•                  
دوشنبه , ۲۷ دی , ۱۴۰۰
دوشنبه, ژانویه 17

محکومیت حسین جنتی, شاعر و فعال فرهنگی به تحمل حبس تعزیری

0
656

حقوق بشر در ایران – طی روزهای گذشته, دادگاه تجدیدنظر استان اصفهان با صدور حکمی “حسین جنتی”, فعال فرهنگی, شاعر و غزل‌سرای ساکن این استان را به تحمل ۶ ماه حبی تعزیری محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, “حسین جنتی”, شاعر, غزل‌سرا و فعال فرهنگی ساکن اصفهان که پیش از این با شکایت اطلاعات سپاه پاسداران  از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام” توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب این شهرستان به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود پس از ارجاع پرونده وی به دادگاه تجدیدنظر حکم صادره توسط  دادگاه بدوی عینا به تائید دادگاه تجدیدنظر استان اصفهان رسید. 

براساس این گزارش, “حسین جنتی”, با انتشار یادداشتی در صفحه شخصی خود ضمن اعلام این خبر نوشت؛ “رای دادگاه تجدیدنظر اصفهان صادر شد و ظاهرا من باید برای تحمل شش ماه حبس به زندان اصفهان بروم. از وقتی آموختم کلمات را کنار هم بگذارم و شعر بگویم در شعرم علیه ظلم، فساد، تبعیض، سوءاستفاده از قدرت، سوءاستفاده از دین، ریا، دروغ، دست درازی به بیت‌المال و از این قبیل “تبلیغ” کرده‌ام و تا زنده‌ام خواهم کرد. اگر دستگاه‌های امنیتی و قضات محترم این‌ها را معادل “نظام” گرفته‌اند من بی تقصیرم و خوب است به جای زندانی کردن منتقدان و گلایه مندان فکری کنند اساسی… همین حالا خبر تایید حکم را تلفنی به پدرم گفتم، گفت: خدا از سلطان محمود بزرگ‌تر است.  یدالله فوق ایدیهم”. 

لازم به ذکر است؛”حسین جنتی”, شاعر و غزل سرای ساکن اصفهان در تاریخ ۱۲ خردادماه ۱۳۹۸، در پی احضار به اداره اطلاعات سپاه اصفهان بازداشت شده بود. 

اداره اطلاعات سپاه اصفهان از “حسین جنتی” به دلیل شعر خوانی و اشعارش شکایت کرده بود و پس از ارجاع پرونده به مراجع قضائی از سوی بازپرس شعبه ۱۳ دادسرای عمومی و انقلاب اصفهان این فعال فرهنگی از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام” تحت تعقیب قضائی قرار گرفت و برای وی قرار بازداشت صادر شده بود.

با توجه به اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه, در ساعات پایانی پنجشنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۸, حسین جنتی, شاعر و غزل‌سرا, ساکن اصفهان پس از اتمام مراحل بازجوئی با دستور قاضی کشیک با تودیع قرار کفالت بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شد. 

در تاریخ ۲۵ تیرماه ۱۳۹۸, با توجه به ارجاع پرونده حسین جنتی, شاعر و غزل سرای ساکن اصفهان به شعبه ۱ دادگاه انقلاب این شهرستان وی از بابت اتهام تبلیغ علیه نظام به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد.

 سرکوب فعالان فرهنگی در ایران و اعمال محدودیتهای شهروندی بر این افراد, ناقض اصل آزادی بیان است که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی آنها تاکید شده است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

احضار و بازداشت و رفتارهای قهر آمیز بر علیه شهروندان ایران در حالی صورت می‌گیرد که مقامات عالی رتبه ایران, از جمله علی خامنه ای به دفعات منکر سرکوب آزادی بیان در کشور شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: