•                    
  •                  
دوشنبه , ۰۴ مهر , ۱۴۰۱
دوشنبه, سپتامبر 26

گزارشی از آخرین وضعیت ژوزف شهبازیان شهروند مسیحی در بازداشت

0
1680

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۲ مرداد ماه ۱۳۹۹, شعبه بازپرسی دادسرای امنیت تهران پس از اتمام مراحل بازجوئی و بازپرسی برای آزادی ژوزف شهبازیان, شهروند ارمنی محبوس زندان اوین قرار وثیقه ای به مبلغ ۳ میلیارد تومان صادر کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ماده ۱۸, امروز پنجشنبه ۲ مرداد ماه ۱۳۹۹, بازپرس شعبه بازپرسی در دادسرای امنیت تهران واقع در زندان اوین پس از اتمام مراحل بازجوئی, بازپرسی و تفهیم اتهام برای آزادی موقت ژوزف شهبازیان, شهروند مسیحی ارمنی تبار و از اعضای پیشین کلیسای جماعت ربانی تهران قرار وی را از بازداشت به وثیقه ای به مبلغ ۳ میلیارد تومان تغییر داد. 

این گزارش اشاره ای به مصادیق حقوقی به اتهاماتی که منجر به صدور این مبلغ وثیقه برای آزادی موقت ژوزف شهبازیان شد نکرده اما در تاریخ ۲۵ تیر ماه ۱۳۹۹, گزارشی مبنی بر تفهیم اتهام این شهروند مسیحی به همراه ۹ تن دیگر از شهروندان مسیحی بازداشت شدگان در کرج منتشر شده بود. 

 در ساعات پایانی سه شنبه ۱۰ تیر ماه ۱۳۹۹, ژوزف شهبازیان، رضا- ن، سالار- الف، مینا – خ، مریم -خ, به همراه ۴ تن دیگر با هویت نامشخص از نوکیشان مسیحی ساکن تهران در پی یورش نیروهای امنیتی بازداشت شدند. همچنین در ساعات اولیه چهارشنبه ۱۱ تیر ماه ۱۳۹۹, فرهاد- م, آرش – ر و فرهاد – خ, سه تن دیگر از نوکیشان مسیحی ساکن کرج پس از تفتیش منزل و ضبط وسائل توسط نیروهای امنیتی در کرج بازداشت شدند. 

سرکوب مسیحیان در ایران در حالی رو به گسترش است که مسئولان ستاد حقوق بشر قوه قضائیه به دفعات اعمال رفتارهای قهرآمیز و برخوردهای فراقانونی با نوکیشان مسیحی و دگراندیشان مذهبی نیز انکار می کنند. 

از زمان پیروزی انقلاب در بهمن ۱۳۵۷ تاکنون، دستکم ۶ رهبر کلیسا در ایران کشته شده و صدها مسیحی نیز تحت بازجوئی قرار گرفته و زندانی شده‌اند.

علاوه بر این،‌ چاپ کتاب مقدس مسیحیان به زبان فارسی ممنوع شده است و برخی از کلیساها تعطیل شده‌اند و از مراسم کلیسایی به زبان فارسی جلوگیری به عمل آمده است.

لازم به اشاره است علیرغم اینکه طبق قانون مسیحیان به عنوان یکی از پیروان ادیان به رسمیت شناخته می‌شوند، با این حال دستگاه‌های امنیتی مسئله‌ی گرویدن مسلمانان به مسیحیت را با حساسیت خاصی دنبال می‌کنند و برخورد قهرآمیزی با فعالان این عرصه دارند.

سرکوب دگراندیشان مذهبی در ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۸ و ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۸۶ است که بر حق افراد بر تغییر دین و انجام مناسک مذهبی بدون ترس و تبلیغات مذهبی تاکید کرده است. 

 برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه در دادگاهی بی طرف با حضور هیئت منصفه و وکیل انتخابی از سوی متهم در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر مورد تاکید قرار گرفته است. 

 بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهامات واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد است که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند.

برچسب هامسیحیانمسیحیان فارس زبانمسیحیان فارس زبان ایرانمسیحیان پروتستانمسیحیان آشوریمسیحیان ایرانمسیحیان تبشیریمسیحیان جفا دیدهمسیحیان غیر تثلیثیمسیحیان غیرتثلیثینقض حقوق مسیحیان در ایراننقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق شهروندی مسیحیان ایراننقض حقوق شهروندی مسیحیان در ایرانژوزف شهبازیانارامنه در ایرانبلاتکلیفی شهروندان مسیحیتخریب قبرستان ارامنه در مشهدجفا بر مسیحیان ایرانجامعه مسیحی در ایرانجامعه مسیحیان ایرانجامعه ارامنه در ایرانخلیفه گری ارامنه در ایراندادسرای امنیتدادسرای امنیت اویندادسرای امنیت تهراندادسرای امنیت تهران در زندان اوینزندان اوینسرکوب مسیحیان ایرانسرکوب مسیحیان تبشیری در ایرانسرکوب مسیحیان در ایرانسرکوب مسیحیان در جمهوری اسلامیسرکوب جامعه مسیحیسرکوب جامعه مسیحی در ایرانسرکوب شهروندان مسیحیسرکوب شهروندان مسیحی در ایرانشهروندان مسیحیشهروندان مسیحی در ایرانشهروندان مسیحیانشهروندان ارمنی در ایرانشعبه بازپرسیشعبه بازپرسی دادسرای امنیتشعبه بازپرسی دادسرای امنیت تهران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.