•                    
  •                  
چهارشنبه , ۱۳ مهر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, اکتبر 5

زندان لاکان رشت: محسن خجسته, زندانی متهم به قتل اعدام شد

0
2579

حقوق بشر در ایران – سحرگاه امروز پنجشنبه ۱۰ بهمن ماه ۱۳۹۸, محسن خجسته, زندانی متهم به قتل عمد و محبوس در زندان لاکان رشت که پیشتر جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی در این زندان منتقل شده بود اعدام شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از سازمان حقوق بشر ایران, سحرگاه امروز پنجشنبه ۱۰ بهمن ماه ۱۳۹۸, حکم اعدام محسن خجسته, دارای ۴۲ سال سن و اهل شهرستان آستارا, زندانی متهم به قتل و محبوس در زندان لاکان رشت که پیش از این اعدام وی از سوی دادگاه و دیوان عالی کشور تائید شته بود به اجرا درآمد. این زندانی چند روز قبل جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شده بود. 

براساس این گزارش و با توجه به اعلام یک منبع نزدیک به محسن خجسته ضمن اعلام خبر اعدام وی افزود: “محسن خجسته, دارای دختری ۱۱ ساله و پسری ۸ ساله میباشد و از ۳ سال پیش زندانی شده بود. او مرتکب یک قتل ناموسی با اسلحه شکاری شده بود و مقتول دوست پسر همسرش بود”. 

لازم به ذکر است؛ محسن خجسته,  در تاریخ ۸ دی ماه ۱۳۹۵, با استفاده از اسلحه شکاری اقدام به تیراندازی به یک شهروند ۳۴ ساله, اهل آستارا با نام خانوادگی « ساسانیان » کرده بود که باعث به قتل رساندن وی شد. 

این زندانی متهم به قتل عمد, پیش از این در آبان ماه سالجاری, جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شده بود ولی با توجه به اخذ مهلت از مسئولان زندان جهت کسب رضایت ولی دم مقتول از سلول انفرادی به اندرزگاه بازگردانده شده بود.

حقوق بشر در ایران, در تاریخ ۵ بهمن ماه ۱۳۹۸, انتقال محسن خجسته, به سلول انفرادی جهت اجرای حکم اعدام را اطلاع رسانی کرده بود.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. 

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد. 

بر طبق آخرین گزارش سازمان عفو بین الملل که بصورت آماری اعدام در کشورهای مختلف جهان را مورد بررسی قرار داده است رتبه ایران بعد از چین دارای رتبه دوم جهانی اجرای حکم اعدام میباشد. 

از مجموع ۲۵۳ مورد اعدام ثبت‌شده در ایران، ۱۶۰ نفر، ۱۵۵ مرد و ۵ زن، به جرم قتل، ۲۲ مرد به جرم تجاوز به زنان، سه نفر به جرم تجاوز و قتل، یک نفر به جرم آدم‌ربایی و قتل، سه نفر به جرم آدم‌ربایی و تجاوز، یک نفر به اتهام بغی (قیام مسلحانه علیه حکومت)، ۲۵ نفر به اتهام قاچاق مواد مخدر، یک نفر به اتهام سرقت، ۱۸ نفر به اتهام “محاربه” (۱۲ نفر از آن‌ها در ارتباط با سرقت و ۶ نفر در ارتباط با فعالیتهای  سیاسی محکوم شده بودند)، ۱۴ نفر به اتهام “افساد فی‌الارض” و پنج نفر با اتهامات نامعلوم محکوم به اعدام شده بودند. 

برچسب هاقصاصقصاص نفسقصاص نفس در ایرانقصاص نقسقصاص در ایرانقضات دادگستریمتهم به اعداممتهمان به قتل عمدمجازاتمجازات قصاصمجازات لازم الاجرامجازات اعداممجازات اعدام ایرانمجازات اعدام در ایرانمجازات اعدام در زندانهای ایرانمجازات اعدام زندانیان در ایرانمجازات غیر انسانیمجازات غیرانسانیمحکوم به اعداممحسن خجستهمحسن خجسته قاتلمحسن خجسته قتلنقض حقوق بشر در ایراناتهام متهمان به قتل عمد در ایراناجرای قصاص نفساجرای احکام اعداماجرای حکم قصاصاجرای حکم اعداماجرای حکم اعدام در ایراناعداماعدام / حق حیاتاعدام قتل عمداعدام متهمان به قتلاعدام متهمان به قتل عمد در ایراناعدام محسن خجستهاعدام در ایراناعدامیاعدامیاناعدامیان ایراناعدامیان در ایرانتائید حکم اعدامحکم قصاصحکم اعدامحکم اعدام متهم به قتلحکم اعدام در ایرانحکم اعدام در زندانهای ایرانحکم اعدام زندانیان در ایرانحدود و قصاصدیوان عالی کشورزندان لاکان رشتزندانی محکوم به اعدامزندانی اعدامیشهرستان آستارا

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.