•                    
  •                  
جمعه , ۱۱ آذر , ۱۴۰۱
جمعه, دسامبر 2

ممانعت از اعزام رضا شهابی، رسول بداقی و جعفر ابراهیمی به دادگاه در پی مخالفت آنها با پوشیدن لباس زندان

0
89

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۴مهرماه ۱۴۰۱، مسئولان زندان اوین، رضا شهابی، رسول بداقی و جعفر ابراهیمی را به علت مخالفت این افراد با پوشیدن لباس زندان از اعزام به دادگاه منع کردند.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، امروز دوشنبه ۴ مهر ماه ۱۴۰۱، رضا شهابی، جعفر ابراهیمی و رسول بداقی، سه تن از فعالان کارگری و صنفی محبوس در اندرزگاه ۴ زندان اوین پس از مخالفت آنها با پوشیدن لباس زندان برای اعزام به دادگاه با منع اعزام مواجه شدند.‌

براساس این گزارش، دادگاه انقلاب تهران رضا شهابی، رسول بداغی و جعفر ابراهیمی را برای تعیین وقت دادرسی و شعبه به دادگاه احضار کرده بود.

لازم به ذکر است، رضا شهابی، در تاریخ ۱۱ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱، در پی یورش ماموران وزارت اطلاعات به منزل شخصی او بازداشت و جهت بازجوئی به سلول انفرادی در بند ۲۰۹ این ارگان‌ امنیتی منتقل شد و در تاریخ های ۲۲خرداد، ۲۲تیر و ۸ شهریور ماه ۱۴۰۱، قرار بازداشت این فعال کارگری به درخواست بازجویان وزارت اطلاعات و توسط بازپرس شعبه ۲ دادسرای زندان اوین به بهانه تداوم بازجوئی ها به مدت ۱ ماه دیگر تمدید شده بود. رضا شهابی، در تاریخ ۱۷ شهریور ماه ۱۴۰۱، پس از اتمام مراحل بازجویی و تفهیم اتهام از بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات، به اندرزگاه ۴ زندان اوین منتقل شد. 

همچنین، رسول بداقی و جعفر ابراهیمی، در تاریخ ۱۰ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱، پس از یورش ماموران امنیتی به منزل شخصی این ۲ فعال صنفی فرهنگیان، پس از تفتیش و ضبط برخی لوازم شخصی آنها، بازداشت و جهت بازجوئی به سلول انفرادی در بند۲۰۹ وزارت اطلاعات منتقل شدند

این ۲ فعال صنفی فرهنگیان، در تاریخ ۲۴ خردادماه ۱۴۰۱، به همراه محمد حبیبی، جهت تکمیل مراحل بازجوئی از بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات به بند۲۴۰ حفاظت اطلاعات قوه قضائیه واقع در زندان اوین منتقل شدند. 

اواسط شهریور ماه ۱۴۰۱، رسول بداقی، پس از اتمام مراحل بازجویی در بندهای ۲۰۹ وزارت اطلاعات و بند ۲۴۰ حفاظت اطلاعات قوه قضائیه به اندرزگاه ۴ این زندان منتقل شد.

همچنین، جعفر ابراهیمی، در تاریخ ۱۹ مردادماه ۱۴۰۱، پس از اتمام مراحل بازجویی و تفهیم اتهام در بندهای ۲۴۰ و ۲۰۹ زندان اوین به اندرزگاه ۴ این زندان منتقل شد.

حقوق بشر در ایران، در تاریخ ۱۶ تیر ماه ۱۴۰۱، با انتشار گزارشی به تشریح وضعیت رسول بداقی، جعفر ابراهیمی، رضا شهابی و ۷ تن دیگر از فعالان صنفی و کارگری بازداشت شده مرتبط با همین پرونده پرداخته بود.

در تاریخ ۲۵ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱، وزارت اطلاعات با انتشار بیانیه ای مدعی شد؛ سیسیل کوهلر، عضو فدراسیون آموزش و فرهنگ نیروی کار فرانسه و همسر او ژاک‌پاری، که با ویزای گردشگری به ایران وارد شده و در بازداشت این ارگان‌ امنیتی بسر می برند به همراه آنیشا اسدالهی، کیوان مهتدی، رضا شهابی، حسن سعیدی، شعبان محمدی، رسول بداقی، محمد حبیبی، جعفر ابراهیمی، مسعود نیکخواه و اسکندر لطفی، در تلاش برای براندازی نظام با یکدیگر همکاری می کردند.

هر چند جرم جاسوسی از منظر حقوق بشر کاملا مردود است اما حکومت جمهوری اسلامی طی سال‌های اخیر با پرونده سازی و بزرگ نمایی در صدد باج خواهی، گروگان گیری و موجه جلوه دادن موارد سرکوب و نقض گسترده حقوق شهروندان در ایران بوده است.

ممانعت از انجام فعالیتهای صنفی و کارگری، ناقض ماده ۲۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد ۲۱ و ۲۲ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

احضار، بازداشت و پرونده سازی بر علیه فعالان صنفی و کارگری در حالی صورت می‌گیرد که مطالبات آنها صنفی و برای دستیابی به حقوق شهروندیشان در راستای اصل ۲۷ قانون اساسی ایران است.

سرکوب فعالان صنفی و طرح اتهامات امنیتی بر علیه آنها ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.