•                  
دوشنبه , ۰۴ مرداد , ۱۴۰۰
دوشنبه, جولای 26

تداوم اعتصاب غذا و وخامت وضعیت جسمانی ۳ زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین

0
939

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۳۰ مرداد ماه ۱۳۹۹, وضعیت جسمانی بهنام محجوبی, آتبین جعفریان و نسرین ستوده, سه تن از زندانیان سیاسی محبوس در زندان اوین که در اعتصاب غذا بسر می برند وخیم گزارش شده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز پنجشنبه ۳۰ مرداد ماه ۱۳۹۹, نسرین ستوده, وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر محبوس در بند زنان زندان اوین در دهمین روز از اعتصاب غذا با ضعف مفرط جسمانی, سرگیجه و تپش قلب مواجه شده است. این زندانی سیاسی در حالی که مقاومت بدنی اش ضعیف شده در خطر ابتلا به ویروس کووید ۱۹ قرار گرفته است. همچنین هادی مهرانی, یاسین جمالی و محمود علی نقی,سه تن از زندانیان سیاسی اندرزگاه ۸ سالن ۹ این زندان که به همراه بهنام محجوبی  و آتبین جعفریان, به نشانه اعتراض به وضعیت نابهنجار این زندان و عدم رعایت نکات بهداشتی از سوی مسئولان و عدم ارائه اقلام و وسائل جهت پیشگیری زندانیان از ابتلا به ویروس کووید ۱۹ و حمایت از نسرین ستوده, اعلام اعتصاب غذا کردند در پی وخامت حال یاسین جمالی, محمود علی نقی و هادی مهرانی و درخواست بهنام محجوبی و آتبین جعفریان این ۳ نفر به اعتصاب غذای خود پایان دادند. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران در تشریح وضعیت جسمانی ۵ تن از زندانیان سیاسی در اعتصاب غذا گفت:”یاسین جمالی, محمود علی نقی و هادی مهرانی با توجه به وخامت حال و عدم توانائی جسمانی ترک اعتصاب غذا کردند. همچنین وضعیت جسمانی بهنام محجوبی وخیم گزارش شده. صبح امروز پس از انتقال به بهداری زندان اوین فشار خون وی ۸ روی ۹ بر طبق نظر پزشک بهداری اعلام شد. بهنام محجوبی با توجه به بیماری عصبی که از آن رنج می برد از داروهای خاصی برای درمان آن بیماری استفاده می کند اما با توجه به اینکه این زندانی عقیدتی در اعتصاب غذا بسر می برد و تغذیه ای ندارد در نتیجه استفاده از داروهای اعصاب بدون بدون تغذیه مناسب اثر معکوس بر بردن وی گذاشته و منجر به وخامت حالش شده است. همچنین پیرامون وضعیت جسمانی آتبین جعفریان فشار خون وی امروز صبح ۹ روی ۸ گزارش شده و از ناحیه صورت با کبودی مواجه شده و رمق برای حرکت کردن ندارد. آتبین جعفریان به همراه بهنام محجوبی امروز به بهداری زندان اوین منتقل شدند اما از تزریق سرم امتناع کردند.”

این منبع مطلع در ادامه افزود: “روز چهارشنبه بهنام محجوبی بر اثر بیهوشی بصورت اورژانسی به بیمارستان شهدای تجریش اعزام شد و پس از معاینه اولیه توسط پزشک مشخص شد علائم حیاتی و حافظه اش بسیار ضعیف شده و باید ۳ روز در این مرکز درمانی بستری باشد. در همان زمان پس از مراجعه خانواده بهنام محجوبی به بیمارستان متوجه شدند فرزند آنها با دست بند و پابند در حالی که بهنام محجوبی از حال رفته بود در این مرکز درمانی بر روی تخت محبوس شده”. 

همچنین یک منبع مطلع در تشریح وضعیت جسمانی نسرین ستوده, وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر محبوس در بند زنان زندان اوین در دهمین روز از اعتصاب غذایش گفت: “این زندانی سیاسی با ضعف مفرط جسمانی در ناحیه پا, سرگیجه, افت فشارخون و گه گاهی هم با تپش قلب شدید مواجه می شود و دیروز  بر اثر وخامت حال به بهداری زندان اوین منتقل شد. نسرین ستوده در حالی به بهداری زندان منتقل شد که با توجه به وجود ویروس کرونا در واحد بهداری این زندان و از سوی دیگر ضعف جسمانی شدید این زندانی سیاسی احتمال ابتلای وی به ویروس کووید ۱۹ بیش از ای پیش افزایش یافته است. نسرین ستوده پس از اطلاع یافتن از بازداشت و پرونده سازی برای دخترش مهراوه خندان اعلام کرده از حضور در سالن ملاقات خواهد کرد. مسئولان زندان اوین در واکنش به اعتصاب غذای نسرین ستوده با بی تفاوتی تمام اعلام کردند در صورت عدم اعلام کتبی از سوی این وکیل دادگستری به رئیس زندان به وضعیت وی بعنوان یک زندانی سیاسی که با مطالباتی اعلام اعتصاب غذا کرده رسیدگی نخواهد شد.”

در تاریخ ۲۱ مرداد ماه ۱۳۹۹, هادی مهرانی, آتبین جعفریان, یاسین جمالی, بهنام محجویی و محمود علی نقی, پنج تن از زندانیان سیاسی محبوس در اندرزگاه ۸ زندان اوین به نشانه اعتراض به وضعیت نابهنجار این زندان و عدم رعایت نکات بهداشتی از سوی مسئولان و حمایت از نسرین ستوده, زندانی سیاسی محبوس در بند زنان زندان اوین اعتصاب غذا کردند. 

نسرین ستوده, وکیل دادگستری, فعال حقوق بشر و زندانی سیاسی محبوس در بند زنان زندان اوین در تاریخ ۲۰مرداد ماه ۱۳۹۹, در اعتراض به موارد گسترده نقض حقوق بشر و با هدف در خواست برای آزادی زندانیان سیاسی و برخورداری زندانیان از حق آزادی مشروط, حق درمان و رعایت سایر حقوق شهروندی زندانیان اعلام اعتصاب غذا کرد.

اعلام اعتصاب غذای نسرین ستوده, بهنام محجوبی, آتبین جعفریان و ۳ زندانی سیاسی دیگر در حالی آغاز شد که در تاریخ در تاریخ ۱۹ مرداد ماه ۱۳۹۹, شانزده تن از مجموع ۱۷ زندانی محبوس در اندرزگاه ۸ زندان اوین پس از انجام آزمایش کووید ۱۹ مشخص شد به این ویروس مرگ بار آلوده هستند و از میان این افراد جعفر عظیم زاده, امیرسالار داوودی, اسماعیل عبدی و مجید آذرپی, پس از انتقال به بهداری سپس به اندرزگاه ۴ زندان اوین منتقل شدند.

حقوق بشر در ایران, در تاریخ ۲۷ مرداد ماه ۱۳۹۹, با انتشار گزارشی به شرح قضائی پرونده آتبین جعفریان, زندانی سیاسی محبوس در اندرزگاه ۸ سال۹ زندان اوین پرداخته بود. 

سازمان عفو بین الملل در تاریخ ۹ مرداد ماه ۱۳۹۹, با انتشار یک گزارش مستند براساس نامه های رسیده به این سازمان بین المللی مدافع حقوق بشر مبنی بر محرومیت زندانیان محبوس در زندانهای ایران از دسترس به اقلام بهداشتی برای مقابله با ویروس کرونا در زندانهای ایران خبر داد. عفو بین الملل در این گزارش از بالا رفتن میزان افراد مبتلا به ویروس کرونا در زندانهای ایران ابراز نگرانی کرده بود. 

براساس مفاد مندرج در قانون آئین دادرسی کیفری مصوب سال ۱۳۹۲  در ماده ۷ از این مجموعه قوانین حقوقی که مسئولان قضائی و سازمان زندانها در ایران ادعای عمل به آن را دارند به رعایت آزادی های مشروع و حفظ حقوق شهروندی مصوب ۱۵ اردیبهشت ماه ۱۳۸۳ تاکید شده و در ادامه هم بر برخورد قانونی با متخلفان از این ماده براساس مجازات مقرر در ماده ۵۷۰ از قانون مجازات اسلامی تاکید شده اما متاسفانه از آنجائی که قوانین جاری در جمهوری اسلامی به نفع حکومت تفسیر می شود حقوق ذاتی شهروندان در همه موارد نقض شده است. 

دسترسی افراد به امکانات پزشکی و بهداشتی از جمله موارد مورد تاکید در ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر می باشد و بر محق بودن افراد بر تامین اجتماعی مناسب به لحاظ؛ بهداشت, درمان, خوراک, مسکن, پوشاک و برخورداری از خدمات حمایتی اجتماعی در مواقع بیکاری، بیماری، نقص اعضا، بیوگی، پیری یا در تمام موارد دیگری که به علل خارج از اراده انسان ، وسایل امرار معاش او از بین رفته باشد از شرایط آبرومندانه زندگی برخوردار شود. 

 

برچسب هافرزندان نسرین ستودهقرار بازداشت نسرین ستودهمحمود علی نقیمحمود علی نقی اعتصاب غذامحمود علی نقی زندانی سیاسیمحکومیت نسرین ستودهمحاکمه نسرین ستوده گمحرومیت از حق درمان زندانیمحرومیت از درمانمحرومیت از درمان زندانیمحرومیت از درمان زندانیان سیاسیمحرومیت از درمان زندانیان عقیدتی در ایراننقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشرد ر ایراننقض حقوق شهروندی در ایراننامه نسرین ستودهنسرین ستودهنسرین ستوده فعاتل حقوق بشرنسرین ستوده وکیل دادگستریهمسر نسرین ستودههادی مهرانی زندانی سیاسیوکیل نسرین ستودهوکیل دادگستری نسرین ستودهیاسین جمالییاسین جمالی فعال مدنیآبتین جعفریانآتبین جعفریانآتبین جعفریان زندانیآتبین جعفریان زندانی سیاسیاعتصاب غذای نسرین ستودهاعتصاب غذای بهنام محجوییاعتصاب غذای بهنام محجوبیاعتصاب غذای بهنام نظام آبادیاعتصاب غذای زندانی سیاسیبهنام محجوبیبهنام محجوبی اعتصاب غذابازداشت نسرین ستودهبازداشت دختر نسرین ستودهحق مرخصی زندانیحق مرخصی زندانی سیاسیحق مرخصی زندانیان در ایرانحق مرخصی زندانیان سیاسیحق مرخصی زندانیان سیاسی در ایرانحق درمانحق درمان بیماریحق درمان بیماری زندانیانحق درمان زندانحق درمان زندانیحق درمان زندانیانحق درمان زندانیان در ایرانحق درمان زندانیان سیاسی در ایرانحق درمان شهروندانحقوق نقض حقوق بشر در ایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیحقوق زندانیان سیاسیحقوق شهروندی زندانیان در ایرانزندانی سیاسیزندانی سیاسی آبتین جعفریانزندانی سیاسی آتبین جعفریانزندانی سیاسی در ایرانزندانی سیاسی زندانی عقیدتیزندانی عقیدتی بهنام محجوییزندانی عقیدتی بهنام نظام آبادیزندانیان سیاسیزندانیان سیاسی و عقیدتیزندانیان سیاسی در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: