•                  
دوشنبه , ۱۷ مرداد , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, آگوست 9

اعتراضات دی ماه ۱۳۹۸: محمد امین حسینی و مجید مهرپوری, آزاد شدند

0
786

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۲۵ دی ماه ۱۳۹۸, محمد امین حسینی,  دانشجوی رشته حقوق دانشگاه گرگان و دبیر سابق شورای صنفی دانشگاه نوشیروانی بابل و همچنین مجید مهرپوری, دانشجوی رشته لیزر دانشگاه خوارزمی, که پس از بازداشت در جریان تجمعات اعتراضی هفته جاری دانشجویان به شلیک موشک از سوی سپاه پاسداران به هواپیمای مسافربری خط هوایی تهران – کی یف, آزاد شدند

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از شورای صنفی دانشجویان کشور؛ امروز چهارشنبه ۲۵ دی ماه ۱۳۹۸, مجید مهرپوری, دانشجوی رشته لیزر در مقطع کارشناسی ارشد از دانشگاه خوارزمی و همچنین محمدامین حسینی, دانشجوی رشته حقوق دانشگاه گرگان و دبیر سابق شورای صنفی دانشگاه نوشیروانی بابل, که این افراد در جریان تجمعات اعتراضی اوایل هفته جاری که با هدف اعتراض به جان باختن ۱۷۶ نفر مسافر و خدمه پروازی و همچنین جمعی از دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف که در اثر شلیک مستقیم موشک از سوی سپاه پاسداران جان خود را از دست دادند برگزار شده بود توسط ماموران امنیتی بازداشت شده بودند پس از چند روز بلاتکلیفی آزاد شدند. 

براساس این گزارش؛ محمدامین حسینی, دانشجوی رشته حقوق دانشگاه گرگان و دبیر سابق شورای صنفی دانشگاه نوشیروانی بابل, یکشنبه شب, مورخ ۲۲ دی ماه ۱۳۹۸, توسط ماموران امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده بود. 

بازداشت محمدامین حسینی, دبیر سابق شورای صنفی دانشگاه نوشیروانی بابل و دانشجوی حقوق دانشگاه گرگان در حالی صورت گرفته وی پیش از این و در تاریخ ۲۶ آبان ماه ۱۳۹۸, در جریان تجمعات اعتراضی که با هدف اعتراض به افزایش قیمت بنزین در شهرهای مختلف برگزار شده بود و دانشجویان هم در این دور از تجمعات اعتراضاتی را ایراد کرده بودند توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت شده بود و پس از مدتی با تودیع قرار کفالت و بطور موقت آزاد شده بود. 

همچنین مجید مهرپوری, دانشجوی رشته لیزر در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه خوارزمی, در تاریخ ۲۲ دی ماه ۱۳۹۸ و در جریان تظاهرات اعتراضی دانشجویان و شهروندان در تهران که با هدف اعتراض به جان باختن ۱۷۶ نفر مسافر و خدمه پروازی و همچنین جمعی از دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف که در اثر شلیک مستقیم موشک از سوی سپاه پاسداران جان خود را از دست دادند برگزار شده بود توسط ماموران امنیتی بازداشت

بازداشت مجید مهرپوری و محمد امین حسینی,  در حالی صورت گرفت که طی روزهای گذشته تجمعات اعتراضی گسترده ای در تهران و سیار شهرهای کشور با هدف اعتراض به شلیک موشک از سوی سپاه پاسداران به هواپیمای پی اس ۷۵۲ خط پروازی تهران – کی یف اوکراین که منجر به کشته شدن ۱۷۶ نفر خدمه پروازی و مسافران این هواپیما که جمعی از دانشجویان در حال تحصیل در دانشگاههای کانادا هم در میان کشته شدگان هستند نیروهای امنیتی اقدام به بازداشت و رفتارهای قهرآمیز با شهروندان کردند. 

پرواز شماره پی اس ۷۵۲ شرکت هواپیمایی بین‌المللی اوکراین ساعت ۶:۱۲ دقیقه صبح روز چهارشنبه ۱۸ دی ماه ۱۳۹۸, به وقت محلی از فرودگاه بین‌المللی امام خمینی تهران برخاست و دقایقی بعد در پی شلیک مستقیم پدافند هوایی سپاه پاسداران مورد هدف قرار گرفت و سقوط کرد.

این سانحه تنها ساعاتی پس از حمله موشکی ایران به دو پایگاه هوایی مورد استفاده نیروهای آمریکایی در عراق به تلافی قتل یک فرمانده ارشد ایرانی به دست آمریکا رخ داد.

ستاد کل نیروهای مسلح در جمهوری اسلامی پس از ۳ روز پذیرفت که سپاه پاسداران هواپیمای اوکراینی را سرنگون کرده است. همچنین حسن روحانی، رئیس جمهور ایران روز شنبه ۲۱ دی ماه ۱۳۹۸ در توییتر اعلام کرد که اشتباه پدافند سپاه پاسداران انقلاب اسلامی موجب سقوط هواپیمای اوکراینی و جان باختن ۱۷۶ نفر شده است.

در پی پذیرش مسئولیت سرنگونی هواپیمای اوکراینی از طرف جمهوری اسلامی، کانادا و اوکراین خواهان پاسخگویی ایران شدند. رئیس جمهور اوکراین خواستار پرداخت غرامت از سوی ایران شد. ترودو گفت کانادایی‌ها در تراژدی ملی عزادار هستند.

برگزاری تجمعات اعتراضی بدون حمل سلاح از جمله حقوقی است که در اصل ۲۷ قانون اساسی ایران که حکومت جمهوری اسلامی مدعی عمل به آن را دارد نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما تفسیرهای متفاوتی که ارگانهای امنیتی به نفع خود و در جهت ایجاد محدودیت و سرکوب شهروندان در ایران بر قانون اساسی میکنند زمینه این سرکوبها را برخوردهای امنیتی را فراهم میکند. 

سرکوب فعالان دانشجوئی و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

همچنین بازداشت خودسرانه افراد و عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

“ابراهیم رئیسی”, رئیس قوه قضائیه, در تاریخ ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۸,  با حضور در جلسه شورای عالی حقوق بشر در جمهوری اسلامی که با حضور “علی شمخانی” و “غلامحسین محسنی اژه ای” دو تن دیگر از اعضای ارشد در قوه قضائیه و شورای عالی امنیتی ملی جمهوری اسلامی برگزار شده بود از حکومت جمهوری اسلامی با عنوان حکومتی یاد کرد که در ریشه و بطن ساختاری برابری کامل با اصول حقوق بشر دارد!

همچنین علی خامنه ای, رهبر جمهوری اسلامی, به دفعات در صحبتهای خود ادعا کرده که در ایران هیچ شهروندی به صرف انتقاد مورد پیگرد قضائی و بازداشت قرار نمی گیرد که اینگونه رفتارهای قهرآمیز حقیقت ماجرا از سرکوب و گسترش فضای امنیتی در ایران را نشان می دهد و گویای این امر است که حاکمان جمهوری اسلامی اساتید بزرگ در سفسطه, مغالطه و تفسیر به رای هستند.

برچسب هامجید مهرپوریمجیدمهرپوریمحمدامین حسینینقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق شهروندی دانشجویانهواپیماهواپیمای مسافربریهواپیمای پی اس ۷۵۲هواپیمای اوکراینهواپیمایی اوکراینهواپیمایی اکراینهواپیمائی اوکراینهواپیمائی اوکراییکشتار شهروندان در ایرانپرواز مسافربری تهران به کی یف اوکراینپرواز اوکراینپرواز تهران اوکرایناوکرایناعتراضات دیماه ۱۳۹۸اعتراضات دانشجویاناعتراضات دانشجویان در ایراناعتراضات شهروندان در ایرانبازداشت مجید مهرپوریبازداشت مجیدمهرپوریبازداشت محمدامین حسینیتظاهرات میدان شهدای مشهدتظاهرات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی به سقوط هواپیماتظاهرات اعتراضی دی ماه ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی در ایرانتظاهرات اعتراضی شهروندان در ایرانتظاهرات دانشجویان ایرانتظاهرات دانشجویان در ایرانتظاهرات شهروندان در کازرونتظاهرات شهروندان در ایرانتظاهرات شهروندان در دی ماه ۱۳۹۸حقوق بشرحقوق بشر در ایرانخط هواییخط هوائی اوکراینخط پروازی تهران اوکرایندی ماه سال ۱۳۹۸دیماه ۱۳۹۸دانشگاه نوشیروانیدانشگاه نوشیروانی بابلدانشگاه گرگاندانشگاه خوارزمیدانشگاه صنعتی شریفدانشجودانشجو در ایراندانشجویاندانشجویان ایراندانشجویان بازداشتیدانشجویان دانشگاه تهراندانشجویان در ایرانرشته لیزرسقوطسقوط هواپیما در ایرانسقوط هواپیمای مسافربریسقوط هواپیمای مسافربری در ایرانسقوط هواپیمای اوکراینسقوط هواپیمای اکراینسپاه پاسدارانسرکوب دانشجویانسرکوب دانشجویان ایرانسرکوب دانشجویان در ایرانشلیک مشتقیم به شهروندان در ایرانشلیک به هواپیما

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: