•                  
جمعه , ۰۹ خرداد , ۱۳۹۹
شنبه, می 30

محکومیت ناهید خداجو, فعال کارگری به تحمل ۶ سال حبس تعزیری و۷۴ ضربه شلاق

0
217

حقوق بشر در ایران – روز جاری, شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “ایمان افشاری”, با صدور حکمی در مرحله بدوی “ناهید خداجو”, فعال کارگری و از اعضای هیئت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران را به تحمل ۶ سال حبس تعزیری, ۷۴ ضربه شلاق تعزیری و  رونویسی از ۲ جلد کتاب مشخص و همچنین ۲ سال محرومیت از عضویت در احزاب و گروهها و دسته جات سیاسی و اجتماعی محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از اتحادیه آزاد کارگران ایران, امروز پنجشنبه ۱۸ مهر ماه ۱۳۹۸, “ناهید خداجو”, فعال کارگری و عضو هیات رئیسه اتحادیه آزاد کارگران ایران, که پیش از این توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “ایمان افشاری” از بابت اتهامات “اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور” و “اخلال در نظم عمومی” مورد محاکمه قرار گرفته بود به تحمل ۶ سال حبس تعزیری, ۷۴ ضربه شلاق تعزیری و  رونویسی از ۲ جلد کتاب مشخص و همچنین ۲ سال محرومیت از عضویت در احزاب و گروهها و دسته جات سیاسی و اجتماعی محکوم شد. جلسه دادرسی بر پرونده “ناهید خداجو” در تاریخ ۱۰ مهر ماه سالجاری برگزار شده بود. محکومیت “ناهید خداجو” به تحمل “حبس تعزیری”, “محرومیت از فعالیتهای اجتماع” و “شلاق فقط به صرف مشارکت این فعال کارگری در تجمع اعتراضی روز ۲۳ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸, در مقابل ساختمان مجلس در تهران می باشد. 

براساس دادنامه صادره توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران؛ “ناهید خداجو”, فعال کارگری از بابت اتهام “اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور به تحمل ۵ سال حبس تعزیری”، از بابت “اتهام اخلال در نظم عمومی به تحمل ۱ سال حبس تعزیری” و “۷۴ ضربه شلاق تعزیری” محکوم شده است. همچنین به عنوان مجازات تکمیلی این فعال کارگری از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران “به رونویسی از ۲ جلد کتاب مشخص”,  “دو سال محرومیت از عضویت در احزاب، گروه ها و دسته جات سیاسی و اجتماعی” محکوم شد. 

“ناهید خداجو”, فعال کارگری و عضو هیات رئیسه اتحادیه آزاد کارگران ایران, در تاریخ ۱۰ مهر ماه ۱۳۹۸, از بابت اتهامات “اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی” و “اخلال در نظم عمومی” توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “ایمان افشار”, مورد محاکمه قرار گرفته بود. 

ناهید خداجو که به همراه “منیژه محمدی” بعنوان وکیل مدافع این فعال کارگری در جلسه دادرسی در تاریخ ۱۰ مهر ماه ۱۳۹۸, در محل شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران حاضر شده بودند در قسمتی از دفاعیه خود اعلام کرده بود؛ که طبق قوانین قضایی جاری کشور شرکت در مراسم روز جهانی کارگر در مقابل مجلس که نمایندگان مردم آنجا حضور دارند به هیچ عنوان نمی تواند مصداق “اقدام علیه امنیت کشور” و “اخلال در نظم” باشد و از سوی دیگر تشکیل تشکلهای کارگری طبق قوانین بین المللی و منطق اجتماعی حق کارگران است که بتوانند از این طریق مطالبات صنفی خویش را دنبال کنند.

در تاریخ ۲ مهر ماه ۱۳۹۸, طی تماس تلفنی که از سوی دفتر شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران با وثیقه گذار “ناهید خداجو” گرفته شده بود این فعال کارگری به دفتر شعبه مذکور احضار شد و سپس تاریخ ۱۰ مهر ماه ۱۳۹۸, پس از حضور ناهید خداجو در محل دفتر شعبه مذکور به این فعال کارگری ابلاغ شده بود. 

لازم به یادآوری است که روز چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۸، همزمان با روز جهانی کارگر، ناهید خدا جو به همراه بیش از ۴۰ تن دیگر از فعالان کارگری و فعالان مدنی  در جریان تجمع اعتراضی در مقابل ساختمان مجلس در تهران در پی ورود نیروهای امنیتی توام با خشونت  بازداشت و به جهت بازجوئی به بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات در زندان اوین منتقل شده بود. 

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه پیشتر با انتشار فراخوانی از کارگران خواسته بود که روز چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت همزمان با روز جهانی کارگر در تجمع اعتراضی در برابر مجلس شورای اسلامی حضور یابند.

این فعال کارگری, در تاریخ ۱۳ خرداد ۱۳۹۸, با توجه اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۲۵۰ میلیون تومان بطور موقت تا اتمام مراحل دادرسی از زندان اوین آزاد شد.

در تاریخ ۲ مهر ماه ۱۳۹۸, “ناهید خداجو”, طی تماس تلفنی نامشخص با وثیقه گذار وی به دادگاه انقلاب تهران احضار شده بود و پس از حضور این فعال کارگری در محل شعبه مذکور برای تاریخ رسیدگی امروز چهارشنبه ۱۰ مهر ماه ۱۳۹۸, به این فعال کارگری اطلاع رسانی شد.

 این فعال کارگری, در تاریخ ۱۹ مردادماه ۱۳۹۸,  پس از حضور در شعبه ۴ بازپرسی دادسرای امنیت تهران « دادسرای مقدس » دفاعیات خود را به جهت اتهامات منتسبه بر خود در جلسه بازپرسی به “مهدی خدابخشی” بازپرس شعبه مذکور ارائه کرد.

سرکوب فعالان کارگری و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

 همچنین بازداشت خودسرانه افراد بدون تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

برگزاری تجمعات اعتراضی بدون حمل سلاح از جمله حقوقی است که در اصل ۲۷ قانون اساسی ایران که حکومت جمهوری اسلامی مدعی عمل به آن را دارد نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما تفسیرهای متفاوتی که ارگانهای امنیتی به نفع خود و در جهت ایجاد محدودیت و سرکوب شهروندان در ایران بر قانون اساسی میکنند زمینه این سرکوبها را برخوردهای امنیتی را فراهم میکند. 

سازمان عفو بین الملل, در تاریخ ۱۹ تیرماه ۱۳۹۸, با انتشار بیانیه ای فراخوانی خواستار آزادی بی قید و شرط فعالان کارگری و مدنی ; ندا ناجی, عاطفه رنگریز, مرضیه امیری و لغو همه اتهامات امنیتی وارده به آنها شده بود. در این فراخوان به نگهداری طولانی مدت این افراد در سلول های انفرادی اشاره شده و از آن به عنوان ناقض قانون “نلسون ماندلا” و مصداق شکنجه، برخوردهای بیرحمانه و تحقیرآمیز یاد شده است. ضرب و شتم آنیشا اسداللهی در زمان بازداشت اول و تفتیش وسائل شخصی وی و خانواده اش در هنگام بازداشت دوم، نگه داری عاطفه رنگریز و ندا ناجی در زندان قرچک ورامین در کنار زندانیان سایر جرایم و نگهداری مرضیه امیری در سلول های انفرادی برای بیش از یک ماه از دیگر نکاتی است که در این بیانیه به آن پرداخته شد. 

همچنین در تاریخ ۸ مردادماه ۱۳۹۸, اتحادیه کارگران بخش خصوصی کانادا, “یونیفور” به نمایندگی از ۳۱۵ هزار تن عضو این مجموعه کارگری با انتشار بیانیه ای نسبت به بازداشت فعالان کارگری که در این این تجمع اعتراضی به مناسبت روز جهانی کارگر بازداشت شده بودند  ابراز نگرانی کرد و بازداشت این افراد در آن تجمع اعتراضی را ناشی از نگاه تبعیض آمیز حکومت جمهوری اسلامی در ایران به کارگرانی که بدون هیچگونه طمع سیاسی و فقط به صرف مطالبات خود اعتراض می کنند دانست. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: