•                    
  •                  
پنج شنبه , ۲۰ بهمن , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, فوریه 9

بخشش ۲ زندانی متهم به قتل پای چوبه دار در زندان رجائی شهر

0
1245

حقوق بشر در ایران – سحرگاه روز گذشته, “مهدی دلیر” و “میلاد لطفی”, دو زندانی متهم به محبوس در زندان رجائی شهر کرج که پیش از این از بابت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شده بودند پس از کسب رضایت از ولی دم مقتول به بند بازگردانده شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, سحرگاه چهارشنبه ۱۷ مهر ماه ۱۳۹۸, “مهدی دلیر” از اندرزگاه ۶ سالن ۱۶ و “میلاد لطفی” از اندرزگاه ۵ سالن ۱۲ زندان رجائی شهر کرج, که از بابت اتهام “قتل عمد در نزاع خیابانی”, به اعدام محکوم و طی روزهای گذشته جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شده بودند پس از کسب رضایت ولی دم مقتول و انصراف از قصاص نفس هر ۲ نفر این افراد به اندرزگاه شان بازگردانده شدند. 

 “مهدی دلیر”, ۲۷ ساله, از اندرزگاه ۶ سالن ۱۶, در تاریخ ۱۴ مهر ماه ۱۳۹۸, جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شده بود. 

همچنین “میلاد لطفی”, از اندرزگاه ۵ سالن ۱۲ زندان رجائی شهر کرج در تاریخ ۱۰ مهر ماه ۱۳۹۸,  پس از فراخوانده شده به دفتر رئیس زندان مستقیما به سلول انفرادی جهت اجرای حکم اعدام منتقل شده بود. 

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی حقوق بشر، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. 

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد. 

بر طبق آخرین گزارش سازمان عفو بین الملل که بصورت آماری اعدام در کشورهای مختلف جهان را مورد بررسی قرار داده است رتبه ایران بعد از چین دارای رتبه دوم جهانی اجرای حکم اعدام میباشد. 

از مجموع ۲۵۳ مورد اعدام ثبت‌شده در ایران، ۱۶۰ نفر، ۱۵۵ مرد و ۵ زن، به جرم قتل، ۲۲ مرد به جرم تجاوز به زنان، سه نفر به جرم تجاوز و قتل، یک نفر به جرم آدم‌ربایی و قتل، سه نفر به جرم آدم‌ربایی و تجاوز، یک نفر به اتهام بغی (قیام مسلحانه علیه حکومت)، ۲۵ نفر به اتهام قاچاق مواد مخدر، یک نفر به اتهام سرقت، ۱۸ نفر به اتهام «محاربه» (۱۲ نفر از آن‌ها در ارتباط با سرقت و ۶ نفر در ارتباط با فعالیتهای  سیاسی محکوم شده بودند)، ۱۴ نفر به اتهام «افساد فی‌الارض» و پنج نفر با اتهامات نامعلوم محکوم به اعدام شده بودند. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.