•                  
شنبه , ۰۳ آبان , ۱۳۹۹
شنبه, اکتبر 24

نامه سرگشاده همسر بهنام محجوبی و نگرانی از وضعیت سلامت این زندانی عقیدتی

0
149

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۸ مهر ماه ۱۳۹۹، در پی انتقال اجباری بهنام محجوبی، درویش گنابادی محبوس در اندرزگاه ۸ زندان اوین به بیمارستان امین آباد همسر این زندانی عقیدتی با انتشار نامه ای نسبت به این نوع رفتار مسئولان زندان اوین اعتراض کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز سه شنبه ۸ مهر ماه ۱۳۹۹، صالحه حسینی، همسر بهنام محجوبی، درویش گنابادی و زندانی عقیدتی محبوس در اندرزگاه ۸ سالن ۹ زندان اوین با نگارش نامه ای سرگشاده به انتقال اجباری همسرش به بیمارستان امین آباد به جای انتقال به مرکز درمانی مرتبط با بیماری وی اعتراض کرد و خواستار خروج بهنام محجوبی از آن مرکز روانی و انتقال به بیمارستان مرتبط با بیماری بهنام محجوبی شد. 

همسر بهنام محجوبی، در بخشی از نامه خود اعلام نوشت: “یک ماه پیش نوشتم که پزشک زندان اوین همسرم را تهدید کرده است که باید به جای داروهایش، قرص‌های خواب بخورد و اگر به دستور پزشک توجه نکند، او را به «امین آباد» منتقل می‌کنند. اما در این مدت نه داروهایش را به او دادند و نه حتی به ابتلایش به کرونا توجهی کردند.”

متن نامه سرگشاده صالحه حسینی، جهت انتشار در اختیار حقوق بشر در ایران قرار گرفته که در ادامه می آید: 

با سلام

“من صالحه حسینی، همسر بهنام محجوبی، درباره نگرانی از وضعیت جسمانی و بیماری همسرم این دومین نامه ای است که می‌نویسم. یک ماه پیش اولین نامه ام را نوشتم که زندان در ارائه داروهای خاص همسرم کوتاهی می‌کند و هشدار داده بودم که عدم مصرف داروهای بهنام، باعث می‌شود که جسم او از کار بیفتد.

یک ماه پیش نوشتم که پزشک زندان اوین همسرم را تهدید کرده است که باید به جای داروهایش، قرص‌های خواب بخورد و اگر به دستور پزشک توجه نکند، او را به « امین آباد » منتقل می‌کنند. اما در این مدت نه داروهایش را به او دادند و نه حتی به ابتلایش به کرونا توجهی کردند.

حالا بعد از یک ماه نامه‌ می‌نویسم تا بگویم که همسرم را در حالی‌ که به خاطر قطع داروهایش، نیمی از بدنش فلج شده، به «امین آباد» منتقل کرده‌اند. چرا؟ چرا داروهایش را به او ندادید؟ ما که هر ماه خودمان داروها را تهیه کردیم؛ در حالی‌ که تهیه و ارائه داروهایش وظیفه شما بود.

طبق توصیه پزشک معالج بهنام در خارج از زندان، مصرف داروهای بیماری‌اش که «اختلال پنیک» تشخیص داده شده، با داروهای خواب ‌آور تداخل دارد و می‌تواند باعث بروز خطر جسمانی برای او شود. این مساله را هم به زندان اعلام کردیم. اما هیچ توجهی نکردند و هر شب به او ۱۴ تا ۱۷ قرص خواب دادند تا ناگهان نصف بدنش از کار افتاد.

روز شنبه ۵ مهر، بهنام به دلیل عدم ارائه داروهایش توسط زندان، دچار تشنج شد و زمین خورد و نیمی از بدنش فلج شد. او را به بهداری منتقل کردند و ابتدا گفتند به بخش مغز و اعصاب بیمارستان رازی فرستاده خواهد شد. اما ناگهان خودش خبر داد که او را در بخش «ابوریحان» تیمارستان «امین آباد» نگهداری می‌کنند.

ما حتی نمی‌دانیم در تیمارستان چه داروهایی برای او تجویز کرده‌اند. نمی‌دانیم با بهنام چه می‌کنند. به هم‌بندی‌های بهنام گفته‌اند که او به درخواست خود به تیمارستان منتقل شده است. 

آخر کدام انسان عاقلی به خواست خود، دیوانه‌خانه می‌رود؟

یک ماه پیش در نخستین نامه سرگشاده‌ام نوشتم که من از این همه بی‌عدالتی به صدا درآمده‌ام و جمهوری اسلامی را مسئول جان همسرم می‌دانم.

من صالحه حسینی، طی این نامه سرگشاده از مقامات قضایی می‌خواهم تا هرچه سریع‌تر همسرم را از «امین آباد» خارج کنند و داروهایش را در اختیارش قرار دهند. مقامات قضایی مسئولیت دارند تا بهنام را به پزشکی قانونی ببرند تا مشخص شود که او تحمل حبس ندارد.

بار دیگر تاکید می‌کنم که جان بهنام در خطر است و از همه کسانی‌که صدای من را می‌شنوند، درخواست کمک دارم.”

صالحه حسینی / همسر بهنام محجوبی / ۸ مهر ماه ۱۳۹۹

در توضیحات بیشتر در مورد وضعیت بهنام محجوبی، لازم به ذکر است، این زندانی عقیدتی در تاریخ ۶ مهر ماه ۱۳۹۹، بدون اطلاع خودش و با فریب از سوی مسئولان زندان اوین مبنی بر انتقال وی به مرکز درمانی مستقیماً به بیمارستان روانی امین آباد تهران منتقل شد. 

حقوق بشر در ایران، در تاریخ ۱۵ شهریور ماه ۱۳۹۹، با انتشار گزارشی، محرومیت این درویش گنابادی از حق درمان و وضعیت جسمانی وی را اطلاع رسانی کرده بود. 

این درویش گنابادی، پیش از این نیز در تاریخ ۹ مرداد ماه ۱۳۹۹, در اعتراض به محرومیت از حق درمان و ممانعت مسئولان زندان اوین از دسترسی وی به داروهای بیماریش اعتصاب غذا کرد و در تاریخ ۱۱ مرداد ماه ۱۳۹۹,  با وعده مسئولان مبنی بر پیگیری خواسته هایش به اعتصاب غذای خود پایان داد. 

بهنام محجوبی نظام آبادی، در تاریخ ۲۱ مرداد ماه ۱۳۹۹, به همراه تنی چند از زندانیان سیاسی در اعتراض به وضعیت وخیم زندانیان سیاسی در اندرزگاههای زندان اوین اعلام اعتصاب غذا کردند اما چندی بعد در پی عود کردن بیماری اعصاب و روان وی و نیاز این زندانی سیاسی به استفاده از دارو به اعتصاب غذای خود پایان داد. 

در تاریخ ۲۶ خرداد ماه ۱۳۹۹, شعبه اجرای احکام کیفری دادسرای امنیت زندان اوین با صدور و ارسال احضاریه ای بهنام نظام آبادی محجوبی را برای تحمل حبس تعزیری ۲ ساله اش به زندان اوین فراخواند و این درویش گنابادی از تاریخ ۳۱ خرداد ماه سالجاری در حالی تحمل دوران محکومیت خود است. 

اعمال فشار و سرکوب اقلیتهای مذهبی « دراویش گنابادی »، ناقض ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ و ۱۹ این سند معتبر بین المللی است. 

همچنین در ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی به صراحت به رعایت حقوق شهروندی افراد در اجرای مناسک مذهبی و بیان عقاید و دیدگاههای مذهبی و سایر امور مرتبط با مسائل عقیدتی افراد بدون هیچگونه ترس تاکید شده است. 

محرومیت افراد از دسترسی به خدمات پزشکی و سایر امکانات مرتبط با بهداشت و درمان ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر است که از با عنوان مصداقی از شکنجه یاد می شود. 

 

برچسب هاحقوق بشرزندان اویناقلیتهای مذهبیبیماری زندانیدراویش گنابادیدرویشبازداشت دراویشاقلیتهای مذهبی در ایرانپیروان سایر ادیان در ایرانحقوق بشر در ایرانبیماریپیروان سایر ادیاندراویش طریقت نعمت اللهی گنابادیتبلیغ علیه نظامحقوق شهروندینقض حقوق پیروان ادیان در ایراننقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق پیروان سایر ادیان در ایرانحقوق پیروان سایر ادیان در ایرانحقوق اقلیتهای مذهبی در ایراندرویش گنابادیدراویش طریقت نعمت‌اللهی گنابادیحقوق شهروندی در ایرانسرکوب اقلیت های مذهبی در ایراننماینده اقلیت های مذهبی در ایرانسرکوب دراویش در ایرانسرکوب دراویشسرکوب دراویش گنابادیقطب دراویش گنابادیدراویشبهنام نظام آبادیبهنام نظام‌آبادیاخبار سرکوب دراویشدراویش بازداشت شدهزنان دراویشدراویش طریقت نعمت الهیدادگاهی دراویش گنابادیدراویش در ایراندراویش طریقت نعمت الهی گنابادیحقوق شهروندی درایراننقض حقوق اقلیتهای مذهبی در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیسرکوب دراویش گنابادی در ایراندراویش گنابادی در ایراندراویش طریقت نعمت اللهیتبعید دراویش گنابادیپیروان سایر ادیان ایر انحقوق بشر درایرانبیماری زندانیان در ایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیدرویش گنابادی در ایرانشهروندان درویش گنابادی در ایراناقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامیاقلیتهای دینی در ایرانپیروان دراویش گنابادی در ایرانقطب دراویش گنابادی در ایراناقلیت دراویش در ایرانسرکوب اقلیت دراویش در ایراناعتصاب غذای دراویش گنابادیدراویش گنابادی در جمهوری اسلامینقض حقوق شهروندی دراویش گنابادی در ایرانپیروان آئین دراویش گنابادی در ایرانسرکوب گسترده دراویش گنابادیاقلیت درویش گنابادیدراویش گنابادی زندانی در ایراناقلیت دراویش گنابادیزندانیان دراویش گنابادی در ایرانآزادی مشروط دراویش گنابادی در ایرانپیروان دراویش گنابادیسرکوب پیروان دراویش گنابادیدرویش گنابادی زندانیحقوق نقض حقوق بشر در ایراناقلیت های دینی در ایرانبهنام محجوبیاعتصاب غذای بهنام نظام آبادیاعتصاب غذای بهنام محجوبیبهنام محجویی نظام آبادیدرویش گنابادی بهنام محجوییبهنام محجویی درویش گنابادیزندانی عقیدتی بهنام نظام آبادیبهنام محجوبی اعتصاب غذابهنام محجوبی بیماریبیماری بهنام محجوبیبهنام محجوبی درویش گنابادیبهنام محجوبی نظام آبادیدرویش گنابادی بهنام محجوبیصالحه حسینینامه صالح حسینینامه صالحه حسینیبیمارستان امین آباد

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: