•                    
  •                  
دوشنبه , ۰۴ مهر , ۱۴۰۱
دوشنبه, سپتامبر 26

اعتراضات دی ماه ۱۳۹۸: صدور احکام حبس تعزیری برای ۵ شهروند ساکن آمل

0
365

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۳ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, دادگاه انقلاب آمل با صدور ۵ دادنامه بطور جداگانه شورا فکری, میثم خلیلی، محسن رضایی، سلمان فرخی و فردی دیگر با نام خانوادگی راعی, از بازداشت شدگان اعتراضات دی ماه ۱۳۹۸, هر یک از این شهروندان را به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری محکوم کرد. این احکام پس از صدور به متهمان ابلاغ شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز سه شنبه ۲ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, شورا فکری, میثم خلیلی، محسن رضایی، سلمان فرخی و فردی دیگر با نام خانوادگی راعی, از بازداشت شدگان اعتراضات دی ماه ۱۳۹۸, که پیشتر توسط دادگاه انقلاب آمل به ریاست “قاضی مهدوی”, از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام” مورد محاکمه قرار گرفته بودند هر یک به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شدند. 

براساس این گزارش, این حکم با توجه به حضور شورا فکری, میثم خلیلی، محسن رضایی، سلمان فرخی و فردی دیگر با نام خانوادگی راعی, در تجمعات اعتراضی دی ماه ۱۳۹۸, که در اعتراض به شلیک پدافند هوائی سپاه پاسداران به هواپیمای پی اس ۷۵۲ خط هوائی اوکراین که منجر به کشته شدن ۱۷۶ مسافر و خدمه پروازی این هواپیما شد صادر شده است. 

حقوق بشر در ایران, در تاریخ ۲۲ دی ماه ۱۳۹۸, با انتشار گزارشی بازداشت شورا فکری, فعال دانشجوئی و از دانشجویان سابق دانشگاه مازندران, در جریان تظاهرات اعتراضی دانشجویان و شهروندان در شهرستان آمل را اطلاع رسانی کرده بود. 

جملگی افراد مذکور در جریان تجمعات اعتراضی دی ماه ۱۳۹۸ که در اعتراض به شلیک سپاه پاسداران به هواپیمای پی اس ۷۵۲ خط هوائی اوکراین برگزار شده بود بازداشت و پس از طی مراحل بازجوئی با تودیع قرار وثیقه و بطور موقت آزاد شدند. 

از روز شنبه ۲ دی ماه ۱۳۹۸, تجمعات اعتراضی گسترده ای در شهرهای مختلف کشور در واکنش به انتشار خبر شلیک پدافند هوایی سپاه پاسداران به هواپیمای مسافربری خط هوایی اوکراین که دقایقی پس از پرواز از فرودگاه امام خمینی هدف پدافند هوایی سپاه پاسداران قرار گرفت و منجر به سقوط و در نتیجه کشته شدن جملگی مسافران و خدمه پروازی این هواپیما شد برگزار شد و شهروندان با سر دادن شعارهایی اعتراضی خواستار دستیابی و حقیقت یابی کامل از چرائی این فاجعه انسانی شدند. 

پرواز شماره پی اس ۷۵۲ شرکت هواپیمایی بین‌المللی اوکراین ساعت ۶:۱۲ دقیقه صبح روز چهارشنبه ۱۸ دی ماه ۱۳۹۸, به وقت محلی از فرودگاه بین‌المللی امام خمینی تهران برخاست و دقایقی بعد در پی شلیک مستقیم پدافند هوایی سپاه پاسداران مورد هدف قرار گرفت و سقوط کرد.

این سانحه تنها ساعاتی پس از حمله موشکی ایران به دو پایگاه هوایی مورد استفاده نیروهای آمریکایی در عراق به تلافی قتل یک فرمانده ارشد ایرانی به دست آمریکا رخ داد.

ستاد کل نیروهای مسلح در جمهوری اسلامی پس از ۳ روز پذیرفت که سپاه پاسداران هواپیمای اوکراینی را سرنگون کرده است. همچنین حسن روحانی، رئیس جمهور ایران روز شنبه ۲۱ دی ماه ۱۳۹۸ در توییتر اعلام کرد که اشتباه پدافند سپاه پاسداران انقلاب اسلامی موجب سقوط هواپیمای اوکراینی و جان باختن ۱۷۶ نفر شده است.

همچنین در تاریخ ۲۵ دی ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین الملل با انتشار اطلاعیه ای در مورد نحوه غیرقانونی برخورد نیروهای امنیتی ایران برای مقابله با شهروندان معترض در جریان تجمعات اعتراضی مرتبط با شلیک به هواپیمای مسافربری پی اس ۷۵۲ متعلق به خط هوایی اوکراین ایرلاین که منجر به کشته شدن ۱۷۶ مسافر و خدمه پروازی این هواپیما شد خبر داده است. 

برگزاری تجمعات اعتراضی بدون حمل سلاح از جمله حقوقی است که در اصل ۲۷ قانون اساسی ایران که حکومت جمهوری اسلامی مدعی عمل به آن را دارد نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما تفسیرهای متفاوتی که ارگانهای امنیتی به نفع خود و در جهت ایجاد محدودیت و سرکوب شهروندان در ایران بر قانون اساسی میکنند زمینه این سرکوبها را برخوردهای امنیتی را فراهم میکند. 

سرکوب شهروندان و بیان اتهامات امنیتی بر علیه آنها از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

 

برچسب هاقاضی مهدویمیثم خلیلیمحسن رضاییمحسن رضائینقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در ایران 4نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیهواپیمای مسافربریهواپیمای مسافربری پی اس ۷۵۲هواپیمای پی اس ۷۵۲هواپیمای اوکراینهواپیمایی اوکراینهواپیمایی اکراینهواپیمائی اوکراینهواپیمائی اوکراییآزادی بازداشت شدگاناخبار نقض حقوق بشر در ایراناعتراضات دی ماهاعتراضات دی ماه ۱۳۹۸اعتراضات دی ماه سال ۱۳۹۸اعتراضات دی ۱۳۹۸اعتراضات دیماه ۱۳۹۸اعتراضات دیماه سال ۱۳۹۸اعتراضات شهروندان در ایرانبازداشت میثم خلیلیبازداشت شهروندانبازداشت شدگان ۵ دیماه ۱۳۹۸بازداشت شدگان اعتراضات دی ماه ۱۳۹۸بازداشت شدگاه ۵دیماه ۱۳۹۸تبلیغ علیه نظامتجمعات اعتراضی دیماهتجمعات اعتراضی دیماه ۱۳۹۸تظاهراتتظاهرات اعتراضی به سقوط هواپیماتظاهرات اعتراضی دی ماه سال ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی دیماه ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی دانشجویان دیماه ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی در ایرانتظاهرات اعتراضی در دی ماه سال ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی شهروندان در ایرانتظاهرات به سقوط هواپیمای مسافربریتظاهرات دی ماه ۱۳۹۸تظاهرات دی ماه سال ۱۳۹۸تظاهرات دیماه ۱۳۹۸تظاهرات شهروندان در ایرانحقوق شهروندی در ایرانخط هواییخط هوایی اوکرایندی ماهدی ماه ۱۳۹۸دی ماه سال 1398دی ماه سال ۱۳۹۸دیماه ۱۳۹۸دانشجویاندانشجویان ایراندانشجویان در ایراندادگاه انقلاب آملدادگاه انقلاب صدور حکم حبسسقوط هواپیمای مسافربریسقوط هواپیمای اوکراینسقوط هواپیمای اکراینسلمان فرخیسپاه پاسدارانسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب اعتراضات مدنی در ایرانسرکوب تظاهرات اعتراضی در ایرانشورا فکریشورا فکری فعال دانشجوییشورافکریصدور حکم حبس تعزیریعلی راعی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.