•                  
شنبه , ۲۱ تیر , ۱۳۹۹
شنبه, جولای 11

آرامگاه استر و مُردخای از مکانهای مذهبی یهودیان جهان در همدان به آتش کشیده شد

0
205

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۲۷ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, آرامگاه استر و مُردخای, واقع در استان همدان توسط  فرد یا افراد  ناشناس به آتش کشیده شد. حسن خانجانی, دادستان عمومی و انقلاب همدان ادعا کرد که این پرونده در حال پی گیری است و هنوز به نتیجه ای نرسیده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایسنا, روز پنجشنبه ۲۵ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, آرامگاه استر و مُردخای واقع در استان همدان که از جمله مکانهای مذهبی مربوط یهودیان جهان است به آتش کشیده شد. این مکان مذهبی یهودیان سالهاست که مورد آسیب و تهدید از سوی نیروهای تندرو و نزدیک به حاکمیت فعالی ایران قرار دارد. 

براساس این گزارش, در این آتش سوزی به بخشهایی از ساختمان آرامگاه آسیب وارد شده اما خبرگزاری ایسنا مدعی شده که به اصل این بنای مذهبی و تاریخی و مهم برای یهودیان جهان آسیبی وارد نشده است. 

برهمین اساس حسن خانجانی, دادستان عمومی و انقلاب همدان ضمن تائید خبر آتش سوزی در آرامگاه استر و مُردخای ادعای پیگیری و بررسی این پرونده را کرد و گفت هنوز نتیجه ای مشخص نشده است. 

حسن خانجانی در ادامه همچنین ادعا کرد: “در حال تحقیق در زمینه آتش سوزی بر آرامگاه استر مُردخای است اما جزئیات این پرونده هنوز مشخص نشده است”. 

ایرنا در در گزارشی که ساعتی پس از انتشار از روی سایت این خبرگزاری پاک شد اعلام کرده بود: “چهره فردی که مقبره استر مُردخای را به آتش کشیده بود توسط دوربینهای مداربسته شناسائی شده بود اما تا زمان بازداشت این فرد نمی توان در باره علل, انگیزه و چرائی این آتش سوزی اطلاعاتی ارائه کرد”. 

استر، همسر خشایارشاه و برادرزاده مردخای از وزیران این پادشاهی هخامنشی بودند. بر اساس متون مقدس یهودیان؛ پس از آنکه هامان، وزیر اعظم خشایارشاه نسبت به جایگاه مردخای احساس خطر کرد از پادشاه خواست تا فرمان قتل‌عام یهودیان را صادر کند. وساطت استر و ماجرای عاشقانه او با این شاه هخامنشی سبب شد تا یهودیان در امان بمانند و به جای آن‌ها گروه مقابل، هدف خشم پادشاه قرار گرفتند و کشته شدند.

این آرامگاه یکی از مکان‌های مقدس یهودیان جهان و از بناهای تاریخی ایران است که در شهر همدان و نزدیکی میدان بوعلی واقع شده است.

علاوه بر سازمان‌های یهودی ایرانی، دو تن از مدیران کنفرانس روسای سازمان‌های بزرگ شهروندان یهودی آمریکائی نیز با انتشار بیانیه ای بطور مشترک آتش زدن مکان مقدس یهودیان را محکوم کردند. 

سرکوب پیروان سایر ادیان در ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸ و ۱۹ این سند معتبر بین المللی و همچنین ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی نیز میباشد.

برچسب هااقلیتهای مذهبیاقلیتهای مذهبی در ایرانحقوق بشر در ایرانسرکوب اقلیتهای مذهبی در ایرانیهودیان ایراننقض حقوق بشر در ایرانجمهوری اسلامی و یهودیاناستر مردخاییهودی ستیزی جمهوری اسلامیامکان مقدس یهودیان در ایراننقض حقوق شهروندی در ایرانیهودی ستیزی در ایرانمدارس یهودیانیهودیت در ایرانتخریب امکان مذهبی یهودیانحمله به کنیسه یهودیانفشار بر یهودیان ایراناستان همدانانجمن یهودیان ایرانیهودیتیهودیاقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامیاقلیتهای دینی در ایرانشهروندیهودیشهروندان یهودیجامعه یهودیان ایرانحسن خانجانیدادستان عمومی و انقلاب همدانسرکوب شهروندان یهودی در ایرانسرکوب اقلیت یهودی در ایرانشهروندان یهودی در ایراناسترمردخایآرامگاه استر مردخایآرامگاه استرمردخایحمله به استرمردخاینقض حقوق یهودیان ایرانجامعه یهودی ایراناستر مردخای همدانقبر استر مردخایمکانهای مقدس یهودیانآتش کشیدن استرمردخایآتش زدن آرامگاه استر و مردخایاستر و مردخای

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: