•                    
  •                  
سه شنبه , ۰۸ آذر , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, نوامبر 29

گلرخ ابراهیمی ایرایی، فعال مدنی در تهران بازداشت شد

0
102

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۴مهرماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی گلرخ ابراهیمی ایرایی، زندانی سیاسی پیشین را بازداشت کردند.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران، صبح امروز دوشنبه ۴ مهر ماه ۱۴۰۱، گلرخ ابراهیمی ایرایی، فعال مدنی و زندانی سیاسی پیشین، در پی یورش نیروهای امنیتی به‌ منزل شخصی وی در تهران بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. این فعال مدنی چندی پیش با اتمام دوران حبس آزاد شده بود.

یک منبع مطلع به حقوق بشر در ایران گفت:”صبح امروز ماموران امنیتی پس ورود به خانه گلرخ ایرایی در تهران، پس از تفتیش منزل و توقیف برخی لوازم شخصی از قبیل گوشی تلفن همراه و برخی دیگر از لوازم شخصی اش بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.”

لازم به ذکر است، گلرخ ابراهیمی ایرایی، در تاریخ ۱۹ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱، پس از سپری کردن حبس تعزیری ۲۵ ماهه خود از زندان آمل آزاد شده بود.

گلرخ ایرایی، در تاریخ ۱۸ آبان ماه ۱۳۹۸، توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت و برای تحمل حبس تعزیری خود به زندان قرچک ورامین منتقل شد و در تاریخ ۲۴ آذر ماه ۱۳۹۹، جهت بازجوئی در پرونده ای جدید به سلول انفرادی بند امنیتی ۲ الف سپاه واقع در زندان اوین منتقل و در تاریخ ۲۴ دی ماه ۱۳۹۹، پس از اتمام بازجوئی ها به سلول ۳ نفره منتقل و در تاریخ ۵ بهمن‌ماه ۱۳۹۹، توسط شعبه ۲ بازپرسی دادسرای زندان اوین تفهیم اتهام شد و در فروردین ماه ۱۴۰۰، بصورت غیابی، توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان‌افشاری محاکمه و از بابت اتهام (تبلیغ علیه نظام) به تحمل ۱ سال حبس تعزیری، دو سال محرومیت از عضویت در گروه‌ها و دستجات سیاسی و ۲ سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شد.

این فعال مدنی، در تاریخ ۲۸ خردادماه ۱۳۹۸، توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران، محاکمه و در تاریخ ۲۳ تیرماه ۱۳۹۸، با اتهامات (تبلیغ علیه نظام) و (توهین به رهبری)، به تحمل ۳ سال و ۷ ماه حبس تعزیری و ۲ سال محرومیت از عضویت در گروه‌ها و احزاب محکوم شد. این حکم مدتی بعد در مرحله تجدیدنظرخواهی عینا تائید و با اعمال ماده ۱۳۴ مدت ۲ سال و ۱ ماه از این حبس برای او قابل اجرا شده بود.

همزمان پرونده دیگری نیز شامل اتهام (اخلال در نظم زندان) از سال ۱۳۹۷ علیه گلرخ ابراهیمی ایرائی، باز شد و در آن پرونده این فعال مدنی متهم شد که در روز ملاقات با بازرسی بدنی بعد از انجام ملاقات و هنگام ورود به بند مخالفت کرده بود، خودداری آنها از تفتیش شدن و تمرد و درگیری با ماموران، از طرف مسئولان از جمله مصادیق اخلال در نظم زندان ذکر شده بود.

این ۲ پرونده توسط شعبات ۴ و ۵ دادسرای زندان اوین بررسی و نهایتا به شعبه ۴ دادسرای اوین به ریاست بازپرس خدابخشی ارجاع و در آبان ماه ۱۳۹۷ و همچنین ۱۶ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۸، آخرین جلسه بازپرسی وی برگزار شده بود.

گلرخ ابراهیمی ایرائی، در تاریخ ۱۹ فروردین ماه ۱۳۹۸ با پایان دوران محکومیت حبس ۵ ساله خود از بابت پرونده ای اولش از بند زنان زندان اوین آزاد شده بود. آزادی این فعال مدنی در حالی صورت گرفته بود که با توجه به پرونده مفتوحه ای که علیه وی در دورانی که وی در حال تحمل حبس بود گشوده شد. این آزادی با تودیع قرار کفالت به مبلغ ۶۰ میلیون تومان صورت گرفته بود.

گلرخ ابراهیمی ایرائی، در تاریخ ۱۵ شهریور ۱۳۹۳، توسط ماموران قرارگاه ثارالله اطلاعات سپاه در تهران بازداشت و پس انتقال به شعبه بازپرسی دادسرای زندان اوبن و طی مراحل بازجوئی و بازپرسی با صدور وثیقه ای به مبلغ ۸۰ میلیون تومان در تاریخ ۵ مهر ماه ۱۳۹۳، آزاد شده بود.

در اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۴، به اتهام (توهین به مقدسات) و (تبلیغ علیه نظام)، توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتی و در حالی که برای انجام عمل جراحی در بیمارستان بستری بود بصورت غیابی مورد محاکمه قرار گرفت و به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم شد که پس از ارجاع پرونده وی به دادگاه تجدیدنظر و بازبینی توسط شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر استان تهران حکم صادره توسط دادگاه بدوی عینا تایید شد و سپس با احتساب کاهش حبس به مناسبت عید نوروز ۱۳۹۶، حکم او به ۲ سال و ۶ ماه حبس تعزیری تقلیل پیدا کرده بود.

گلرخ ابراهیمی ایرائی, در تاریخ ۳ آبان ماه ۱۳۹۵، توسط ماموران سپاه ثارالله بدون احضاریه کتبی جهت اجرای حکم حبس بازداشت و به زندان اوین منتقل شده بود.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.