جمعه , ۰۴ فروردین , ۱۴۰۲
جمعه, مارس 24

انتقال محمد اوجاقلو، فعال ملی مدنی به اندرزگاه ۴ زندان اوین

0
64

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۲۳بهمن ماه ۱۴۰۱، محمد اوجاقلو، پس از اتمام بازجوئی ها به اندرزگاه ۴ زندان اوین‌ منتقل شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی روزهای اخیر، محمد اوجاقلو، فعال ملی مدنی محبوس در بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات واقع در زندان اوین، پس از اتمام مراحل بازجویی و سپس بازپرسی در دادسرای ناحیه ۳۳ تهران، سپس به اندرزگاه ۴ زندان اوین منتقل شد.

براساس این گزارش، علیرغم اتمام بازجوئی ها از محمد اوجاقلو و انتقال وی به بند عمومی در زندان اوین اما از مصادیق حقوقی اتهامات وی اطلاعی حاصل نشده است.

لازم به اشاره است، محمد اوجاقلو، در تاریخ ۲۰ آذر ماه ۱۴۰۱، توسط ماموران وزارت اطلاعات در محل کار خود در تهران بازداشت و جهت‌ تشکیل پرونده و بازجوئی به سلول انفرادی در بند ۲۰۹ آن ارگان امنیتی واقع در زندان اوین منتقل شده بود.

محمد اوجاقلو، پیشتر هم در سال ۱۳۹۳، پس از بازداشت در جریان مراسمی که به مناسبت روز جهانی زبان‌ مادری برگزار شده بود با پرونده سازی مواجه شده بود.‌ 

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک‌زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

سرکوب فعالان مدنی در ایران ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

برچسب هابازجوئیفعال حقوق بشر در ایرانبند ۲۰۹ بازجوییاندرزگاه۴ سالن ۸سلول انفرادی در بند ۲۰۹ وزارت اطلاعاتفعال تورک آذریفعال ترکفعال ملی مدنیبازجوئی در بند۲۰۹بند۲۰۹ وزارت اطلاعاتفعالان ترک آذری ایرانبند۲۰۹وزارت اطلاعاتبند ۲۰۹ زندان اوینبند ۲۰۹سلول انفرادی بند ۲۰۹بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات در ایراناندرزگاه چهار سالن سه زندان اویناندرزگاه۴زندان اوینبند۲۰۹ زندان اوینسلول انفرادی بند۲۰۹بند۲۰۹ وزارت اطلاعات در ایرانفعالان ترک آذری در تبریزفعال تورک آذربایجانیفعال ترک آذریبند۲۰۹سلول انفرادی بند۲۰۹ زندان اوینفعالان ترک آذربایجانی در جمهوری اسلامیفعالان ترک آذربایجانمحمداوجاقلواندرزگاه چهاربند ۲۰۹ وزارت اطلاعاتفعالان ترک آذریبازجویی در بند ۲۰۹اندرزگاه۴ زندانمحمد اوجاقلوبازجوییفعالان ترک آذربایجانیفعالان ترک آذری در ایرانبازجویی در بند۲۰۹اندرزگاه۴بند ۲۰۹ اوینمنشور حقوق شهروندیبند ۲۰۹ بازجوئیاندرزگاه۴ زندان اویناندرزگاه چهار زندان اوینفعال تورک

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.