان ارومیهزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامیاعتصاب غذای زندانیان سیاسی در ایرانبند1-2 زندان ارومیهزندان ارومیهبهداری زندان ارومیهبند عمومی زندان ارومیهحق مرخصی زندانیزندانیان سیاسی در زندان ارومیهحق مرخصی زندانیان سیاسی در ایراناعتصاب غذای مصطفی سبزیزندان مرکزی ارومیهسرکوب زندانیان سیاسی در ایراناعتصاب غذای زندانی سیاسیمرخصی زندانیان سیاسیزندانیان محبوس در زندان ارومیهزندان ارومیه در ایراناعتصابات کارگریسرکوب زندانیان سیاسیحقوق زندانیان سیاسیمصطفی سبزی زندانی سیاسیسرکوب زندانیان سیاسی ایرانحق مرخصیمحرومیت از حق مرخصیحقوق بشر زندانیان سیاسیحبس تعزیری زندانیان سیاسیاعتصاب غذای مصطفی سبزی زندانی سیاسیحق مرخصی زندانی سیاسیاعتصاب غذای اعتراضیزندانیان سیاسی در ایراناعتصاب غذای زندانیان سیاسیاعدام در زندان ارومیهحق مرخصی زندانیان سیاسیحق مرخصی زندانیان در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: