•                  
چهارشنبه , ۱۲ آذر , ۱۳۹۹
چهارشنبه, دسامبر 2

تداوم حبس کایلی مور گیلبرت در بند ۲ الف سپاه در زندان اوین

0
109

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۹ آبان ماه ۱۳۹۹، کایلی مور گیلبرت، شهروند استرالیایی – انگلیسی به زندان اوین منتقل شده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز جمعه ۹ آبان ماه ۱۳۹۹، پس از گذشت نزدیک به ۱ هفته بی خبری از مکان انتقال کایلی مور گیلبرت، زندانی استرالیایی – انگلیسی، روزنامه گاردین از انتقال این زندانی امنیتی به سلول انفرادی در بند۲ الف سپاه پاسداران زندان اوین خبر داد. 

یک منبع مطلع از وضعیت کایلی مورگیلبرت به گاردین اعلام کرده که این زندانی استرالیایی – انگلیسی محبوس در زندان قرچک ورامین به سلول انفرادی در بند۲ الف سپاه پاسداران واقع در زندان اوین منتقل شده است. 

وزارت خارجه استرالیا در تاریخ ۵ آبان ماه ۱۳۹۹، پس از آنگه چند روز از وضعیت و مکان نگهداری کایلی مورگیلبرت اطلاعی در دست نبود با انتشار بیانه ای از مسئولان قضائی و امنیتی ایران در مورد وضعیت این شهروند استرالیا توضیح خواسته بود. 

همچنین در تاریخ ۳ آبان ماه ۱۳۹۹، یک منبع مطلع به حقوق بشر در ایران در مورد نحوه انتقال کایلی مور گیلبرت گفته بود: ” “روز شنبه خانم گیلبرت پس از احضار به دفتر رئیس اندرزگاه زندان قرچک ورامین به بند خود در این زندان بازنگشت و چند دقیقه بعد ماموران زندان برای جمع آوری وسائل این زندانی به مکان حبسش مراجعه کرده و پس از جمع آوری وسائل کایلی آن مکان را ترک کردند. حتی پرس و جویی هم از زندان اوین صورت گرفت اما کایلی مور گیلبرت در بند زنان زندان اوین هم نیست و کسی نمی داند که به کجا منتقل شده است.”

در تاریخ ۲ آبان ماه ۱۳۹۹، علی باقری ‌کنی، دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی، در بازدید از زندان قرچک ورامین و صحبتهایی که با زندانیان داشت با نسرین ستوده و کایلی مورگیلبرت هم گفتگو کرد. پس از آن رسانه های جمهوری اسلامی ادعا کردند که رئیس ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی اعلام کرده که خواسته های آنها را محقق خواهد کرد اما یک روز پس از این ادعا کایلی مورگیلبرت به مکان نامعلومی منتقل شد. 

کایلی مورگیلبرت، شهروند انگلیسی – استرالیایی که دانش آموخته دانشگاه کمبریج و استاد مطالعات اسلام در دانشگاه ملبورن است در تابستان ۱۳۹۷ به دعوت دانشگاه الزهرا و دانشگاه ادیان و مذاهب قم برای شرکت در هفتمین کنفرانس شیعه‌ شناسی، به ایران سفر کرد. پس از شرکت در این کنفرانس و هنگام بازگشت به کشورش در فرودگاه خمینی تهران از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و در روندی پر ابهام به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری با اتهام جاسوسی محکوم شد. 

جمهوری اسلامی ایران تاکنون تقاضای استرالیا برای آزادی کایلی مور گیلبرت را رد کرده است.

لازم به ذکر است طی سال‌های گذشته مقام‌های امنیتی ایران و به خصوص سپاه پاسداران بسیاری از شهروندان دو تابعیتی را در ایران بازداشت کرده‌اند. بسیاری از این افراد به دعوت رسمی از سوی دانشگاه‌ها و موسسات علمی به ایران سفر کرده بود اما در ادامه به اتهام جاسوسی و همکاری با دولت متخاصم، یا تحت عنوان پروژه نفوذ، بازداشت و محاکمه شدند. 

 ارتکاب افراد به جرم جاسوسی در چهارچوب قوانین حقوق بشر جایگاهی ندارد اما این نکته حائز اهمیت است که با توجه به عدم شفافیت قضائی در ساختار دادگاههای عمومی و انقلاب در ایران, جملگی افراد با هر نوع اتهام در طی روندی بدور از “حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف با حضور هیئت منصفه” و “محرومیت از حق انتخاب وکیل مورد نظر متهم” براساس موارد مندرج در اسناد بین المللی حقوق بشر از قبیل ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی و حتی قوانین مندرج در قانون آئین دادرسی کیفری ایران از زمان بازداشت تا زمان محکومیت قطعی مورد محاکمه قرار می‌گیرند و محکومیت این افراد از بابت اتهام جاسوسی و یا ارتباط با دول متخاصم با ابهامات بسیاری روبرو است.

برچسب هاقرارگاه ثارالله سپاه پاسدارانماموران اطلاعات سپاه پاسداراننخست وزیر استرالیاوزارت خارجه استرالیاکیلی مور گیلبرتکایلی مور گیلبرتکایلی مورگیلبرتاداره اطلاعات سپاهاسترالیااطلاعات سپاهاطلاعات سپاه پاسداراناطلاعات سپاه ارومیهبند 2 الفبند 2الف سپاهبند ۲ الف سپاهبند ۲ الف سپاه پاسدارانبند دو الف سپاهبند2الفبند2الف سپاهبند۲الف سپاهبنددوالفبنددوالف اطلاعات سپاهبنددوالف سپاهبنددوالف سپاه زندان اوینبازجویی در اطلاعات سپاهبازجوئی در بنددوالفبازجوئی در بازداشتگاه اطلاعات سپاهبازداشت و بی خبریبازداشت و بیخبری از شهروندانبازداشت شهروندان اهل استرالیا در ایرانبازداشت شهروندتان استرالیائی در ایرانبازداشتگاه اطلاعات سپاه پاسدارانزندانی امنیتیزوج استرالیائیسلول انفرادیسلول انفرادی بند۲الف سپاهسلول انفرادی بنددوالفسلول انفرادی در بند ۲ الف سپاهسلول انفرادی زندانیانسپاه پاسدارانسپاه سلمان زاهدانسازمان اطلاعات سپاهشهروند انگلیسیشهروند استرالیاشهروند استرالیاییشهروند استرالیائیشهروندان دو تابعیتیشهرونداسترالیا

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: