•                  
سه شنبه , ۲۹ مهر , ۱۳۹۹
چهارشنبه, اکتبر 21

سحر کاظمی, زندانی سیاسی پس از اتمام دوران حبس از زندان سنندج آزاد شد

0
288

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۲۲ اسفند ماه ۱۳۹۸, سحر کاظمی, فعال محیط زیست محبوس در بند زنان کانون اصلاح و تربیت واقع در زندان مرکزی سنندج آزاد شد. این فعال محیط زیست در مرحله بدوی توسط دادگاه انقلاب سنندج به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. پس از ارجاع پرونده وی به دادگاه تجدید نظر محکومیت وی به ۱ سال و ۸ ماه حبس تعزیری کاهش پیدا کرده بود. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز پنجشنبه ۲۲ اسفند ماه ۱۳۹۸, سحر کاظمی, فعال محیط زیست و زندانی سیاسی محبوس در بند زنان زندان مرکزی سنندج, پس از اتمام دوران محکومیت حبس ۲۰ ماهه خود از این زندان آزاد شد. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: “ساعت ۱ بعد ظهر امروز پنجشنبه سحر کاظمی, زندانی سیاسی اهل سنندج که به تحمل ۲۰ ماه حبس محکوم شده بود با اتمام دوران محکومیت از این زندان آزاد شد”. 

لازم به ذکر است, سحر کاظمی, در تاریخ ۸ بهمن ماه ۱۳۹۷, توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب سنندج به ریاست “قاضی سعیدی”, با صدر حکمی سحر کاظمی را از بابت اتهام “اقدام علیه امنیت ملی”, به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم کرده بود که این حکم پس از ارجاع به شعبه ۴ دادگاه تجدید نظر استان کردستان در تاریخ ۷ فروردین ماه ۱۳۹۸, به ۱ سال حبس تعزیری کاهش پیدا کرد. 

این فعال محیط زیست, در تاریخ ۱۸ مرداد ماه ۱۳۹۷, توسط ماموران اداره اطلاعات سنندج بدون ارائه حکم قضائی بازداشت شده بود و پس از طی مراحل بازجوئی و بلاتکلیفی طولانی مدت در بازداشتگاه این ارگان امنیتی در تاریخ ۴ آذر ماه ۱۳۹۷, با تودیع قرار وثیقه و بطور موقت تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شده بود. 

این فعال محیط زیست, برای دومین بار در تاریخ ۱۱ آذر ماه ۱۳۹۷, پس از مراجعه به دادسرای عمومی و انقلاب سنندج بازداشت و به زندان مرکزی سنندج منتقل شده بود و هر روز جهت بازجویی به اداره اطلاعات سنندج منتقل می‌شد و پس از اتمام بازجوئی به زندان مرکزی سنندج منتقل می شد. 

مجموعه دلایل بازداشت فعالان مدنی در ایران, در زمره اتهامات مرتبط با سرکوب آزادی بیان و عقیده  میباشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶به صراحت بر حق افراد بر برخورداری از آن تاکید شده است. اما از آنجائی که حکومت جمهوری اسلامی تاب شنیدن انتقادات شهروندان را ندارد فقط وانمود به احترام اصل آزادی بیان و قلم میکند ولی در اصل مطلب به طور سیستماتیک اقدام به سرکوب گسترده شهروندان در زمینه آزادی بیان و قلم میکند.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

همچنین علی خامنه ای, رهبر جمهوری اسلامی, به دفعات در صحبتهای خود ادعا کرده که در ایران هیچ شهروندی به صرف انتقاد مورد پیگرد قضائی و بازداشت قرار نمی گیرد که اینگونه رفتارهای قهرآمیز حقیقت ماجرا از سرکوب و گسترش فضای امنیتی در ایران را نشان می دهد و گویای این امر است که حاکمان جمهوری اسلامی اساتید بزرگ در سفسطه, مغالطه و تفسیر به رای هستند. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: