•                  
چهارشنبه , ۳۰ مهر , ۱۳۹۹
چهارشنبه, اکتبر 21

بهنام محجوبی، درویش گنابادی در پی وخامت وضعیت جسمانی به بیمارستان اعزام شد

0
126

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۶ مهر ماه ۱۳۹۹، بهنام محجوبی نظام آبادی، درویش گنابادی محبوس در اندرزگاه ۸ زندان اوین در پی وخامت حال بصورت اورژانسی به بیمارستان رازی تهران اعزام شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز یکشنبه ۶ مهر ماه ۱۳۹۹، بهنام محجوبی نظام آبادی، زندانی عقیدتی و درویش گنابادی محبوس در اندرزگاه ۸ سالن ۹ زندان اوین بر اثر بی توجهی مسئولان زندان اوین برای اعزام به مرکز درمانی تخصصی قادر به حرکت دادن دست چپ خود نیست و همچنین با تشنج های پی در پی مواجه می شود. این زندانی سیاسی روز جاری بصورت اورژانسی به بیمارستان رازی تهران اعزام شد. بهنام محجوبی، در حالی تحمل حبس تعزیری ۲ ساله خود است. 

به نقل از یک منبع مطلع در گفتگو با حقوق بشر در ایران: “بهنام محجوبی از روز اول حبس با توجه به تاکیدات بسیار از سوی پزشک متخصص اعلام شده بود که قادر به تحمل حبس نیست و مدارک کاملی از شرح بیماری مغز و اعصاب و تشنج این زندانی عقیدتی برای مسئولان قضائی و امین وزیری، دادیار ناظر بر زندانیان سیاسی ارسال کردند اما در عین بی توجهی مسئولان قضائی و دادستانی این درویش گنابادی برای تحمل حبس بازداشت و پس از انتقال به زندان اوین برای تحمل حبس در پی محرومیت از چکاب هفتگی برای کنترل بیماری با علائم هشدار دهنده حاد از قبیل بی حسی دست چپ و تشنج های چندین باره در طی شبانه روز مواجه شد.”

حقوق بشر در ایران، در تاریخ ۱۵ شهریور ماه ۱۳۹۹، با انتشار گزارشی، محرومیت این درویش گنابادی از حق درمان و وضعیت جسمانی وی را اطلاع رسانی کرده بود. 

این درویش گنابادی، پیش از این نیز در تاریخ ۹ مرداد ماه ۱۳۹۹, در اعتراض به محرومیت از حق درمان و ممانعت مسئولان زندان اوین از دسترسی وی به داروهای بیماریش اعتصاب غذا کرد و در تاریخ ۱۱ مرداد ماه ۱۳۹۹,  با وعده مسئولان مبنی بر پیگیری خواسته هایش به اعتصاب غذای خود پایان داد. 

بهنام محجوبی نظام آبادی، در تاریخ ۲۱ مرداد ماه ۱۳۹۹, به همراه تنی چند از زندانیان سیاسی در اعتراض به وضعیت وخیم زندانیان سیاسی در اندرزگاههای زندان اوین اعلام اعتصاب غذا کردند اما چندی بعد در پی عود کردن بیماری اعصاب و روان وی و نیاز این زندانی سیاسی به استفاده از دارو به اعتصاب غذای خود پایان داد. 

در تاریخ ۲۶ خرداد ماه ۱۳۹۹, شعبه اجرای احکام کیفری دادسرای امنیت زندان اوین با صدور و ارسال احضاریه ای بهنام نظام آبادی محجوبی را برای تحمل حبس تعزیری ۲ ساله اش به زندان اوین فراخواند و این درویش گنابادی از تاریخ ۳۱ خرداد ماه سالجاری در حالی تحمل دوران محکومیت خود است. 

این درویش گنابادی, در تاریخ۲۷ مرداد ماه ۱۳۹۸, توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری از بابت اتهام “اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور از طریق ارتباط گیری با سایرین و فراهم ساختن تجمع غیر قانونی در مقابل کلانتری ۱۰۲ خیابان پاسداران تهران و عضویت ارتباط با فعالان رسانه ای دراویش گنابادی و حضور در تجمع اعتراضی دراویش در مقابل زندان اوین بر طبق ماده ۳۷۴ از قانون آئین دادرسی کیفری و استناد به ماده ۲۳ قانون مجازات اسلامی به تحمل ۲ سال حبس تعزیری و بعنوان مجازات تکمیلی هم به ۲سال محرومیت از عضویت در احزاب و گروهها و دسته جات سیاسی و اجتماعی, محکوم شده بود. این حکم پس از ارجاع پرونده به دادگاه تجدیدنظر عیناً تائید شد. 

بهنام نظام آبادی « محجویی », در حادثه گلستان هفتم به همراه سایر دراویش گنابادی بازداشت و پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه و بطور موقت از بازداشت آزاد شد. 

لازم به یادآوری است، از نیمه‌شب ۱۴ بهمن‌ماه سال ۱۳۹۶ حضور پر تعداد نیرو های امنیتی و انتظامی در اطراف منزل دکتر نور علی تابنده با واکنش منفی سایر دراویش مواجه شد، دراویش گنابادی در حمایت از قطب خود تجمعاتی اطراف منزل دکتر تابنده تشکیل دادند، این تجمعات با دخالت نیروهای انتظامی و لباس شخصی به خشونت کشیده شد و صدها تن زخمی و بازداشت شدند؛ این در حالی بود که پیش تر در شامگاه چهارشنبه ۴ بهمن‌ماه ۱۳۹۶ نیز ماموران امنیتی در اقدامی مشابه در همین مکان حضور یافتند که موجی از نگرانی‌ها در میان دراویش را رقم زده بود.

اعمال فشار و سرکوب اقلیتهای مذهبی « دراویش گنابادی »، ناقض ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ و ۱۹ این سند معتبر بین المللی است. 

همچنین در ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی به صراحت به رعایت حقوق شهروندی افراد در اجرای مناسک مذهبی و بیان عقاید و دیدگاههای مذهبی و سایر امور مرتبط با مسائل عقیدتی افراد بدون هیچگونه ترس تاکید شده است. 

محرومیت افراد از دسترسی به خدمات پزشکی و سایر امکانات مرتبط با بهداشت و درمان ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر است که از با عنوان مصداقی از شکنجه یاد می شود. 

برچسب هااقلیتهای مذهبیدراویش گنابادیدرویشبازداشت دراویشاقلیتهای مذهبی در ایرانپیروان سایر ادیان در ایرانپیروان سایر ادیاندراویش طریقت نعمت اللهی گنابادیسرکوب اقلیتهای مذهبی در ایراننقض حقوق پیروان ادیان در ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشرنقض حقوق پیروان سایر ادیان در ایرانحقوق اقلیتهای مذهبی در ایراننقض حقوق شهروندان در ایراننقض حقوق شهروندی در ایراندرویش گنابادیدراویش طریقت نعمت‌اللهی گنابادینقض حقوق بشرد ر ایرانسرکوب دراویش در ایرانسرکوب دراویشسرکوب دراویش گنابادیقطب دراویش گنابادیدراویشگلستان هفتماخبار سرکوب دراویشدراویش بازداشت شدهاقلیتهای قومی در ایرانزنان دراویشدراویش طریقت نعمت الهیدادگاهی دراویش گنابادیگلستان هفتم پاسداراندراویش در ایرانحادثه گلستان هفتمدراویش طریقت نعمت الهی گنابادیسرکوب اقلیتهای مذهبینقض حقوق اقلیتهای مذهبی در ایرانسرکوب دراویش گنابادی در ایرانمحرومیت از حقوق شهروندی اقلیتهای مذهبیپیروان سایر در ایراندراویش گنابادی در ایراندراویش طریقت نعمت اللهیپیروان سایر ادیان ایر اندرویش گنابادی در ایرانشهروندان درویش گنابادی در ایراناقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامیپیروان سایر ادیان در جمهوری اسلامیاقلیتهای دینی در ایرانپیروان دراویش گنابادی در ایرانبازداشت شدگان گلستان هفتمنقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیبازداشت شدگان حادثه گلستان هفتمپیروان آئین دراویش در ایراندراویش گنابادی در جمهوری اسلامینقض حقوق شهروندی دراویش گنابادی در ایرانحادثه گلستان هفتم پاسدارانسرکوب اقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامیحقوق شهروندی اقلیتهای مذهبی در ایرانپیروان آئین دراویش گنابادی در ایرانسرکوب گسترده دراویش گنابادینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراناقلیت درویش گنابادیسرکوب پیروان آئین دراویشدراویش گنابادی زندانی در ایراناقلیت دراویش گنابادیزندانیان دراویش گنابادی در ایرانپیروان دراویش گنابادیدراویش حادثه گلستان هفتمدراویش گلستان هفتمدرویش گنابادی زندانیبهنام محجوبیاعتصاب غذای بهنام محجوبیدرویش گنابادی بهنام محجوییبهنام محجویی درویش گنابادیبهنام محجوبی اعتصاب غذابهنام محجوبی بیماریبیماری بهنام محجوبیبهنام محجوبی درویش گنابادیبهنام محجوبی نظام آبادیدرویش گنابادی بهنام محجوبی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: