•                  
پنج شنبه , ۱۹ تیر , ۱۳۹۹
پنج‌شنبه, جولای 9

حکم اعدام ۸ متهم به قتل و جرائم موادمخدر در زندان رجائی شهر کرج اجرا شد

0
460

حقوق بشر در ایران – سحرگاه روز گذشته, حکم اعدام هشت تن از زندانیان محبوس در زندان رجائی شهر کرج که پیش از این جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شده بودن اجرا شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, سحرگاه چهارشنبه ۶ شهریور ماه ۱۳۹۸, حکم اعدام “منوچهر دهقانی”, “علیرضا بهراد”, “ابراهیم یارموت اوغلی”, “احمد قره بالائی”, “رضا موسوی برقانی”, “سیاوش اینانلو” و ۲ متهم دیگر بنام “میرزائی” که نسبت پسرعمو با یدگیر داشتند در زندان رجائی شهر کرج اجرا شد. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ سحرگاه روز گذشته “منوچهر دهقانی از اندرزگاه ۲”, “علیرضا بهراد از اندرزگاه ۲”, “ابراهیم یارموت اوغلی از اندرزگاه ۳”, “احمد قره بالائی از اندرزگاه ۱۰”, “رضا موسوی برقانی, سیاوش اینانلو از از اندرزگاه ۶”, جملگی افراد از بابت اتهام قتل عمد و ۲ زندانی دیگر با فامیلی “میرزائی” که اسم یکی از آنها “محمود میرزائی” میباشد و اسم نفر دیگر مشخص نیست و این ۲ نفر نسبت پسرعمو با یکدیگر داشتند و از بابت اتهام “قاچاق موادمخدر و درگیری مسلحانه” به اعدام محکوم شده بودند و طی روزهای گذشته جهت اجرای حکم اعدام از زندان قزلحصار به این زندان منتقل شده بودند در زندان رجائی شهر کرج به اجرا در آمد. 

حقوق بشر در ایران در تاریخ ۵ شهریورماه ۱۳۹۸, با انتشار ۲ گزارش, انتقال این زندانیان به سلول انفرادی جهت اجرای حکم را اطلاع رسانی کرده بود. 

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی حقوق بشر، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. 

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایئ است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد. 

بر طبق اخرین گزارش سازمان عفو بین الملل که بصورت آماری اعدام در کشورهای مختلف جهان را مورد بررسی قرار داده است رتبه ایران بعد از چین دارای رتبه دوم جهانی اجرای حکم اعدام میباشد. 

از مجموع ۲۵۳ مورد اعدام ثبت‌شده در ایران، ۱۶۰ نفر، ۱۵۵ مرد و ۵ زن، به جرم قتل، ۲۲ مرد به جرم تجاوز به زنان، سه نفر به جرم تجاوز و قتل، یک نفر به جرم آدم‌ربایی و قتل، سه نفر به جرم آدم‌ربایی و تجاوز، یک نفر به اتهام بغی (قیام مسلحانه علیه حکومت)، ۲۵ نفر به اتهام قاچاق مواد مخدر، یک نفر به اتهام سرقت، ۱۸ نفر به اتهام «محاربه» (۱۲ نفر از آن‌ها در ارتباط با سرقت و ۶ نفر در ارتباط با فعالیتهای  سیاسی محکوم شده بودند)، ۱۴ نفر به اتهام «افساد فی‌الارض» و پنج نفر با اتهامات نامعلوم محکوم به اعدام شده‌ بودند. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: