•                  
شنبه , ۲۱ تیر , ۱۳۹۹
شنبه, جولای 11

زندان مرکزی سنندج: دو زندانی متهم به قتل اعدام شدند

0
113

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۵ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, احکام اعدام عبدالواحد فیضی و رامیار مخلص, دو زندانی متهم به قتل و محبوس در زندان مرکزی سنندج اجرا شد. این زندانی طی روزهای گذشته به همراه جمعی دیگر از زندانیان متهم به قتل جهت اجرای احکام اعدام به سلول انفرادی منتقل شده بودند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, سحرگاه امروز جمعه ۵ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, رامیار مخلص و عبدالواحد فیضی, زندانیان محبوس در زندان مرکزی سنندج که پیشتر احکام اعدام آنها از بابت اتهام قتل توسط دادگاه صادر و در دیوان عالی کشور تائید شده بود اعدام شدند. 

برپایه این گزارش, این دو زندانی متهم به قتل اهل شهرستان بانه از توابع استان کردستان در حالی اعدام شدند که که فعالان مدنی در سنندج و  بانه تلاش زیادی برای اخذ رضایت از ولی دم مقتول برای توقف اجرای احکام اعدام آنها انجام دادند اما با توجه به عدم رضایت اعدام احکام رامیار مخلص و عبدالواحد فیضی, سحرگاه امروز در زندان مرکزی سنندج اجرا شد. 

لازم به ذکر است, عبدالواحد فیضی در سال ۱۳۹۴ و رامیار مخلص در سال۱۳۹۶ پس از بازداشت به اتهام قتل و طی مراحل بازجوئی و دادرسی توسط دادگاه به اعدام محکوم شده بودند. 

رامیار مخلص و عبدالواحد فیضی در تاریخ ۳۱ فروردین ماه ۱۳۹۹, به همراه احمد عبدالله پور، سینا محمدی, عدنان میرکی، لقمان احمدپور اهل شهرستان بانه و سعید محمدپور جهت اجرای احکام قصاص به سلولهای انفرادی منتقل شده بودند. 

طی روزهای اخیر موجی گسترده از اجرای احکام اعدام زندانیان محبوس در زندانهای کشور به راه افتاده و در این بین دستکم ۱ کودک – مجرم بنام شایان سعیدپور زندانی متهم به قتل که در سن ۱۵ سالگی به اتهام قتل بازداشت شده بود بر خلاف اصول مندرج در اسناد بین المللی حقوق بشر در مورد حقوق کودک مجرمان در زندان سقز اعدام شد. 

بر اساس گزارش سالانه سازمان عفو بین الملل، در سال ۲۰۱۹ میلادی, حکومت ایران دست کم ۲۵۱ نفر را اعدام کرده و دستکم ۴ نفر از اعدام شد گان در زمان وقوع جرم کمتر از ۱۸ سال سن داشتند. با این حال، به دلیل عدم شفافیت مقامات، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و ممکن است بسیار بالاتر از رقم اعلام شده باشد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. 

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد. 

در تاریخ ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین الملل, با انتشار گزارشی که به تفسیر موارد نقض حقوق بشر در ایران پرداخته بود در بخشی از این گزارش پیرامون صدور و اجرای احکام اعدام اعلام کرد: “حکم اعدام همچنان برای اعمالی در نظر گرفته شد که در قوانین بین المللی حقوق بشر مجاز به شمار میروند، اعمالی که از جمله شامل رابطه جنسی افراد همجنس با رضایت متقابل و روابط جنسی خارج از چارچوب زناشویی می شد؛ صدور حکم اعدام همچنین برای جرایمی از قبیل توهین به پیامبر اسلام ,  محاربه و افساد فی الارض, ادامه یافت که تعریف بسیار مبهمی دارند”.

برچسب هاقاتل قتل عمدقتل در ایرانقتل عمدقتل عمد حکومتیقتل عمد حکومتی در ایرانقتل عمد در ایرانقتل عمد در زندانهای ایرانقتل عمد زندانیانقتل عمد زندانیان در ایرانمتهم به قتل عمدمجامع حقوق بشریمجازات قتل عمدمجازات اعداممجازات اعدام ایرانمجازات اعدام در ایرانمجازات اعدام در زندانهای ایرانمجازات اعدام زندانیان در ایرانمجازات غیر انسانیمجازات غیرانسانینقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشرد ر ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایرانگزارش اعدام در زندانهای ایراناتهام قتل عمداتهام قتل عمد در ایراناجرای احکام اعداماجرای احکام اعدام در ایراناجرای اعداماجرای حکم اعداماجرای حکم اعدام در ایراناجرای حکم اعدام در استان کردستاناجرای حکم اعدام زندانیان در ایراناستان کردستاناعداماعدام / حق حیاتاعدام قتل عمداعدام متهماعدام متهم قتل عمداعدام متهم به قتل عمداعدام متهماناعدام متهمان به قتلاعدام متهمان به قتل عمد در ایراناعدام مجازات غیرانسانیاعدام مخفیانهاعدام نقض حقوق بشراعدام در ملاء عاماعدام در ایراناعدام در زندان مرکزی سنندجاعدام در زندان سنندجاعدام در زندانهای ایراناعدام رامیار مخلصاعدام زندانیان متهم به قتلاعدام زندانیان متهم به قتل عمداعدام زندانیان در ایراناعدام عبدالواحد فیضیاعدامیحکم اعدام در زندانهای ایرانرامیار مخلصزندان مرکزی سنندجزندان مرکزی سنندج در کردستانزندانیان متهم به قتل عمدزندانیان متهم به قتل عمد در ایرانشهروندان در استان کردستانشهرستان بانهعبدالواحد فیضی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: