•                  
دوشنبه , ۲۷ دی , ۱۴۰۰
دوشنبه, ژانویه 17

اجرای احکام اعدام دستکم ۲ زندانی متهم به قتل در زندان مرکزی ارومیه

0
632

حقوق بشر در ایران – سحرگاه امروز پنجشنبه ۲۲ اسفند ماه ۱۳۹۸, احکام اعدام دستکم ۲ زندانی متهم به قتل عمد و محبوس در زندان مرکزی ارومیه که پیش از این از سوی دادگاه و دیوان عالی کشور تائید شده بود به اجرا در آمد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, سحرگاه امروز پنجشنبه ۲۲ اسفند ماه ۱۳۹۸, حسین کچنانلو, ۵۹ ساله از بند ۳-۴ و عبدالله محمدزاده, ۶۸ ساله از بند ۱ زندان مرکزی ارومیه که از بابت اتهام قتل عمد در ۱ پرونده مشترک از سوی دادگاه و دیوان عالی کشور به اعدام محکوم شده بودند به اجرا در آمد. این شهروندان چندی پیش جهت اجرای حکم به سلول انفرادی منتقل شده بودند اما پس از اخذ مهلت از مسئولان اجرای احکام برای جلب رضایت ولی دم به اندرزگاههای خود بازگردانده شده بودند. 

براساس این گزارش, عبدالله محمدزاده و حسین کچنانلو, در پی عدم رضایت ولی دم مقتول پس از انتقال به سلول انفرادی اعدام شدند. 

لازم به ذکر است,  در تاریخ ۱۰ اسفند ماه ۱۳۹۸, عبدالله محمدزاده و حسین کچنانلو, جهت اجرای احکام اعدام به سلول انفرادی در زندان مرکزی ارومیه منتقل شده بودند و در تاریخ ۱۱ اسفند ماه سالجاری در پی اخذ مهلت از مسئولان اجرای احکام جهت جلب رضایت ولی دم مقتول به اندرزگاه بازگردانده شده بودند. 

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی حقوق بشر، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. 

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد. 

در تاریخ ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین الملل, با انتشار گزارشی که به تفسیر موارد نقض حقوق بشر در ایران پرداخته بود در بخشی از این گزارش پیرامون صدور و اجرای احکام اعدام اعلام کرد: “حکم اعدام همچنان برای اعمالی در نظر گرفته شد که در قوانین بین المللی حقوق بشر مجاز به شمار میروند، اعمالی که از جمله شامل رابطه جنسی افراد همجنس با رضایت متقابل و روابط جنسی خارج از چارچوب زناشویی می شد؛ صدور حکم اعدام همچنین برای جرایمی از قبیل « توهین به پیامبر اسلام », « محاربه » و « افساد فی الارض », ادامه یافت که تعریف بسیار مبهمی دارند”.

برچسب هاقوانین اجرای حکم اعداممتهم به قتلمتهم به قتل قتل عمدمتهم به قتل عمدمتهم به اعداممجازات اعدام در ایرانمجازات اعدام در زندانهای ایرانمجازات غیر انسانیمجازات غیرانسانینقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حکم اعدام در ایرانگزارش نقض حقوق بشر در ایرانآمار اعدام در ایراناجرای احکاماجرای احکام اعداماجرای حکم اعداماجرای حکم اعدام در ایراناجرای حکم اعدام زندانیان در ایراناحکام اعداماحکام اعدام در ایراناخبار نقض حقوق بشر در ایراناعدام متهم به قتلاعدام متهم به قتل عمداعدام نقض حقوق بشراعدام اجرای حکم اعداماعدام حسین کچ نانلواعدام حسین کچنانلواعدام در ملاء عاماعدام در ایراناعدام در زندان مرکزی ارومیهاعدام در زندان ارومیهاعدام در زندانهای ایراناعدام زندانی متهم به قتلاعدام زندانیان متهم به قتلاعدام عبدالله محمدزادهاعدام عبدالهاعدام عبداله محمدزادهتائید حکم اعدامحقوق شهروندی در ایرانحکم اعدامحکم اعدام متهم به قتلحکم اعدام در ایرانحکم اعدام در زندانهای ایرانحکم اعدام زندانیان در ایرانحسین کچ نانلوحسین کچنانلوزندان متهم به قتلزندانی متهم به قتلزندانیان متهم به قتلزندانیان متهم به قتل در ایرانزندانیان متهم به قتل عمدزندانیان متهم به قتل عمد در ایرانسلول انفرادی در زندان مرکزی ارومیهسرکوب شهروندان در ایرانصدور حکم اعدامعبدالله محمدزادهعبداله محمدزاده

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: