•                  
پنج شنبه , ۰۶ آذر , ۱۳۹۹
پنج‌شنبه, نوامبر 26

اجرای حکم اعدام یک زندانی در سنندج / عفو گذشت از قصاص زندانی دیگر در سقز

0
468

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۳ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, لقمان احمدپور, زندانی متهم به قتل و محبوس در زندان مرکزی سنندج اعدام شد. همچنین سحرگاه روزجاری حسین حیدری, زندانی متهم به قتل و محبوس در زندان مرکزی سقز که برای اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شده بود پس از کسب رضایت از ولی دم مقتول از اعدام رهائی یافت. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, سحرگاه امروز چهارشنبه ۳ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, حسین حیدری, زندانی متهم به قتل عمد و محبوس در زندان مرکزی سقز در لحظه اجرای حکم با اعلام گذشت و رضایت ولی دم مقتول از اعدام رهائی یافت. لقمان احمدپور, دیگر زندانی متهم به قتل محبوس در زندان مرکزی سنندج که چند روز پیش جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شده بود اعدام شد. 

برپایه این گزارش, عفو و گذشت از قصاص حسین حیدری با تلاش و فعالیتهای فعالان مدنی و شهروندان ساکن شهرستان سقز صورت گرفت. 

همچنین لقمان احمدپور, ۳۰ ساله, اهل شهرستان بانه, از سال ۱۳۹۶ به اتهام قتل عمد در شهرستان بانه بازداشت شده بود و پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام قتل عمد توسط دادگاه کیفری سنندج مورد محاکمه قرار گرفت و به اعدام محکوم شده بود که این حکم پس از ارجاع به دیوان عالی کشور عیناً تائید شد. 

حسین حیدری, در تاریخ ۲ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی در زندان مرکزی سقز منتقل شده بود. 

لازم به ذکر است  لقمان احمدپور, در تاریخ ۳۱ فروردین ماه ۱۳۹۹, به همراه  احمد عبدالله پور، واحد فیضی اهل بانه، رامیار مخلص اهل بانه، سعید محمدپور اهل کرمانشاه، سینا محمدی اهل دهگلان و عدنان میرکی اهل سنندج جهت اجرای احکام قصاص به سلولهای انفرادی منتقل شده بود. 

از اجرا یا عدم اجرای احکام اعدام سایر زندانیانی که با لقمان احمدپور جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شده بودن تا لحظه تنظیم این گزارش اطلاعی در دست نیست. تلاش حقوق بشر در ایران برای احراز هویت افراد اعدام شده و سایر افراد اعدام نشده کماکان ادامه دارد. 

بر اساس گزارش سالانه سازمان عفو بین الملل، در سال ۲۰۱۹ میلادی, حکومت ایران دست کم ۲۵۱ نفر را اعدام کرده و دستکم ۴ نفر از اعدام شد گان در زمان وقوع جرم کمتر از ۱۸ سال سن داشتند. با این حال، به دلیل عدم شفافیت مقامات، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و ممکن است بسیار بالاتر از رقم اعلام شده باشد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. 

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد. 

در تاریخ ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین الملل, با انتشار گزارشی که به تفسیر موارد نقض حقوق بشر در ایران پرداخته بود در بخشی از این گزارش پیرامون صدور و اجرای احکام اعدام اعلام کرد: “حکم اعدام همچنان برای اعمالی در نظر گرفته شد که در قوانین بین المللی حقوق بشر مجاز به شمار میروند، اعمالی که از جمله شامل رابطه جنسی افراد همجنس با رضایت متقابل و روابط جنسی خارج از چارچوب زناشویی می شد؛ صدور حکم اعدام همچنین برای جرایمی از قبیل توهین به پیامبر اسلام ,  محاربه و افساد فی الارض, ادامه یافت که تعریف بسیار مبهمی دارند”.

برچسب هاقتل عمدقتل عمد حکومتیقتل عمد در ایرانقتل عمد در زندانهای ایرانقتل عمد زندانیانقتل عمد زندانیان در ایرانلقمان احمدپورمجازات اعداممجازات اعدام ایرانمجازات اعدام در ایرانمجازات اعدام در زندانهای ایرانمجازات اعدام زندانیان در ایرانمجازات غیر انسانینقض حقوق شهروندی در ایراننقض حکم اعدام در ایراناجرای احکام اعداماجرای حکم اعداماجرای حکم اعدام در ایراناجرای حکم اعدام در استان کردستاناجرای حکم اعدام زندانیان در ایراناعداماعدام / حق حیاتاعدام قتل عمداعدام لقمان احمدپوراعدام متهم قتل عمداعدام متهم به قتل عمداعدام حسین حیدریاعدام در ملاء عاماعدام در ایراناعدام در ایران گاعدام در زندان سقزاعدام در زندان سنندجاعدام در زندانهای ایراناعدام زندانیان متهم به قتلجلب رضایتحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی درایرانحکم اعدامحذف مجازات اعدامحسین حیدریرضایترضایت ولی دمرضایت اولیای دمزندان مرکزی سقززندان مرکزی سنندجزندان سنندجسلول انفرادی در زندان مرکزی سنندجسلول انفرادی زندان مرکزی سقزطرح لغو مجازات اعدام

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: