•                  
شنبه , ۲۷ دی , ۱۳۹۹
شنبه, ژانویه 16

حکم اعدام یک زندانی با اتهام قتل عمد در زندان مرکزی سنندج اجرا شد

0
191

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۹ مرداد ماه ۱۳۹۹, حکم اعدام دستکم یک زندانی متهم به قتل عمد محبوس در زندان مرکزی سنندج به اجرا در آمد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از کُردپا, سحرگاه امروز پنجشنبه ۹ مرداد ماه ۱۳۹۹, مرتضی پیرخضری, متولد: ۱۳۵۷, زندانی متهم به قتل عمد و محکوم به اعدام, محبوس در زندان مرکزی سنندج اعدام شد. 

بنقل از یک منبع مطلع: ” روز دوشنبه ششم مردادماه، اجرای حکم اعدام این شهروند با دادن فرصتی ٤٥ روزه در قبال پرداخت ۲میلیارد تومان دیه به تأخیر افتاده بود، اما مسئولان زندان به طور ناگهانی حکم اعدام او را اجرا کردند”.

مرتضی پیرخضری, صبح روز ۴ مرداد ماه ۱۳۹۹, برای اجرای حکم اعدام از بند عمومی به سلول انفرادی زندان مرکزی سنندج منتقل شده بود. 

مرتضی پیرخضری, در سال ۱۳۹۷, به اتهام قتل عمد بازداشت و پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام از سوی دادگاه جزائی و دیوان عالی کشور به اعدام محکوم شد. 

بر اساس گزارش سالانه سازمان عفو بین الملل، در سال ۲۰۱۹ میلادی, حکومت ایران دست کم ۲۵۱ نفر را اعدام کرده و دستکم ۴ نفر از اعدام شدگان در زمان وقوع جرم کمتر از ۱۸ سال سن داشتند. با این حال، به دلیل عدم شفافیت مقامات، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و ممکن است بسیار بالاتر از رقم اعلام شده باشد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. 

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد. 

در تاریخ ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین الملل, با انتشار گزارشی که به تفسیر موارد نقض حقوق بشر در ایران پرداخته بود در بخشی از این گزارش پیرامون صدور و اجرای احکام اعدام اعلام کرد: “حکم اعدام همچنان برای اعمالی در نظر گرفته شد که در قوانین بین المللی حقوق بشر مجاز به شمار میروند، اعمالی که از جمله شامل رابطه جنسی افراد همجنس با رضایت متقابل و روابط جنسی خارج از چارچوب زناشویی می شد؛ صدور حکم اعدام همچنین برای جرایمی از قبیل توهین به پیامبر اسلام ,  محاربه و افساد فی الارض, ادامه یافت که تعریف بسیار مبهمی دارند”.

برچسب هااعدام در ایرانحقوق بشر در ایرانحکم اعدامحقوق شهروندیزندان مرکزی سنندجآمار اعدام در ایرانمجازات اعدام در ایراننقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق شهروندی در ایرانگزارش اعدام در ایرانلغو حکم اعداماجرای حکم اعدام در ایرانحقوق شهروندی در ایرانقانون جدید مجازات اعدام در ایرانسرکوب فعالان حقوق بشر در ایرانحقوق شهروندی درایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیاعدام در زندانحقوق بشر درایرانحکم اعدام در ایراننقض حکم اعدام در ایرانحقوق شهروندی در جمهوری اسلامیحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانقوانین اعدام در ایراناعدامیان در ایراناعدام در زندانهای ایرانمجارات اعدام در ایراناعدامیاناخبار نقض حقوق شهروندی در ایراناجرای اعدام در ایراناعدامیان ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیحکم اعدام متهم به قتلحکم اعدام زندانیان در ایرانحکم اعدام در زندانهای ایراناحکام اعدام در ایرانحکم اعدام زندانیانحکم اعدام در زنداننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراناعدام در زندان سنندجاعدام در زندان مرکزی سنندجاجرای حکم اعدام در زندان مرکزی سنندجاجرای احکام اعدام در ایرانحکم اعدام متهمان به قتلحقوق نقض حقوق بشر در ایراناجرای حکم اعدام در زندان سنندجصدور حکم اعدام در ایرانحکم اعدام در زندان مرکزی شیرازاعدام مرتضی پیرخضری

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: