•                  
یک شنبه , ۰۹ آذر , ۱۳۹۹
دوشنبه, نوامبر 30

نامه سرگشاده مهدی فراحی شاندیز, در واکنش به تائید احکام اعدام ۳ تَن از بازداشت شدگان اعتراضات آبان

0
150

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۲۳ تیر ماه ۱۳۹۹, مهدی فراحی شاندیز, زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی کرج در نامه سرگشاده صدور احکام اعدام امیرحسین مرادی, محمد رجبی و سعید تمجیدی, از بازداشت شدگان تجمعات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸, را محکوم کرد و خواستار لغو این احکام شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز دوشنبه ۲۳ تیر ماه ۱۳۹۹, مهدی فراحی شاندیز, زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی کرج با نگارش نامه ای سرگشاده خواستار لغو احکام اعدام تائید شده بر علیه امیرحسین مرادی, محمد رجبی و سعید تمجیدی, از بازداشت شدگان تجمعات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸ شد. 

لازم به ذکر است, در تاریخ ۴ تیر ماه ۱۳۹۹, امیرحسین مرادی, محمد رجبی و سعید تمجیدی, سه شهروند ساکن تهران و از بازداشت شدگان تجمعات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸, محبوس در تیپ ۵ زندان تهران بزرگ, توسط شعبه دیوان عالی کشور به اعدام محکوم شدند. همزمان با تائید احکام اعدام این افراد واکنشهای بین المللی بسیاری در محکومیت صدور و تائید این حکم بوجود آمد.

 

متن نامه سرگشاده مهدی فراحی شاندیز جهت انتشار در اختیار حقوق بشر در ایران قرار گرفته در ادامه می آید

روی صحبت من در این نامه با علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی است

من مهدی فراحی شاندیز ، زندانی سیاسی محبوس در زندان کرج، حکم ظالمانه اعدام برای ۳ جوان از بازداشت شدگان آبانماه ۱۳۹۸ به اسامی امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی و محمد رجبی را به جرم شرکت در اعتراضات آبانماه شدیدا محکوم کرده و مسئول اصلی صدور چنین حکمی را شخص علی خامنه ای میدانم.

حکم اعدام برای این ۳ جوان و ادامه بازداشت دیگر دستگیر شدگان آبانماه ۱۳۹۸، حکم سرکوب همه ما مردم است که در آبانماه سال گذشته در اعتراض به فقر و فلاکت بی سابقه حاکم بر جامعه و علیه اینهمه تبعیض و نابرابری به خیابان آمدیم و صدای اعتراضمان را بلند کردیم. ما مردم وظیفه داریم که با تمام قدرت حمایت و همبستگی خود را با این عزیزان اعلام کنیم و با کارزاری جهانی به مقابله با آن بایستیم.

آقای خامنه ای، رهبر خود خوانده جهان اسلام ، این روزها اقتصادتان ورشکسته شده ولی بساط چپاول و دزدی هایتان برجاست. در این میان ما مردم داریم قربانی می‌شویم. خود شما میدانید که جامعه از خشم و اعتراض در حال انفجار است.

حسن روحانی از خطر به خیابان ریختن ۳۰ میلیون گرسنه هشدار داد. می دانید ادامه این وضعیت برای ما مردم ممکن نیست و طاقتی نمانده است. برای همین است که با احکام زندان و شلاق و اکنون اعدام، مقابل ما ایستاده اید. 

بدانید که نه تهدید، نه زندان، نه اعدام، نه سرکوب دیگر اثر ندارد. من بعنوان یک زندانی سیاسی این حکم وحشیانه را قاطعانه محکوم میکنم. صدور احکام اعدام برای این سه جوان ، اقدامی جنایتکارانه و به قصد مرعوب کردن ما مردم و پیشگیری از وقوع شورش های گرسنگان است که مدام دارند به یکدیگر هشدار می‌دهند.

انتظارم از همگان این است که همه با هم در اعتراض به این احکام جنایتکارانه بایستیم. احکام اعدام امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی و محمد رجبی باید لغو و این سه جوان عزیز و همه بازداشت شدگان آبانماه باید فورا و بدون قید و شرط آزاد شوند.

دیگر بس است و به این بساط سرکوب و زندانی و شکنجه و شلاق و اعدام خاتمه دهید. ما انسانیم و معیشت ، منزلت و داشتن یک زندگی انسانی حق مسلم ماست.

 مهدی فراحی شاندیز/ ۲۲ تیر ماه ۱۳۹۹/ زندان مرکزی کرج

 

در تاریخ ۲۰ تیر ماه ۱۳۹۹, بابک پاک نیا, که به همراه حسین تاج و مصطفی نیلی وکالت امیرحسین مرادی, محمد رجبی و سعید تمجیدی, سه تن از بازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸ و محبوس در تیپ ۵ زندان تهران بزرگ را بر عهده دارد از ابلاغ احکام صادره قطعی اعدام, حبس تعزیری و شلاق بر علیه این افراد خبر داد و از عدم تناسب اتهامات با نوع حکمی که برای این ۳ نفر صادر شده سخن به میان آورد و از تنظیم دفاعیه برای درخواست اعاده دادرسی بر این پرونده خبر داد. 

در تاریخ ۴ تیر ماه ۱۳۹۹, حقوق بشر در ایران, با انتشار گزارشی بنقل از یکی از وکلای مدافع امیرحسین مرادی, محمد رجبی و سعید تمجیدی,خبر تائید احکام اعدام هر ۳ نفر این افراد توسط دیوان عالی کشور را اطلاع رسانی کرده بود. 

در تاریخ ۳۰ بهمن ماه ۱۳۹۸, امیرحسین مرادی, محمد رجبی و سعید تمجیدی, سه تن از بازداشت شدگان تجمعات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸, طی ۲ جلسه دادرسی با اتهامات “مشارکت در تخریب و تحریق به قصد مقابله با نظام جمهوری اسلامی”, “مشارکت در سرقت مسلحانه مقرون به آزار در شب”, “خروج غیرقانونی از کشور”, توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “ابوالقاسم صلواتی”, به اعدام محکوم شدند و علاوه بر این در مجموع به تحمل ۳۸ سال حبس تعزیری و ۲۲۲ ضربه شلاق محکوم شدند و این احکام به وکلای مدافع این شهروندان ابلاغ شد.

در ادامه واکنشهای بین المللی به صدور این حکم اعدام بر علیه امیرحسین مرادی, سعید تمجیدی و محمد رجبی در تاریخ  ۲۰ تیر ماه ۱۳۹۹, بخش خاورمیانه و امور ایران در سازمان دیدبان حقوق بشر با صدور بیانه ای تائید احکام احکام بر علیه این افراد را محکوم کرد و تارا سپهری, پژوهشگر امور مربوط به ایران در سازمان دیدبان حقوق بشر در این خصوص گفت: “به نظر میرسد نسخه ایرانی ‘پاسخگویی’، محکوم کردن مردم معترض در دادگاه‌های ناعادلانه قرار است بجای تحقیق در خصوص شواهد قاطع استفاده از قوای بیش از حد توسط نیروهای امنیتی و کشته شدن صدها معترض توسط گلوله، بکار گرفته شود”.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هافراحی شاندیزقاضی ابوالقاسم صلواتیمهدی فراحیمهدی فراحی زندانی سیاسیمهدی فراحی شاندیزمهدی فراحی شاندیز زندانی سیاسیمجازات اعدام در ایرانمحمد رجبیمحمد رجبی اعداممحمدرجبیمحکومیت به اعداممحکومیت به حبس تعزیرینقض حقوق بشر در ایراننامه مهدی فراحی شاندیزندامتگاه مرکزی کرجامیرحسین مرادیامیرحسین مرادی اعدامامیرحسین مرادی حکم اعدامابوالقاسم صلواتیابوالقاسم صلواتی قاضی شعبه ۱۵ابوالقاسم صلواتی دادگاه انقلاب تهراناجرای حکم اعدام در ایراناحکام اعدام در ایراناعدام محمد رجبیاعدام محمدرجبیاعدام امیر حسین مرادیاعدام امیرحسین مرادیاعدام در ایراناعدام زندانی سیاسیاعدام زندانیان سیاسیاعدام زندانیان سیاسی در ایراناعدام سعید تمجیدیتائید حکم اعدامتائید حکم حبس تعزیریحقوق بشر در ایرانحکم اعدام امیرحسین مرادیحکم اعدام در ایرانحکم اعدام در زندانحکم اعدام در زندانهای ایرانحبس تعزیریحبس تعزیری زندانیان سیاسیحبس زندانیان سیاسیدیوان عالی کشوردادگاه انقلاب تهراندادگاه انقلاب تهران ابوالقاسم صلواتیزندان مرکزی کرجزندان تهران بزرگزندانی سیاسی مهدی فراحی شاندیززندانیان سیاسی در ایرانزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامیزندانیان سیاسی در زندان مرکزی کرجسعید تمجیدیسعید تمجیدی اعدامسعید تمجیدی حکم اعدامسعیدتمجیدیشعبه ۱۵ دادگاه انقلابشعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهرانشعبه پانزده دادگاه انقلاب تهرانشعبه دیوان عالی کشورشعبه15 دادگاه انقلاب تهرانشعبه15دادگاه انقلاب تهرانشعبه۱۵ دادگاه انقلابشعبه۱۵دادگاه انقلاب تهرانصدور حکم اعدام محمد رجبیصدور حکم اعدام امیرحسین مرادیصدور حکم اعدام سعید تمجیدیصدور حکم حبس تعزیریصدور حبس تعزیری

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: