•                  
پنج شنبه , ۲۶ تیر , ۱۳۹۹
پنج‌شنبه, جولای 16

انتقال ۳ زندانی به سلول انفرادی در زندان رجائی شهر جهت اجرای حکم اعدام

0
342

حقوق بشر در ایران – صبح روز گذشته, یک زندانی محکوم به اعدام از بابت اتهام “محاربه از طریق سرقت مسلحانه” و ۲ زندانی دیگر از بابت اتهام “قتل در نزاع خیابانی” از اندرزگاه ۱ سالنهای ۱-۲ و ۳ زندان رجائی شهر کرج, جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران, صبح روز دوشنبه ۸ مهر ماه ۱۳۹۸, “حمید شیخی” از اندرزگاه ۱ سالن ۲, “مهدی زارعی” از اندرزگاه ۱ سالن ۲ از بابت اتهام قتل عمد در نزاع خیابانی و “محسن کونانی” از اندرزگاه ۱ سالن ۳ از بابت اتهام “محاربه از طریق سرقت مسلحانه” که پیش از این احکام اعدام آنها توسط مراجع قضائی تائید شده بود جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شدند. احکام اعدام این افراد طی روزهای آتی به اجرا در خواهد آمد. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ “محسن کونانی” به مدت ۳ سال است که در حبس بسر می برد و صبح روز دوشنبه ۸ مهرماه۱۳۹۸, به همراه “مهدی زارعی” متولد ۱۳۵۰ و “حمید شیخی” متولد ۱۳۷۰, پس از فراخوانده شدن به افسر نگهبانی جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شدند و احکام اعدام آنها طی روزهای آتی اجرا خواهد شد. 

حقوق بشر در ایران, روز دوشنبه ۸ مهرماه ۱۳۹۸, با انتشار گزارشی, از انتقال“حسین روشن” از اندرزگاه ۱۰ سالن ۳۴ و “حمید صادقی” از اندرزگاه ۷ سالن ۲۰, محبوس در زندان رجائی شهر کرج که پیش از این از بابت اتهام “محاربه از طریق سرقت مسلحانه” و “قتل در نزاع خیابانی” به اعدام محکوم شده بودند جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی را اطلاع رسانی کرده بود که با احتساب این ۳ نفر مجموع افراد به ۵ نفر افزایش پیدا کرد. 

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی حقوق بشر، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. 

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد. 

بر طبق آخرین گزارش سازمان عفو بین الملل که بصورت آماری اعدام در کشورهای مختلف جهان را مورد بررسی قرار داده است رتبه ایران بعد از چین دارای رتبه دوم جهانی اجرای حکم اعدام میباشد. 

از مجموع ۲۵۳ مورد اعدام ثبت‌شده در ایران، ۱۶۰ نفر، ۱۵۵ مرد و ۵ زن، به جرم قتل، ۲۲ مرد به جرم تجاوز به زنان، سه نفر به جرم تجاوز و قتل، یک نفر به جرم آدم‌ربایی و قتل، سه نفر به جرم آدم‌ربایی و تجاوز، یک نفر به اتهام بغی (قیام مسلحانه علیه حکومت)، ۲۵ نفر به اتهام قاچاق مواد مخدر، یک نفر به اتهام سرقت، ۱۸ نفر به اتهام «محاربه» (۱۲ نفر از آن‌ها در ارتباط با سرقت و ۶ نفر در ارتباط با فعالیتهای  سیاسی محکوم شده بودند)، ۱۴ نفر به اتهام «افساد فی‌الارض» و پنج نفر با اتهامات نامعلوم محکوم به اعدام شده بودند. 

 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: