•                  
چهارشنبه , ۰۱ بهمن , ۱۳۹۹
چهارشنبه, ژانویه 20

صدور منع تعقیب برای جعفر اکبری, فعال ملی مدنی در مرحله بازپرسی

0
135

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۱۹ مرداد ماه ۱۳۹۹, شعبه ۲ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان خوی با صدور قرار منع تعقیب جعفر اکبری, فعال ملی مدنی ساکن این شهرستان را از اتهام تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی ایران در فضای مجازی تبرئه کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز چهارشنبه ۱۹ مرداد ماه ۱۳۹۹, جعفر اکبری, فعال ملی مدنی ساکن شهرستان خوی پس از طی مراحل بازپرسی از سوی شعبه ۲ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب این شهرستان با صدور قرار منع تعقیب از اتهام تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی ایران در فضای مجازی تبرئه شد. 

قرار منع تعقیب صادره از سوی شعبه ۲ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان خوی از طریق سامانه ثنا برای این فعال ملی مدنی ارسال شده و با استناد به ماده ۲۶۵ قانون آئین دادرسی کیفری قرار منع تعقیب این فعال ملی مدنی صادر شد.

جعفر اکبری, فعال ملی مدنی در تاریخ ۳۰ تیر ماه ۱۳۹۹, در پی احضار به پلیس فتا در شهرستان خوی و طی مراحل بازجوئی پس از ارجاع پرونده به دادسرا با تودیع قرار کفالت « جواز کسب » بطور موقت آزاد شد. 

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک‌زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

سرکوب فعالان ملی مدنی از مصادیق بارز آزادی بیان ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد که در آنها به صراحت بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید بدون ملاحظات مرزی و به هر طریق ممکن را مورد تاکید قرار داده است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مورد تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: