•                  
یک شنبه , ۰۷ آذر , ۱۴۰۰
یکشنبه, نوامبر 28

دادگاه مطبوعات؛ کیوان صمیمی, مدیرمسئول مجله ایران فردا مجرم شناخته شد

0
639

روز گذشته, دادگاه مطبوعات طی حکمی, مدیر مسئول مجله ایران فردا را مجرم شناخته است و با توجه به تصمیم هیئت منصفه از سوی دادگاه مذکور مدیر مسئول نشریه فوق الذکر محق به تخفیف در مجازات نیست. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز یکشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۸, کیوان صمیمی, مدیر مسئول مجله ایران فردا, طی حکمی که از سوی هیئت منصفه دادگاه مطبوعات تهران با اکثریت آرا مجرم شناخته شد و حسب رای صادره مدیر مسئول این مجله محق به تخفیف در مجازات نیست. صدور این حکم در حالی است که کیوان صمیمی, از تاریخ ۱۱ اردیبهشت ماه سالجاری در پی بازداشت در تجمع اعتراضی که به مناسبت روز جهانی کارگر در مقابل ساختمان مجلس در تهران برگزار شده بود کماکان در بند امنیتی ۲۰۹ زندان اوین تحت بازجوئی میباشد. 

علی اکبر کسائیان در خصوص اتهامات مدیر مسئول ایران فردا گفت: وی از بابت اتهامات “نشر مطالب خلاف موازین اسلامی” و “دامن زدن به اختلافات قومی و مذهبی” توسط هیئت منصفه دادگاه مطبوعات مجرم شناخته شد.

مجرم شناختن مدیر مسئول مجله ایران فردا در حالی صورت گرفته است که کیوان صمیمی، سردبیر این مجله نیز از تاریخ ۱۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ به همراه تعداد دیگری از شرکت کنندگان در تجمع روز جهانی کارگر در مقابل ساختمان مجلس در تهران بازداشت و هم اکنون در بند امنیتی۲۰۹ زندان اوین تحت بازجوئی میباشد و قرار بازداشت وی  در تاریخ ۱۴ خردادماه سالجاری به مدت ۱ ماه دیگر تمدید شد.

علی اکبر کسائیان همچنین در تشریح جلسه روز گذشته دادگاه مطبوعات گفت: مدیر مسئول سایت خبرگزاری بسیج به اتهام نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی به اتفاق آرا مجرم شناخته نشد.

وی افزود: به این پرونده‌های مطبوعاتی در شعبه ۶ دادگاه کیفری یک استان تهران به ریاست قاضی شقاقی رسیدگی شد.

سرکوب فعالان رسانه ای و روزنامه نگاران در ایران و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

بازداشت و سرکوب و رفتارهای قهرآمیز با فعالان رسانه ای و مطبوعات در ایران در حالی صورت میگیرد که با توجه به گزارش سالیانه سازمان گزارشگران بدون مرز, ایران در بین ۱۸۰ کشور در زمینه آزادی مطبوعات و رسانه ها رتبه ۱۷۰ را در جهان دارا میباشد. 

 همچنین بازداشت خودسرانه افراد بدون تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

برخورداری افراد از حق دادرسی عالادنه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مود تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: