•                    
  •                  
یک شنبه , ۰۳ مهر , ۱۴۰۱
یکشنبه, سپتامبر 25

اجرای حکم اعدام دستکم سه زندانی در زندان مرکزی ارومیه

0
1069
اعدام در ایران

سحرگاه امروز دوشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۷، دستکم سه زندانی متهم به “قتل” بنامهای : ناجی عمرزاده, حسین رحیمی و خلیل صالحی در زندان مرکزی ارومیه اعدام شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران، سحرگاه امروز دوشنبه ۲۰ اسفندماه ۱۳۹۷ حکم اعدام دستکم سه زندانی محبوس در زندان مرکزی ارومیه با اتهام قتل در زندان مرکزی ارومیه اجرا شده است. هویت این افراد: خلیل صالحی، فرزند حسن، حسین رحیمی فرزند حبیب، اهل بوکان, ناجی عمرزاده، فرزند عمر، روستای کینسی از توابع صومای برادوست در ارومیه توسط حقوق بشر در ایران احراز شده است.
لازم به ذکر است که,  خلیل صالحی از حدود ۸ سال پیش, ناجی عمرزاده از حدود ۹ سال پیش و حسین رحیمی از حدود ۱۱ سال پیش به اتهام “قتل” در زندان مرکزی ارومیه بسر میبردند.  بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد. افزایش تعداد اجرای اعدام کسانی که با اتهام قتل عمد به اعدام (قصاص) محکوم میشوند در اکثر زندان‌های ایران مشهود است و به نظر می‌رسد که یک تصمیم هماهنگ بین مقامات قضائی در ایران برای این کار صورت گرفته است.  اعدام مجازاتی شنیع و غیر انسانی و از جمله مصادیق شکنجه و ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد که بر رفتاری در خور شان و منزلت و مقام انسانی افراد را مورد تاکید قرار داده است.

همچنین برخورداری از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب ناشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

گزارشگران دوره ای حقوق بشر در امور ایران بدفعات صدور و اجاری احکام اعدام در ایران را محکوم کرده آن را ناقض کرامت انسانی افراد می دانند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.