•                  
چهارشنبه , ۲۹ دی , ۱۴۰۰
چهارشنبه, ژانویه 19

اعتصاب غذای کامران درویشی, زندانی سیاسی محبوس در زندان ارومیه

0
802

حقوق بشر در ایران – اواسط هفته گذشته, “کامران درویشی”, زندانی سیاسی محبوس در بند ۱۲ زندان مرکزی ارومیه دست به اعتصاب غذا زد و یک روز پس از آن با دوختن لبهای خود شدت اعتراض خود را برای دستیابی به خواسته خود بیشتر کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز سه شنبه ۲۲ مردادماه ۱۳۹۸, “کامران درویشی”, زندانی سیاسی محبوس در بند ۱۲ زندان مرکزی ارومیه, در اعتراض به آنچه که ممانعت از پذیرش درخواست آزادی مشروط وی از سوی مسئولان قضائی و این زندان می باشد با دوختن لبهای خود دست به اعتصاب غذا زد. این زندانی سیاسی از سال ۱۳۹۵ در زندان مرکزی ارومیه در حال سپری کردن دوران محکومیت حبس ۵ ساله خود می باشد. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ “کامران درویشی”, از روز سه شنبه که اعتصاب غذای خود را آغاز کرد در پی عدم توجه از سوی مسئولان زندان و همچنین ممانعت دادستان با قوبل درخواست آزادی مشروط وی علیرغم اینکه یک سوم مجموع محکومیت حبس خود را سپری کرده است دست به اعتصاب زد و از روز چهارشنبه با دوختن لبهای خود بر شدت اعتراض خود افزود و اعلام کرده تا زمان دستیابی به خواسته خود که برخورداری از حق آزادی مشروط می باشد بر اعتصاب غذای خود ادامه خواهد داد. 

این منبع مطلع همچنین گفت؛ ممانعت از قبول در خواست آزادی مشروط “کامران درویشی”, بیشتر از بابت پرونده مفتوحه ای است که وی در فروردین ماه سالجاری در آن از بابت ۲ اتهام مورد تفهیم اتهام قرار گرفت. 

کامران درویشی، شهروند ساکن ارومیه در تاریخ ۱۳ اردیبهشت ماه سال ١٣٩۵ توسط نیروهای وزارت اطلاعات از بابت اتهاماتت امنیتی بازداشت شد. وی  پس از محاکمه توسط شعبه ٢ دادگاه انقلاب ارومیه از بابت اتهام “ارتباط با یکی از احزاب کرد مخالف نظام” به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد و تا به امروز بیش از نصف مجموع محکومیت حبس خود را در بند ۱۲ زندان مرکزی ارومیه سپری کرده است. 

حقوق بشر در ایران پیش تر و طی گزارشی در خصوص اتفاقاتی که در مهرماه سال ۱۳۹۷ در بند ۱۲ زندان مرکزی ارومیه رخ داده بود طی گزارشی اطلاع رسانی کرده بود که عصر روز دوشنبه ۲۳ مهرماه ۱۳۹۷, در پی بروز درگیری لفظی یکی از زندانیان سیاسی با یکی از ماموران زندان مرکزی ارومیه در نتیجه منجر به ضرب و شتم این زندانی و بدنبال آن اعتراض دیگر زندانیان سیاسی شده بود. بدنبال گسترش این اعتراضات، زندانیان سیاسی بند ۱۲ زندان ارومیه توسط حدود ۵۰ تن از نیروهای گارد ویژه زندان مورد ضرب و شتم شدید قرار گرفتند و تعدادی از آنها نیز پس از ضرب و شتم به سلول های انفرادی منتقل شده بودند. در این بین سه تن از زندانیان سیاسی به نام‌های کمال حسن رمضان، احمد تموئی و تورج اسماعیلی به صورت جدی تری مورد ضرب و جرح قرار گرفته و دچار شکستگی و جراحت شدند.

در تاریخ ۲۴ مهرماه ۱۳۹۷ ده‌ها تن از زندانیان سیاسی بند ۱۲ و بند جوانان زندان ارومیه در اعتراض به حمله ۲۳ مهرماه گارد ویژه به بند ۱۲ این زندان و مضروب و مجروح کردن زندانیان بند سیاسی و زندانیان سیاسی ساکن بند جوانان دست به اعتصاب غذا زده و در تاریخ ۱ آبانماه ۱۳۹۷ به اعتصاب غذای خود پایان دادند.

در تاریخ ۱۰ فروردین ۱۳۹۸, ضمن انتقال به شعبه ۱ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب در این شهر مورد تفهیم دو اتهام: “توهین به مقدسات” و “اخلال در نظم عمومی”  قرار گرفته است. این ۲ اتهام از با توجه به دخالت و پرونده سازی از سوی نهادهای امنیتی به دلیل شرکت این زندانی سیاسی در اعتصاب گسترده زندانیان که منجر به درگیری در تاریخ ۲۴ مهرماه ۱۳۹۷ در زندان مرکزی ارومیه شده بود صورت گرفته است. 

زندانیان سیاسی در زندانهای ایران با کلکسیونی از  موارد گسترده نقض حقوق بشر دست و پنجه نرم میکنند. از یک سو محرومیت آنها از حق دادرسی عادلانه که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است و از سوی دیگر بیماریها و آسیب های جسمی گوناگون که میتوان گفت اکثر این افراد این بیماریها را از زمانی که در زندان محبوس گردیده اند به آن مبتلا شده اند اما مسئولان قضائی و امنیتی در زندانهای ایران از این مسئاله بعنوان یک اهرم فشار در جهت تفهیم نظریات و یا اتهامات وارده بر افراد استفاده میکنند که این مورد ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: