•                  
یک شنبه , ۰۷ آذر , ۱۴۰۰
یکشنبه, نوامبر 28

شیوا مجرد, فعال ملی مدنی با تودیع کفالت آزاد شد

0
889

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۲ مرداد ماه ۱۳۹۹, شیوا مجرد, فعال ملی مدنی ساکن ارومیه و محبوس در زندان مرکزی این شهرستان پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع کفالت آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز پنجشنبه ۲ مرداد ماه ۱۳۹۹, شیوا مجرد, فعال ملی مدنی و از بازداشت شدگان اعتراضات اخیر در ارومیه پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام با تودیع کفالتی به مبلغ ۵۰ میلیون تومان از زندان مرکزی ارومیه آزاد شد. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام به حقوق بشر در ایران گفت: “شیوا مجرد, فعال ملی مدنی آذربایجانی پس از بازجوئی و تفهیم اتهام « فعالیت تبلیغی علیه نظام » در شعبه بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب ارومیه و تبدیل قرار از بازداشت به وثیقه پس از تودیع فیش حقوقی به مبلغ ۵۰ میلیون تومان بطور موقت از زندان مرکزی ارومیه آزاد شد”. 

در تاریخ ۲۶ تیر ماه ۱۳۹۹, حقوق بشر در ایران با انتشار گزارشی احضار و بازداشت گسترده فعالان ملی مدنی ساکن تبریز در جریان برگزاری تجمع اعتراضی با هدف اعتراض به حمله نظامی کشور ارمنستان به جمهوری آذربایجان در شهرهای ارومیه و تبریز را اطلاع رسانی کرده بود. 

در روزهای اخیر درگیری‌های مرزی میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان, دو کشور همسایه در فاصله ۳۰۰ کیلومتری منطقه مورد مناقشه قره‌باغ و در منطقه‌  توووز رخ داده که به‌دنبال آن شماری از نیروهای نظامی ۲ کشور و یک شهروند غیرنظامی از کشور آذربایجان جان خود را از دست دادند. 

این تجمعات اعتراضی با هدف اعتراض و در محکومیت تهاجم اخیر ارتش ارمنستان به کشور آذربایجان توسط فعالان ملی مدنی در مقابل کنسولگری جمهوری آذربایجان در ارومیه و تبریز برگزار شد و اکثر میادین اصلی شهرهای بزرگ آذربایجان غربی از جمله تبریز، ارومیه، اردبیل، زنجان، نقده، مراغه و چند شهر دیگر توسط ماموران انتظامی و امنیتی تحت پوشش قرار گرفت”.

این فعال ملی مدنی در تاریخ ۲۳ آذر ماه ۱۳۹۸, با توجه به ابلاغیه دریافتی از طریق سامانه الکترونیکی “ثنا” از سوی شعبه ۶ دادگاه انقلاب شهرستان ارومیه جهت ارائه آخرین دفاعیات از بابت اتهام : “اخلال در نظم و آسایش عمومی از طریق شرکت در تجمعات غیر قانونی” از بابت بازداشت این فعال ملی در جریان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸ فراخوانده شده بود. 

شیوا مجرد, در تاریخ ۵ آذر ماه ۱۳۹۸, در منزل پدری خود توسط ماموران امنیتی بازداشت شد و پس از انتقال به بازداشتگاه اداره اطلاعات نیروی انتظامی و اتمام مراحل بازجوئی پس از تفهیم اتهام از بابت اتهام “اخلال در نظم و آسایش عمومی از طریق شرکت در تجمعات غیر قانونی”, در تاریخ ۶ آذر ماه ۱۳۹۸, با تودیع قرار وثیقه و بطور موقت تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد.

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مورد تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

همچنین سرکوب فعالان مدنی در ایران ناقض اصل آزادی بیان است که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶, به برخورداری افراد از آن حق تاکید شده است. 

همچنین امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

برچسب هافعال ملی مدنیفعال ملی مدنی آذربایجانیفعال ملی مدنی در ایرانفعال ملی مدنی شیوا مجردفعال ترک آذریفعال ترک آذری در ایرانفعال ترک آذربایچانیفعال ترک آذربایجانفعال ترک آذربایجانیفعال ترک آذربایجانی در ایرانفعال ترک ترک آذربایجانیفعالان ملی مدنیفعالان ملی مدنی ارومیهفعالان ملی مدنی در ایرانفعالان ملی مدنی در جمهوری اسلامیفعالان ملی مدنی در شهرستان نقدهفعالان ملی ارومیهفعالان آذربایجانیفعالان آذربایجانی در ایرانفعالان ترکفعالان حقوق بشر در ایرانبازداشت شهروندان آذری در ایرانتودیع قرا وثیقهتودیع قرار وثیقهتودیع قرار کفالتتودیع قراروثیقهتودیع وثیقهحقوق بشر در ایرانسرکوب فعالان ملی مدنی در ایرانسرکوب فعالان آذریسرکوب فعالان آذربایجانیسرکوب شهروندان آذریسرکوب شهروندان آذری در ایرانسرکوب شهروندان آذری زبان در جمهوری اسلامیسرکوب شهروندان آذربایجانیسرکوب شهروندان شهروندان آذربایجانی در ایرانشهروندان آذریشهروندان آذری در ایرانشهروندان آذری در جمهوری اسلامیشهروندان آذری زبان در ایارنشهروندان آذری زبان در ایرانشهروندان آذربایجانی در ایرانشهروندان شهروندان آذریشیوا مجردشیوامجرد

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: