•                  
جمعه , ۲۸ خرداد , ۱۴۰۰
شنبه, ژوئن 19

تبرئه اسماعیل مغربی نژاد, نوکیش مسیحی ساکن شیراز از اتهام توهین به مقدسات

0
202

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۲۴ تیر ماه ۱۳۹۹, شعبه ۱۷ دادگاه تجدیدنظر استان فارس به ریاست جمشید کشکولی, با صدور دادنامه ای اسماعیل مغربی نژاد نوکیش مسیحی ساکن شیراز را از اتهام توهین به مقدسات در بخش اول پرونده قضائی وی تبرئه کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از سازمان ماده ۱۸, روز یکشنبه ۱۵ تیر ماه ۱۳۹۹, اسماعیل مغربی, متولد: ۱۳۳۴, نوکیش مسیحی ساکن شیراز, توسط شعبه ۱۷ دادگاه تجدیدنظر استان فارس به ریاست قاضی جمشید کشکولی از اتهام توهین به مقدسات تبرئه شد. این نوکیش مسیحی پیش از این در بخش اول از پرونده قضائی خود از بابت همین اتهام به تحمل ۳ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. مغرب نژاد, در بخش دوم از همین پرونده با اتهامات تبلیغ علیه نظام و عضویت در گروههای معاند نظام « مسیحیت تبشیری صهیونیستی » پیشتر به تحمل ۳ سال حبس تعزیری محکوم شد و پرونده وی در مرحله تجدیدنظرخواهی است. 

براساس بخشی از دفاعیه فرشید رفوگران, وکیل مدافع اسماعیل مغربی نژاد که به شعبه ۱۷ دادگاه تجدیدنظر استان فارس به ریاست قاضی جمشید کشکولی ارائه شد آمده بود: “اولا پیامک موردنظر فقط جوک و شوخی در مورد طلاب بوده و نه «مقدسات». ثانیا آقای مغربی نژاد حتی ارسال کننده این پیامک نبوده و فقط پس از دریافت آن، «ایموجی» لبخند فرستاده ‌است”.

این نوکیش مسیحی ساکن شیراز, از بخش دوم از همین پرونده در تاریخ ۲۷ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب این شهرستان به ریاست قاضی سید محمود ساداتی, با اتهامات فعالیت تبلیغی علیه نظام و عضویت در گروههای معاند نظام « مسیحیت تبشیری صهیونیستی»”, در مجموع به تحمل ۳ سال حبس تعزیری محکوم شد. 

لازم به یادآوری است که اسماعیل مغربی نژاد از بخش دوم پرونده مذکور در تاریخ ۸ اسفند ماه ۱۳۹۸, برای اولین بار توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب شیراز به ریاست قاضی محمود ساداتی با اتهامات تبلیغ علیه نظام و عضویت در گروههای معاند نظام, در مجموع به تحمل ۲ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. این حکم پس از ابلاغ در پی شکایت نماینده دادستان منتج به تشکیل جلسه دادرسی مجدد و افزایش محکومیت این نوکیشی مسیحی به تحمل ۳ سال حبس تعزیری در مرحله بدوی شد. 

این شهروند نوکیشی مسیحی در تاریخ ۲۱ دی ماه ۱۳۹۸, توسط شعبه ۱۰۵ دادگاه کیفری ۲ شیراز با اتهام توهین به مقدسات در فضای مجازی و ارتداد, در بخش اول از همین پرونده محاکمه با صدور حکمی ضمن تبرئه از اتهام ارتداد فقط به اتهام توهین به مقدسات در فضای مجازی به تحمل ۳ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. جلسه دادرسی بر این پرونده در تاریخ ۱۸ دی ماه ۱۳۹۸, برگزار شده بود. 

لازم به ذکر است در تاریخ ۳۰ مهر ماه ۱۳۹۸, “اسماعیل مغربی نژاد”, نوکیش مسیحی ساکن شیراز پس از احضار به شعبه ۱۰۵ دادگاه کیفری ۲ این شهرستان از بابت اتهامات “توهین به مقدسات اسلامی در فضای مجازی” و “ارتداد” مورد تفهیم اتهام قرار گرفته بود و پس از افزایش قرار کفالت از ۱۰ میلیون به ۱۰۰ میلیون تومان بطور موقت آزاد مانده بود. 

 اسماعیل مغربی نژاد،  در تاریخ ۵ بهمن‌ماه ۱۳۹۷, در پی شکایت حفاظت اطلاعات نیروهای مسلح « براساس اعلام قاضی محمود ساداتی », توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از تفتیش منزل و ضبط لوازم شخصی به بازداشتگاه امنیتی منتقل شد و پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام این شهروند مسیحی با تودیع قرار وثیقه و بطور موقت از بازداشت آزاد شد. 

سرکوب مسیحیان در ایران در حالی رو به گسترش است که مسئولان ستاد حقوق بشر قوه قضائیه به دفعات اعمال رفتارهای قهرآمیز و برخوردهای فراقانونی با نوکیشان مسیحی و دگراندیشان مذهبی نیز انکار می کنند. 

از زمان پیروزی انقلاب در بهمن ۱۳۵۷ تاکنون، دستکم ۶ رهبر کلیسا در ایران کشته شده و صدها مسیحی نیز تحت بازجوئی قرار گرفته و زندانی شده‌اند.

علاوه بر این،‌ چاپ کتاب مقدس مسیحیان به زبان فارسی ممنوع شده است و برخی از کلیساها تعطیل شده‌اند و از مراسم کلیسایی به زبان فارسی جلوگیری به عمل آمده است.

لازم به اشاره است علیرغم اینکه طبق قانون مسیحیان به عنوان یکی از پیروان ادیان به رسمیت شناخته می‌شوند، با این حال دستگاه‌های امنیتی مسئله‌ی گرویدن مسلمانان به مسیحیت را با حساسیت خاصی دنبال می‌کنند و برخورد قهرآمیزی با فعالان این عرصه دارند.

سرکوب دگراندیشان مذهبی در ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۸ و ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۸۶ میباشد که حق افراد بر تغییر دین و انجام مناسک مذهبی بدون ترس و تبلیغات مذهبی را آزاد دانسته است.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

 بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهامات واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند.

برچسب هافرشید رفوگرانقاضی جمشید کشکولیمحاکمهمحاکمه اسماعیل مغربی نژادمحاکمه اسماعیل مغربی نژاد نوکیش مسیحیمحاکمه دگراندیشان مذهبیمحاکمه شهروندانمحاکمه شهروندان در ایرانمسیحیانمسیحیان فارس زبانمسیحیان فارس زبان ایرانمسیحیان نوکیشمسیحیان نوکیش در ایرانمسیحیان پروتستانمسیحیان آشوریمسیحیان ایرانمسیحیان تبشیریمسیحیان جفا دیدهمغربی نژادمغربی نژاد اسماعیلمغربی نزادنقض حقوق مسیحیان در ایراننقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننقض حقوق بشرد ر ایراننقض حقوق شهروندینوکیش مسیحینوکیش مسیحی اسماعیل مغربی نژادنوکیش مسحینوکیشاننوکیشان مذهبی در ایراننوکیشان مسیحینوکیشان مسیحی ایراننوکیشان مسیحی ایرانینوکیشان مسیحی در ایراننوکیشان مسیحی در جمهوری اسلامینوکیشان مسیحی شیرازنوکیشان مسیحی غیرتثلیثی در ایراننوکیشان مسیحیتاتهام توهین به مقدساتاسماعیل مغربی نژاداسماعیل مغربی نژاد نوکیش مسیحیاعمال فشار بر نوکیشان مسیحی در ایرانبازداشت نوکیشان مسیحی در دزفولتوهین به مقدساتتبرئه اسماعیل مغربی نژادجمشید کشکولیجامعه مسیحیان ایراندادگاه تجدیدنظر استان فارسسرکوب نوکیشان مسیحیسرکوب نوکیشان مسیحی در ایرانسرکوب نوکیشان مسیحی در جمهوری اسلامیسرکوب دگراندیشان مسیحی در ایرانشهروندان مسیحیانشهروندان نوکیش مسیحی در ایرانشعبه 17 دادگاه تجدیدنظر استان فارسشعبه هفده دادگاه تجدیدنظر استان فارسشعبه17دادگاه تجدیدنظر استان فارسصدور حکم تبرئه

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: