•                    
  •                  
دوشنبه , ۱۴ آذر , ۱۴۰۱
دوشنبه, دسامبر 5

احضار ۵ فعال ملی مدنی به جلسه بازپرسی در دادسرای رشت / سند

0
705

حقوق بشر در ایرانامروز سه شنبه ۲۷ آبان ماه ۱۳۹۹، شعبه ۱۰ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان رشت – مرکز استان گیلان، با ارسال ابلاغیه ای ۵ تن از فعالان ملی مدنی آذربایجانی را فراخواند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز یکشنبه ۲۵ آبان ماه ۱۳۹۹، ودود اسدی، محمد عینی چونه خان، ابراهیم گنجی افسوران، وحید بیگ زاده و محمد شیری، پنج تن از فعالان ملی مدنی آذربایجان، ساکن رشت با دریافت ابلاغیه ای کتبی از سوی شعبه ۱۰ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب این شهرستان برای حضور در جلسه بازپرسی و تفهیم اتهام احضار شدند.

براساس این گزارش، در متن احضاریه صادره از جملگی این ۵ فعال ملی مدنی خواسته شده تا برای اخذ آخرین دفاع از بابت اتهام مطروحه « اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور »، تا ۵ روز از تاریخ ابلاغ خود را به شعبه ۱۰ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب رشت معرفی کنند. 

لازم به ذکر است، ابراهیم گنجی افسوران، وحید بیگ زاده، محمد شیری، ودود اسدی و محمد عینی چونه خان، در تاریخ ۲۹ مهر ماه ۱۳۹۹، در جریان برگزاری اعتراضی با هدف انسداد مرز نوردوز، برای ممانعت از ارسال کمکهای نظامی به جمهوری ارمنستان توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه و طی مراحل بازجوئی اولیه هر یک با تودیع وثیقه هایی به مبالغ ۵ میلیارد ریال، بطور موقت تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شدند. 

طی هفته های اخیر درگیری نظامی بین ۲ کشور جمهوری آذربایجان و ارمنستان به دلیل اختلاف اراضی بر سر قره باغ در جریان است. از سوی دیگر تجمعات اعتراضی توسط فعالان ملی مدنی در شهرهای شمال غرب ایران با هدف حمایت از بازپس گیری قره باغ برگزار می شود اما فشارهای امنیتی از قبیل بازداشت، احضار و بازجوئی بر فعالان ملی مدنی که ساکن مناطق شمال غرب ایران افزایش پیدا کرده است.

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

سرکوب فعالان ملی مدنی از مصادیق بارز آزادی بیان ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد که در آنها به صراحت بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید بدون ملاحظات مرزی و به هر طریق ممکن را مورد تاکید قرار داده است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶، است. 

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هافعال ترکفعال ترک آذریفعال ترک آذربایچانیفعال ترک آذربایجانیفعال ترک آذربایجانی در ایرانفعال ترک اذریفعال ترک اذربایجانیفعال ترک زبانفعالان ملی مدنیفعالان ملی مدنی ارومیهفعالان ملی مدنی اردبیلفعالان ملی مدنی تبریزفعالان ملی مدنی در ایرانفعالان ملی مدنی در اردبیلفعالان ملی مدنی در جمهوری اسلامیفعالان ملی مدنی در شهرستان نقدهفعالان ملی مدنی رشتفعالان ملی مدنی شهرستان خویفعالان آذربایجانیفعالان آذربایجانی در ایرانفعالان ترکفعالان ترک آذبایجانی در ایرانفعالان ترک آذریفعالان ترک آذری ایرانفعالان ترک آذری در ایرانفعالان ترک آذری در خویفعالان ترک آذربایجانیفعالان ترک آذربایجانی در ایرانفعالان ترک آذربایجانی در جمهوری اسلامیفعالان ترک اذریفعالان ترک اذربایجانیفعالان ترک اردبیلفعالان ترک در ایرانفعالان ترک زبان در ایرانمحمد شیریمحمد عینیمحمد عینی چونه خانمحمدشیریمحمدعینیمحمدعینی چونه خانوحید بیگ زادهوحیدبیگ زادهودود اسدیودوداسدیابراهیم گنجیابراهیم گنجی افسوراناحضاراحضار و محاکمهاحضار و بازپرسیاحضار و بازجوییاحضار و بازجوئیاحضار و بازداشتاحضار و بازداشت فعالان مدنیاحضار و بازداشت فعالان اینستاگرامیاحضاریهبازداشتبازداشت فعالان ملی مدنیبازداشت فعالان ملی مدنی تبریزبازداشت فعالان مدنیبازداشت فعالان مدنی در ایرانبازداشت فعالان ترکبازداشت فعالان ترک آذریبازداشت فعالان ترک آذری در ایرانبازداشت فعالان ترک آذربایجانیبازداشت محمد شیریبازداشت محمد عینیبازداشت محمد عینی چونه خانبازداشت محمدشیریبازداشت محمدعینیبازداشت محمدعینی چونه خانبازداشت و بیخبریبازداشت وحید بیگ زادهبازداشت وحیدبیگ زادهبازداشت ودود اسدیبازداشت ودوداسدیبازداشت ابراهیم گنجیبازداشت داوود اسدیبازداشت داووداسدیبازداشت شهروندانجلسه بازپرسیداوود اسدیداووداسدیداود اسدیسرکوب فعالان آذربایجانیسرکوب فعالان ترکسرکوب فعالان ترک آذریسرکوب فعالان ترک آذربایجانی در ایرانسرکوب فعالان ترک در ایرانشهرستان رشت

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

اخبار پیشنهاد شده