•                    
  •                  
پنج شنبه , ۲۰ بهمن , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, فوریه 9

برگزاری دستکم ۹ تجمع اعتراضی

0
791

طی روزهای گذشته و امروز، در ادامه تجمعات اعتراضی روزانه شهروندان در اقصی نقاط ایران که ناشی از سوء مدیریت حکومت جمهوری اسلامی در بخشهای مختلف اقتصادی, اجتماعی, فرهنگی و محیط زیستی و مطالبات مالی و دیگر موارد مدیریتی کشور را در بر میگیرد, جمعی از اهالی روستای طولیان در شهرستان کهگیلویه، شماری از رانندگان تاکسی شهر دهدشت، گروهی از اهالی روستای حسین‌آباد کالپوش در مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی، شماری از مالباختگان شرکت عظیم خودرو در تهران، جمعی از اهالی روستای آشنستان از توابع شهر قزوین، جمعی از کارگران کارخانه سیمان سپاهان مبارکه، گروهی از کارگران کارخانه کاشی نیلوفر بیرجند، تعدادی از دانش‌آموختگان حقوق در مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی و تعدادی از شهروندان و فعالان ملی مدنی در اردبیل، در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز گذشته، ۲۱ خرداد ۱۳۹۸، در ادامه تجمعات اعتراضی شهروندان در شهرهای مختلف کشور که با هدف دستیابی به خواستها و حقوق شهروندی به حق آنها صورت میگیرد, جمعی از شهروندان و فعالان ملی مدنی اردبیلی در حمایت از عباس لسانی، فعال ترک محبوس در زندان این شهر، اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند و خواستار آزادی وی شدند.

گفتنی است که عباس لسانی در هفدهمین روز اعتصاب خود بسر می برد. این فعال ترک که نزدیک به ۵ ماه گذشته را در زندان اردبیل به سر برده است از روز ۶ خردادماه در اعتراض به ممانعت مسئولین زندان از دسترسی او به خلاصه پرونده اش دست به اعتصاب غذا زده است.

تجمع اهالی روستای حسین‌آباد کالپوش
به گزارش حقوق بشر در ایران ، امروز چهارشنبه، ۲۲ خرداد ۱۳۹۸، گروهی از اهالی روستای حسین‌آباد کالپوش در اعتراض به احداث سد کالپوش، در مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی، تجمع کردند.

تجمع کنندگان احداث این سد را غیر کارشناسی خواندند.

حسین‌آباد کالپوش، روستایی از توابع بخش میامی شهرستان شاهرود در استان سمنان است.

تجمع مالباختگان شرکت عظیم خودرو
به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز چهارشنبه، ۲۲ خرداد ۱۳۹۸، شماری از مالباختگان شرکت عظیم خودرو، نسبت به برآورده ‌نشدن مطالبات‌شان، در مقابل ساختمان وزارت دادگستری در تهران، تجمع اعتراضی برپا کردند.

تجمع اهالی روستای آشنستان در قزوین
به گزارش حقوق بشر در ایران  بنقل از شاخص نیوز، امروز چهارشنبه، ۲۲ خرداد ۱۳۹۸، جمعی از اهالی روستای آشنستان از توابع شهر قزوین، در اعتراض به وضعیت جاده این روستا، در مقابل ساختمان استانداری قزوین، تجمع کردند.

روستای آشنستان در ۱۲ کیلومتری شهر قزوین قرار گرفته است؛ بعد از این روستا، روستاهای دسترجرد و امامزاده اباذر نیز قرار دارند، راه این روستا ۴۰ سال پیش آسفالت شده که اکنون وضعیت مناسبی ندارد و همین موجب نارضایتی اهالی روستا شده است.

یکی از اهالی این روستا در این خصوص گفت: “وضعیت نامناسب جاده آشنستان موجب تصادف چندین نفر از روستاییان و مرگ آن‌ها شده است؛ این وضعیت از طرفی خسارت زیادی را برای رانندگان تاکسی که در مسیر این روستا کار می‌کنند نیز به وجود آورده به طوری که خیلی از آن‌ها تغییر شغل داده‌اند چراکه از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نبود و با هربار رفت و آمد باید هزینه‌های زیادی بابت نقص فنی خودروهایشان پرداخت کنند”.

یکی از رانندگان تاکسی مسیر روستای آشنستان با اعلام نارضایتی خود، گفت: “این وضعیت راه برای ما از نظر اقتصادی سودی ندارد و به دنبال کاری هستیم که تغییر شغل دهیم؛ بخشدار منطقه تاکنون چندین بار قول مساعدت جهت آسفالت روستا را داده اما تاکنون محقق نشده است”.

یکی دیگر از اهالی اضافه کرد: “با وجود اینکه ما در چند کیلومتری شهر قزوین سکونت داریم اما هیچ امکاناتی در روستا وجود ندارد و برای رفت و آمد به شهر هم باید این وضعیت را تحمل کنیم؛ وضعیت نامناسب روستا موجب مهاجرت بسیاری از روستاییان شده به طوری که تاکنون ۴۰ خانوار به شهر مهاجرت کرده‌اند”.

وی عنوان کرد: “روستای آشنستان ۱۵۰۰ نفر، روستای امامزاده آباذر ۸۰۰ نفر و روستای دستجرد ۱۱۰۰ نفر جمعیت دارد؛ با وجود این میزان جمعیت چرا باید نسبت به وضعیت راه بی توجهی شود؟.”

ساکن روستای آشنستان ادامه داد: “روستای آشنستان با وجود این میزان جمعیت مدرسه راهنمایی ندارد و مردم مجبور هستند برای تحصیل فرزندانشان به شهر رفت و آمد کنند که متاسفانه با این وضعیت راه دچار سختی زیادی می‌شوند و همین موضوع موجب مهاجرت روستاییان و ترک تحصیل بسیاری از دانش آموزان شده است”.

تجمع کارگران کارخانه سیمان سپاهان مبارکه
به گزارش حقوق بشر درایران بنقل از فارس، امروز چهارشنبه، ۲۲ خرداد ۱۳۹۸، جمعی از کارگران کارخانه سیمان سپاهان مبارکه، در اعتراض به عدم پرداخت دستمزد ۲ ماهه خود، در محوطه این کارخانه تجمع اعتراضی برپا کردند.

یکی از کارگران در این خصوص، اظهار داشت: “دو ماه است که حقوق خود را دریافت نکرده‌ایم و معمولاً حقوق‌های کارگران با تأخیر ارسال می‌شود و وعده‌های توخالی می‌دهند.

وی ادامه داد: “چندین ماه است که تکلیف سختی کار مشاغل ما معلوم نشده و بعضی از نیروی‌ها را در یک یا دو سال اخیر به خاطر به دلایل مختلفی اخراج کردند”.

این کارگر گفت: “ما کارگران این کارخانه تنها خواسته‌ای که داریم این است که مطالبات ما هرچه زودتر پرداخت شود و بحث سختی کار شغل ما هرچه سریع‌تر به جمع‌بندی برسد و از نماینده و فرماندار خواهش می‌کنم به این موضوعات رسیدگی کنند”.

تجمع اهالی روستای طولیان
به گزارش حقوق بشر درایران بنقل از تسنیم، روز دوشنبه، ۲۰ خرداد ۱۳۹۸، تعدادی از اهالی روستای طولیان که در ۷ کیلومتری شهر دهدشت مرکز شهرستان کهگیلویه قرار دارد از یک سو در اعتراض به قطعی مکرر آب شرب در این روستا و از سویی دیگر نسبت به اعمال سیاست‌های آب و‌ فاضلاب روستایی کهگیلویه در نحوه مدیریت آبرسانی به روستاهای بخش مرکزی اعتراض کرده و در جلوی فرمانداری دهدشت تجمع کردند.

روستاییان و اهالی روستای طولیان در یک سال اخیر چندین بار توسط دهیار و اعضای شورای روستا نسبت به جریان فشار آب شرب در این روستا به اداره آب و فاضلاب روستایی کهگیلویه مراجعه کرده و هر بار بدون دریافت پاسخ قابل قبولی از سوی پرسنل آبفای روستایی کهگیلویه روبه‌رو شده و در یک سال اخیر تا به امروز علی‌رغم همه مشکلات اما هیچ گونه تجمع غیرقانونی نداشته و همچنان سکوت کردند.

با توجه به اینکه شغل اهالی روستای طولیان دامداری و کشاورزی بوده و در حال حاضر نیز در آستانه فصل تابستان و هوای گرم قرار گرفته‌ایم و از طرفی دیگر استفاده از وسایل خنک کننده از جمله کولرهای آبی توسط همه مردم و روستانشینان در این موقع از سال امری طبیعی است، پس وجود آب شرب پایدار و استفاده روستاییان از یک جریان مستمر خواسته طبیعی و به حقی است.

تجمع رانندگان تاکسی شهر دهدشت
به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از تسنیم، روز سه شنبه، ۲۱ خرداد ۱۳۹۸، شماری از رانندگان تاکسی شهر دهدشت در اعتراض به پایین بودن نرخ کرایه تاکسی در این شهر، در مقابل ساختمان فرمانداری این شهر تجمع کردند.

بر اساس آخرین مصوبه سازمان تاکسیرانی شهر دهدشت نرخ کرایه تاکسی هر کورس برای هر نفر ۷۰۰ تومان و نرخ کرایه دربستی نیز ۲ هزار و ۵۰۰ تومان است.

از یک سال پیش تاکنون بیشتر رانندگان تاکسی در این شهر با توجه به افزایش نرخ تورم و نیز افزایش بی‌رویه سایر اقلام و اجناس ضروری به خصوص قطعات خودرویی به صورت خودسرانه نرخ مصوب شده تاکسیرانی را رعایت نکرده و با افزایش ۳۰درصدی، نرخ کرایه هر کورس برای هر نفر را تا یک هزار ریال افزایش داده و هم‌اکنون این نرخ را در سطح شهر برای تمامی شهروندان اعمال می‌کنند.

حدود یک سال پیش و قبل از افزایش نرخ تورم، نرخ کرایه تاکسی در شهر دهدشت در هر کورس برای هر نفر ۵۰۰۰ریال بوده است، با توجه به اینکه این نرخ در چند سال گذشته همچنان ثابت بوده و هیچ‌گونه افزایشی نداشت بر همین اساس رانندگان تاکسی تقاضای افزایش نرخ موجود را داشته و پس از کش و قوس‌های فراوان سرانجام نرخ جدید با ۲۰ درصد افزایش در کمیته انطباق فرمانداری کهگیلویه مصوب شد با این پیش‌شرط که رانندگان تاکسی تا چند سال آینده حق هیچ‌گونه اعتراضی مبنی بر افزایش نرخ مصوب شده جدید را نداشته باشند.

پس از گذشت حدود یک سال از آن زمان، اما امروز رانندگان تاکسی نسبت به پایین بودن نرخ مصوب شده قبلی اعتراض کرده و شاهد تجمع اعتراض‌آمیز آنها در جلوی فرمانداری دهدشت بودیم.

نرخ کرایه تاکسی در هر شهری بر اساس اعمال یک سری پارامترهای قانونی سالانه تغییر می‌کند اما با توجه به وضعیت بد اقتصادی و نیز حجم بسیار بالای بیکاری در شهر دهدشت، افزایش یکباره و ۳۰درصدی نرخ کرایه تاکسی در این شهر بسیار دور از انتظار است و چنین افزایشی در کمیته انطباق فرمانداری کهگیلویه تصویب نخواهد شد.

یکی از رانندگان تاکسی شهر دهدشت گفت: “نرخ قطعات خودروها بیش از حد انتظار افزایش قیمت داشته و خدا گواه است که میزان درآمد راننده تاکسی کفاف هزینه‌های روزانه خود را نمی‌دهد”.

محمدجواد افزود: “بیش از ۵۰۰ تاکسی شهری و حدود ۵۰۰ راننده آژانس در شهر دهدشت فعالیت دارند و وضعیت اقتصادی نیز در این شهر بیداد می‌کند”.

این راننده تاکسی ادامه داد: “در طول ماه باید بیش از یک میلیون و پانصد هزار تومان فقط قسط واریز کنم، هزینه‌های اجاره منزل، آب برق و گاز، خوراک و پوشاک و نیز هزینه‌های استهلاک خودرو را هم باید تأمین کنم”.

وی افزود: “بیش از سه ماه است که زن و بچه‌ام حتی رنگ گوشت و مرغ را به چشم خود ندیدند، ما باید از کجا زندگی خود را بگذرانیم، وضعیت کار در دهدشت را نیز همه می‌بینند”.

تجمع کارگران کارخانه کاشی نیلوفر بیرجند
به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از خاورستان، روز گذشته، ۲۱ خرداد ۱۳۹۸، گروهی از کارگران خط تولید فازهای ۲ و ۳ کارخانه کاشی نیلوفر بیرجند در اعتراض به عدم پرداخت ۹ ماهه حقوق خود دست به تجمع زدند.

همچنین در این راستا تعدادی از کارگران به همراه مدیرعامل و مدیر اجرایی این کارخانه، پیش از ظهر امروز در جلسه‌ای که در محل استانداری خراسان جنوبی جهت بررسی این موضوع تشکیل شده بود، شرکت کردند.

یکی از کارگران این کارخانه، مهم‌ترین مشکل کارگران را معوق شدن ۹ ماه حقوق بیان کرد و افزود: “از نیمه سال ۱۳۹۵ تاکنون، یک ریال اضافه کاری کارگران پرداخت نشده و از تیرماه تا دی‌ماه ۱۳۹۷ و همچنین از ابتدای سال جاری تا امروز حقوق کارگران پرداخت نشده است”.

وی افزود: “این مبلغ بدهی برای حداقل میزان کار ساده‌ترین کارگر بیش از ۱۲ میلیون تومان خواهد بود”.

وی اظهار کرد: “بعد از اعتراض‌های فراوان، کارخانه فقط حقوق ماه‌های بهمن و اسفند ۱۳۹۷ را پرداخت کرد تا این‌گونه وانمود کند که حقوق معوق کارگران را پرداخت کرده است”.

وی تصریح کرد: “از مسئولان می‌خواهیم به مشکلات کارگران، رسیدگی کنند”.

تجمع دانش‌آموختگان حقوق در تهران
به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از تسنیم، روز گذشته، ۲۱ خرداد ۱۳۹۸، تعدادی از دانش‌آموختگان حقوق در اعتراض به اعمال ظرفیت در آزمون وکالت و تأخیر مجلس شورای اسلامی در بررسی “طرح جامع پذیرش و آموزش وکالت” مقابل ساختمان مجلس تجمع کردند.

افراد حاضر مقابل مجلس شورای اسلامی همچنین از بهادری جهرمی؛ رئیس جدید مرکز وکلای قوه قضائیه خواستند طبق ماده ۱۸۷ برنامه سوم توسعه آزمون وکالت را در سال جاری برگزار کند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.