•                    
  •                  
پنج شنبه , ۱۳ بهمن , ۱۴۰۱
جمعه, فوریه 3

قرار بازداشت کیوان صمیمی, روزنامه نگار تمدید شد

0
748

قرار بازداشت, کیوان صمیمی, روزنامه نگار و سردبیر مجله ایران فردا که در پی تجمع اعتراضی روز جهانی کارگر در مقابل ساختمان مجلس در تهران بازداشت شده بود برای مدت ۱ ماه دیگر تمدید شده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, کیوان صمیمی, روزنامه نگار و سردبیر مجله ایران فردا, که در جریان تجمع اعتراضی به مناسبت روز جهانی کارگر در مقابل ساختمان مجلس در تهران بازداشت شده بود با توجه به تمدید قرار بازداشت به مدت ۱ ماه دیگر در بند ۲۰۹ زندان اوین بسر خواهد برد. این فعال رسانه ای در جریان تجمعات اعتراضی روز جهانی کارگر در مقابل ساختمان مجلس در تهران به همراه بین از ۴۰ تن دیگر از فعالان کارگری توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود.  

لازم به ذکر است, در حالی که قرار بازداشت کیوان صمیمی برای مدت یک ماه دیگر تمدید شده است طی روزهای گذشته, ناهید خداجو, فرهاد شیخی و حسن سعید با توجه به اتمام مراحل بازجوئی و تودیع قرار وثیقه از بند ۲۰۹ زندان اوین و زندان تهران بزرگ بطور موقت و تا اتمام مراحل بازجوئی آزاد شدند. 

کماکان تعدادی از فعالان کارگری از جمله؛ مرضیه امیری(روزنامه نگار روزنامه شرق) ، کیوان صمیمی(سردبیر مجله ایران فردا)، عاطفه رنگریز و ندا ناجی کماکان تحت بازداشت بسر میبرند.

در تاریخ ۲۲ اردیبهشت ماه سالجاری نیروهای امنیتی به همراه کیوان صمیمی به محل این نشریه ایران فردا مراجعه کردند و ضمن تفتیش محل بسیاری از اسناد و مدارک موجود از جمله هاردهای کامپیوتر را با خود برده بودند.

همزمان جمعی از فعالان سیاسی و مدنی با انتشار بیانیه ای اعتراض خود را نسبت به ادامه بازداشت کیوان صمیمی، سردبیر مجله ایران فردا اعلام کرده و خواستار آزادی وی شدند. امضاکنندگان بیانیه تاکید کرده اند که ادامه بازداشت کیوان صمیمی دلیل واضحی است برای اشتباهات نهادهای امنیتی که همیشه با پشتیبانی احکام قضایی همراه بوده است.

لازم به یادآوری است که روز چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۸، همزمان با روز جهانی کارگر، ده‌ها تن از شرکت کنندگان در تجمع اعتراضی در مقابل ساختمان مجلس در پی ورود نیروهای امنیتی و به خشونت کشیده شدن این تجمع بازداشت شده بودند. 

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه پیشتر با انتشار فراخوانی از کارگران خواسته بود که روز چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت همزمان با روز جهانی کارگر در تجمع اعتراضی در برابر مجلس شورای اسلامی حضور یابند.

سرکوب فعالان رسانه ای و روزنامه نگاران و فعالان کارگری  و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

 همچنین بازداشت خودسرانه افراد بدون تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

برگزاری تجمعات اعتراضی بدون حمل سلاح از جمله حقوقی است که در اصل ۲۷ قانون اساسی ایران که حکومت جمهوری اسلامی مدعی عمل به آن را دارد نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما تفسیرهای متفاوتی که ارگانهای امنیتی به نفع خود و در جهت ایجاد محدودیت و سرکوب شهروندان در ایران بر قانون اساسی میکنند زمینه این سرکوبها را برخوردهای امنیتی را فراهم میکند. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.