•                  
سه شنبه , ۰۴ آبان , ۱۴۰۰
سه‌شنبه, اکتبر 26

حکم اعدام زن ۴۸ ساله به اتهام قتل در زندان وکیل آباد مشهد اجرا شد

0
669

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۳۰ مرداد ماه ۱۳۹۹, حکم اعدام فرشته حیدری ابراهیم پور, زندانی اهل روستای سفر قلعه از توابع شهرستان دره گز, محبوس در زندان وکیل آباد این شهرستان با اتهام قتل عمد اجرا شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از رُکنا, سحرگاه سه شنبه ۲۸ مرداد ماه ۱۳۹۹, فرشته حیدری ابراهیم پور, متولد: ۱۳۵۱, اهل روستای سفر قلعه از توابع شهرستان دره گز, محبوس در بند زنان زندان وکیل آباد مشهد با اتهام قتل عمد که پیشتر حکم اعدام توسط شعبه ۳ دادگاه کیفری ۱ خراسان رضوی صادر و سپس در شعبه ۲۸ دیوان عالی کشور تائید شده بود اعدام شد. 

در تاریخ ۱۳ فروردین ماه ۱۳۸۹, که بسیاری از شهروندان مشهدی به کوه و صحرا و دشت رفته بودند تا ۱۳ بدر زیبایی را پشت سر بگذارند، درون شهر حادثه وحشتناکی رخ داد که سیزده به در خونینی را رقم زد. زن ۳۸ ساله که به همراه فرزندانش به مشهد مسافرت کرده بود، در خیابان طبرسی منتظر تاکسی ایستاده بود که راننده یک دستگاه خودروی سواری پس از عبور از کنار این زن و فرزندانش، متوجه شد که آن ها مسافر هستند، به همین دلیل مسافتی را دنده عقب گرفت تا مقابل زن جوان رسید.

لحظاتی بعد، زن مذکور به همراه فرزندانش سوار خودرو شد و راننده به طرف میدان ۱۷ شهریور مشهد حرکت کرد که مقصد مسافرانش بود. وقتی راننده تاکسی ۴۰ ساله در خیابان مشهد پدال ترمز را فشرد و خودرو را به حاشیه خیابان کشید تا مسافرانش را پیاده کند، زن جوان اسکناس ۲۰۰۰ تومانی را به راننده داد و در حالی که فرزندانش را پیاده می کرد، منتظر ماند تا راننده مسافرکش باقی مانده پولش را به او بازگرداند اما وقتی دید راننده قصد حرکت دارد، به او اعتراض کرد که ۵۰۰ تومان باقی مانده کرایه را به او بازگرداند ولی راننده مدعی بود که کرایه او و فرزندانش ۲۰۰۰ تومان می شود! همین موضوع به مشاجره لفظی و درگیری کشید که ناگهان زن ۳۸ ساله چاقویی را از درون کیفش بیرون آورد و به سوی راننده حمله ور شد. او با ضربات هولناک چاقو، راننده را که هنوز گیج و حیران بود، خون آلود نقش بر زمین کرد.

دقایقی بعد، همهمه ای در خیابان ۱۷ شهریور مشهد به راه افتاد و شهروندان حیرت زده، با پلیس و نیروهای اورژانس تماس گرفتند اما اقدامات درمانی به نتیجه نرسید و راننده جوان بر اثر عوارض ناشی از اصابت چاقو جان خود را از دست داد. این گونه بود که پرونده جنایی تشکیل شد و توسط قاضی ویژه قتل عمد در زمان وقوع حادثه مورد بررسی قرار گرفت.

زن ۳۸ ساله که توسط نیروهای انتظامی دستگیر شده بود، با بیان جزئیات این حادثه وحشتناک ادعا کرد: وقتی از راننده خواستم تا بقیه پولم را بازگرداند، به من گفت مسافتی را برای سوار کردن شما دنده عقب حرکت کردم بنابراین کرایه شما ۲۰۰۰ تومان می شود، من هم که از شنیدن این جمله عصبانی شده بودم، او را نفرین کردم و گفتم ” آن ۵۰۰ تومان هم صدقه سر بچه هایم باشد!” ولی راننده که انتظار چنین حرفی را نداشت با حالتی خشمگین از خودرو پیاده شد و سیلی به صورتم زد و شروع به فحاشی کرد! دخترم که این صحنه را دید به راننده معترض شد که چرا مادرم را کتک می زنی؟ از آن سو، من که اوضاع را این گونه دیدم، ناگهان دست به کیفم بردم و چاقوی آشپزخانه را از داخل پلاستیک بیرون کشیدم و در همان حالت عصبانیت ضربه ای به او زدم که نقش بر زمین شد.

در پی اعترافات صریح متهم به قتل و بازسازی صحنه جنایت، این پرونده جنایی به شعبه سوم دادگاه کیفری خراسان رضوی ارسال شد و مورد رسیدگی دقیق قرار گرفت. 

فرشته حیدری ابراهیمی پور که پای میز محاکمه ایستاده بود، در مراحل دادرسی نیز به ارتکاب جرم اقرار کرد و بدین ترتیب قضات دادگاه کیفری با توجه به محتویات پرونده و اسناد و دلایل محکمه پسند حکم اعدام وی را صادر کردند. 

پس از اعلام اعتراض فرشته حیدری ابراهیمی پور به حکم صادره از سوی دادگاه کیفری پرونده به شعبه ۲۸ دیوان عالی کشور ارجاع و عیناً تائید شد و این حکم برای اجرا به شعبه اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب مشهد ارجاع شد. 

 به دستور محمدرضا دشتبان, معاون دادستان عمومی و انقلاب خراسان رضوی این حکم پس از ۱۰ سال و در حالی که این زن ۴۸ سال سن داشت با حضور قاضی زرگر, « قاضی اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب مشهد » اجرا شد. 

در تاریخ ۲۸ مرداد ماه ۱۳۹۹, حقوق بشر در ایران, با انتشار گزارشی از اجرا حکم اعدام دستکم ۵ زندانی در زندان وکیل آباد مشهد خبر داده بود و هویت فرشته حیدری ابراهیم پور را پیش از انتشار در رسانه های داخل ایران احراز کرده بود. 

بر اساس گزارش سالانه سازمان عفو بین الملل، در سال ۲۰۱۹ میلادی, حکومت ایران دست کم ۲۵۱ نفر را اعدام کرده و دستکم ۴ نفر از اعدام شدگان در زمان وقوع جرم کمتر از ۱۸ سال سن داشتند. با این حال، به دلیل عدم شفافیت مقامات، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و ممکن است بسیار بالاتر از رقم اعلام شده باشد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. 

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد. 

در تاریخ ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین الملل, با انتشار گزارشی که به تفسیر موارد نقض حقوق بشر در ایران پرداخته بود در بخشی از این گزارش پیرامون صدور و اجرای احکام اعدام اعلام کرد: “حکم اعدام همچنان برای اعمالی در نظر گرفته شد که در قوانین بین المللی حقوق بشر مجاز به شمار میروند، اعمالی که از جمله شامل رابطه جنسی افراد همجنس با رضایت متقابل و روابط جنسی خارج از چارچوب زناشویی می شد؛ صدور حکم اعدام همچنین برای جرایمی از قبیل توهین به پیامبر اسلام ,  محاربه و افساد فی الارض, ادامه یافت که تعریف بسیار مبهمی دارند”.

برچسب هاقانون جدید مجازات اعدام در ایرانقاتلقاتل قتل عمدمجازات قتل عمدمجازات قصاصمجازات اعداممجازات اعدام ایرانمجازات اعدام در ایرانمجازات اعدام در زندانهای ایرانمجازات اعدام زندانیان در ایرانمجازات غیر انسانیمجازات غیرانسانینقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایراناتهام قتل عمد در ایراناجرای حکم اعدام در ایراناعدام فرشته حیدریاعدام فرشته حیدری ابراهیم زادهاعدام نقض حقوق بشراعدام حق حیاتاعدام در ملاء عاماعدام در ایراناعدام در جمهوری اسلامیاعدام در زنداناعدام در زندان مرکزی مشهداعدام در زندان وکیل آباداعدام در زندان وکیل آباد مشهداعدام در زندانهای ایرانحکم اعدامحکم اعدام متهم به قتلحکم اعدام در ایرانحکم اعدام در زندانحکم اعدام در زندانهای ایرانحکم اعدام زندانیان در ایراندیوان عالی کشوردیوان عالی ایراندادگاه کیفری یک مشهدزندانی محکوم به اعدامزندانی اعدامیشعبه 3 دادگاه کیفری 1 مشهدشعبه دیوان عالی کشور

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: