•                  
جمعه , ۲۱ مرداد , ۱۴۰۱
جمعه, آگوست 12

زندان رجائی شهر: احکام اعدام دستکم ۳ زندانی اجرا و اعدام ۵ زندانی دیگر تعلیق شد

0
458

حقوق بشر در ایران – سحرگاه روز یکشنبه ۶ بهمن ماه ۱۳۹۸, داوود طالبی, زندانی متهم به قتل عمد و محبوس در زندان رجائی شهر کرج که در هفته گذشته جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شده بود در پی کسب مهلت از مسئولان زندان جهت اخذ رضایت از ولی دم مقتول به اندرزگاه بازگردانده شد. همچنین احکام اعدام دستکم ۳ زندانی دیگر به جز داوود طالبی نیز به اجرا در آمد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز یکشنبه ۶ بهمن ماه ۱۳۹۸, داوود طالبی, زندانی متهم به قتل عمد و محبوس در اندرزگاه ۱ زندان رجائی شهر که پیش از این جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شده بود با توجه به موافقت مسئولان زندان برای مهلت به وی جهت اخذ رضایت از ولی دم مقتول اجرای حکم اعدام وی به تعویق در آمد. همچنین احکام اعدام یک زن و مرد تبعه افغانستان از بابت اتهام قتل عمد نیز در این زندان به اجرا در آمد. از سوی دیگر حکم اعدام ۱ زن دیگر که از زندان قزلحصار برای اجرای اعدام به زندان رجائی شهر منتقل شده بود نیز در سحرگاه روز گذشته اجرا شد. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: “با توجه به موافقت مسئولان اجرای احکام و زندان رجائی شهر مبنی بر اخذ مهلت به داوود طالبی, زندانی متهم به قتل عمد و محبوس در اندرزگاه ۱ زندان رجائی شهر کرج برای جلب رضایت ولی دم مقتول این زندانی در حالی که به لحاظ استرس ناشی از اجرای حکم اعدام در وضعیت روحی بسیار بدی قرار گرفته بود به اندرزگاه این زندان بازگردانده شد”. 

حقوق بشر در ایران در تاریخ ۳ بهمن ماه ۱۳۹۸, انتقال داوود طالبی, به همراه پیمان شیخی و ۱۰ زندانی دیگر محکوم به اعدام در زندان رجائی شهر کرج به سلول انفرادی را اطلاع رسانی کرده بود. 

حقوق بشر در ایران, روز یکشنبه ۶ بهمن ماه ۱۳۹۸, با انتشار گزارشی, اجرای حکم اعدام پیمان شیخی, زندانی متهم به قتل و محبوس در اندرزگاه ۱ زندان رجائی شهر کرج را اطلاع رسانی کرده بود. 

همچنین سازمان حقوق بشر ایران, با انتشار گزارشی از اجرای حکم اعدام یک زن و مرد تبعه افغانستان که در یک پرونده یا یکدیگر بودند به همراه یک متهم زن دیگر با اتهامی نامشخص که از زندان قزلحصار جهت اجرای حکم اعدام به زندان رجایی شهر منتقل شده بود خبر داد. 

لازم به ذکر است سایر افرادی که به همراه این زندانیان محکوم به اعدام به سلول انفرادی منتقل شده بودند با توجه به اخذ مهلت از مسئولان زندان جهت جلب رضایت شاکیان پرونده به اندرزگاههای زندان رجائی شهر بازگردانده شدند. 

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. 

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد. 

بر طبق آخرین گزارش سازمان عفو بین الملل که بصورت آماری اعدام در کشورهای مختلف جهان را مورد بررسی قرار داده است رتبه ایران بعد از چین دارای رتبه دوم جهانی اجرای حکم اعدام میباشد. 

از مجموع ۲۵۳ مورد اعدام ثبت‌شده در ایران، ۱۶۰ نفر، ۱۵۵ مرد و ۵ زن، به جرم قتل، ۲۲ مرد به جرم تجاوز به زنان، سه نفر به جرم تجاوز و قتل، یک نفر به جرم آدم‌ربایی و قتل، سه نفر به جرم آدم‌ربایی و تجاوز، یک نفر به اتهام بغی (قیام مسلحانه علیه حکومت)، ۲۵ نفر به اتهام قاچاق مواد مخدر، یک نفر به اتهام سرقت، ۱۸ نفر به اتهام “محاربه” (۱۲ نفر از آن‌ها در ارتباط با سرقت و ۶ نفر در ارتباط با فعالیتهای  سیاسی محکوم شده بودند)، ۱۴ نفر به اتهام “افساد فی‌الارض” و پنج نفر با اتهامات نامعلوم محکوم به اعدام شده بودند. 

برچسب هاقتلقتل در ایرانقتل عمدقتل عمد حکومتیقتل عمد زندانیانقصاصقصاص نفسقصاص نفس در ایرانقصاص نقسقصاص در ایرانمتعم به قتل عمدمجازات قتل عمدمجازات غیر انسانینقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق شهروندی در ایراننافرمانی مدنیولی دم مقتولاتهام قتلاتهام قتل در ایراناتهام قتل عمداتهام قتل عمد در ایراناتهام اعداماتهام زندانیاناجرای قصاص نفساجرای احکام اعداماجرای اعداماجرای حکم قصاصاجرای حکم اعداماجرای حکم اعدام در ایراناجرای حکم اعدام در زنداناجرای حکم اعدام در زندان رجائی شهراجرای حکم اعدام در زندان رجائی شهر کرجاجرای حکم اعدام زندانیان در ایراناعداماعدام / حق حیاتاعدام قتل عمداعدام مخفیانهاعدام داوود طالبیاعدام داود طالبیاعدام در ایراناعدام در زنداناعدام در زندان رجائی شهراعدام در زندانهای ایراناعدام زندانیان متهم به قتلاعدام زندانیان در ایراناعدامیتبعه افغانستانتعلیق اجرای حکم اعدامحقوق شهروندی در ایرانحکم قصاصحدود و قصاصداوود طالبیداود طالبیدادگاه کیفریزندان رجاییزندان رجایی شهرزندان رجایی شهر کرجزندان رجایی شهر در کرجزندانی متهم به قتلزندانی محکوم به اعدامزندانی اعدامیزندانیان متهم به قتلزندانیان متهم به قتل در ایرانزندانیان متهم به قتل عمدزندانیان اعدامیزندانیان اعدامی در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: