•                  
چهارشنبه , ۳۰ مهر , ۱۳۹۹
چهارشنبه, اکتبر 21

احکام اعدام ۳ زندانی متهم به قتل در ارومیه و سنندج اجرا شد

0
297

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۹ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, احکام اعدام دستکم ۳ زندانی در زندانهای مرکزی ارومیه و زندان مرکزی سنندج که با اتهام قتل عمد توسط دادگاه و دیوان عالی کشور به اعدام محکوم شده بودند اجرا شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, سحرگاه امروز سه شنبه ۹ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, فائق شریفی, زندانی متهم به قتل عمد و محبوس در زندان مرکزی سنندج اعدام شد. همچنین سحرگاه امروز زرار پیغامی, اهل شهرستان اشنویه و یاسر رسولی زندانیان متهم به قتل و محبوس در زندان مرکزی ارومیه که پیشتر حکم اعدام آنها توسط دیوان عالی کشور تائید شده بود نیز اعدام شد. 

زرار پیغامی, ۵۴ ساله, اهل شهرستان اشنویه, در یک دعوای شخصی بر سر تقسیم آب کشاورزی مرتکب قتل فردی با نام “کاوه معروفی (گرمینی)” ساکن شهرستان اشنویه, شده بود. این شهروند پس از بازداشت به اتهام قتل و طی مراحل بازجوئی و دادرسی توسط دادگاه به اعدام محکوم و حکم اعدام وی توسط دیوان عالی کشور تائید شده بود. 

حقوق بشر در ایران, در تاریخ ۸ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, با انتشار گزارشی بنقل از سازمان حقوق بشر ایران, انتقال زرار پیغامی به سلول انفرادی جهت اجرای حکم اعدام را اطلاع رسانی کرده بود. 

همچنین یاسر رسولی, از سال ۱۳۹۰, از بابت اتهام قتل عمد بازداشت و پس از طی مراحل بازجوئی و محاکمه به اعدام محکوم شده بود. 

فائق شریفی, اهل تازه آباد قدیم یکی از شهرهای استان کرمانشاه و مرکز شهرستان ثلاث باباجانی در غرب ایران از سال ۱۳۹۴, به اتهام قتل عمد بازداشت و پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام مراحل دادرسی به اعدام محکوم شده بود. 

بر اساس گزارش سالانه سازمان عفو بین الملل، در سال ۲۰۱۹ میلادی, حکومت ایران دست کم ۲۵۱ نفر را اعدام کرده و دستکم ۴ نفر از اعدام شد گان در زمان وقوع جرم کمتر از ۱۸ سال سن داشتند. با این حال، به دلیل عدم شفافیت مقامات، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و ممکن است بسیار بالاتر از رقم اعلام شده باشد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. 

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد. 

در تاریخ ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین الملل, با انتشار گزارشی که به تفسیر موارد نقض حقوق بشر در ایران پرداخته بود در بخشی از این گزارش پیرامون صدور و اجرای احکام اعدام اعلام کرد: “حکم اعدام همچنان برای اعمالی در نظر گرفته شد که در قوانین بین المللی حقوق بشر مجاز به شمار میروند، اعمالی که از جمله شامل رابطه جنسی افراد همجنس با رضایت متقابل و روابط جنسی خارج از چارچوب زناشویی می شد؛ صدور حکم اعدام همچنین برای جرایمی از قبیل توهین به پیامبر اسلام ,  محاربه و افساد فی الارض, ادامه یافت که تعریف بسیار مبهمی دارند”.

 

 

 

 

برچسب هافائق شریفیقانون جدید مجازات اعدام در ایرانقاتل قتل عمدقاتل کاوه گرمینیقتل عمدقتل عمد حکومتیقتل عمد حکومتی در ایرانقتل عمد در ایرانقتل عمد در زندانهای ایرانقتل عمد زندانیانقتل عمد زندانیان در ایرانمتهم به قتل عمدمجازات قتل عمدمجازات اعداممجازات اعدام در ایرانمجازات اعدام در زندانهای ایراننقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق شهروندی در ایراننقض حکم اعدام در ایرانیاسر رسولیکاوه معروفیکاوه گرمینیگزارش اعدام در ایرانآمار اعدام در ایراناتهام قتل عمداتهام قتل عمد در ایراناجرای احکاماجرای احکام اعداماجرای احکام اعدام در ایراناجرای اعدام در ایراناجرای اعدام در زندان سنندجاجرای حکم اعدام در ایراناجرای حکم اعدام در استان کردستاناجرای حکم اعدام در زندان مرکزی سنندجاجرای حکم اعدام در زندان سنندجاحکام اعداماحکام اعدام در ایراناحکام اعدام زندانیان در ایراناستان کردستاناستان آذربایجان غربیاعدام فائق شریفیاعدام قتل عمداعدام متهم قتل عمداعدام متهم به قتل عمداعدام متهمان به قتل عمد در ایراناعدام یاسر رسولیاعدام در ایراناعدام در زنداناعدام در زندان مرکزی ارومیهاعدام در زندان مرکزی سنندجاعدام در زندان ارومیهاعدام در زندان سنندجاعدام در زندانهای ایراناعدام زرار پیغامیحقوق بشر در ایرانحقوق شهروندی در ایرانحکم اعدام در ایرانزندان مرکزی ارومیهزندان ارومیهزندان سنندجزندانیان متهم به قتل عمدزندانیان متهم به قتل عمد در ایرانزرار پیغامیسلول انفرادی در زندان مرکزی ارومیهسلول انفرادی در زندان مرکزی سنندجسلول انفرادی زندان مرکزی ارومیهسلول انفرادی زندان مرکزی سنندجصدور احکام اعدام

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: